Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

ακριβώς αυτό εννοώ, όπως τα λέει ο agreas.

Εγώ δουλεύω ακόμη στην 19.

 

και δεν είναι μόνο το εργαλείο label αλλά αν παρατηρήσετε στις εικόνες που ανέβασε ο agreas ειναι και το εργαλείο των διαστάσεων.

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

για μισό γιατί μπερδευτήκαμε... :)

 

Υπάρχουν τα μεγέθη μοντέλου, τα μεγέθη χαρτιού κ τα μεγέθη που μπορούμε να επιλέξουμε που να τα εντάξουμε. Στα του μοντέλου ή του χαρτιού.

 

-Μεγέθη μοντέλου είναι τα στοιχεία που αλλάζουν μέγεθος όταν αλλάζουμε κλίμακα. πχ τοιχοι, παράθυρα, αντικείμενα, στέγες, πλάκες κλπ. Τα στοιχεία δηλ που αποτελούν το "3d μοντέλο".

-Μεγέθη χαρτιού είναι τα στοιχεία που όταν αλλάζουμε κλίμακα, παραμένουν στο δεδομένο μέγεθος που εχουμε δώσει στις προτιμήσεις μας (πχ διαστάσεις, πενάκια, labels, ...., ....δεν μου ερχεται κατι άλλο :) )

-Τα "ελευθέρας επιλογής" -ας τα πούμε- είναι σίγουρα το κείμενο, τα ράστερ, οι γραμμές και ..., .... . Αυτά, εχουμε την επιλογή να τα εντάξουμε σε ενα από τα δύο μεγέθη. πχ το κείμενο σε model/paper size ειναι το γνωστό. Ράστερ, γραμμές ακολουθούν την ιδια λογική... όπως επιλέξουμε δηλαδή, στις πρότιμήσεις τους.

post-3683-0-48634000-1497651060.png post-3683-0-64546200-1497651133.png

 

κ εδώ ερχεται η απάντηση σου dimimoto.

Το πενάκι πχ Νο27, όταν αλλάζουμε από 1:10 σε 1:200 παραμένει στο πάχος του 0.5mm και στις δύο περιπτώσεις. Για να το προσαρμόσουμε στην κλίμακα θα πρέπει να αλλάξουμε το δεδομένο μέγεθος κ να επιλέξουμε τα αντίστοιχα της κλίμακας πενάκια. Εξού κ τα "pen sets" με διαφορετικές κλίμακες.

post-3683-0-29590900-1497652497_thumb.png post-3683-0-96286400-1497652508_thumb.png post-3683-0-84886200-1497652705.png

 

Αυτό κανουμε κ για διαστάσεις, labels κλπ.

Οπότε πιάσε δουλειά και φτιάξε για κάθε κλίμακα διαφορετικές διαστάσεις, labels κλπ

 

Στην ουσία όταν αλλάζουμε κλίμακα από 1:10 σε 1:500 αλλάζουμε στην πραγματικότητα την κλίμακα κατασκευής του 3d μοντέλου κ όχι το συνοδευτικό κείμενο... δεν θα ήταν γραφιστικά σωστό να εχεις μία κατοψη/σχεδιο 1:50 με ενα μεγεθος διαστασης και ενα διπλανό σχέδιο στην ίδια πινακίδα σε 1:10 με ένα άλλο μεγεθος.

 

 

Καλήμερά συνάδελφοι.

Έστω ότι έχουμε σχεδιάσει μια κάτοψη σε 1/50 και έχουμε βάλει επάνω κάποιες κείμενα (πχ προς τακτοποίηση κλπ), όταν την ίδια κάτοψη την έχουμε και σε 1/100 τότε το σχέδιο προσαρμόζεται στην κλίμακα ενώ το κείμενο όχι.

Υπάρχει κάποιο κόλπο σε αυτό;

 

Αν θες να κανεις κανα τρικ, καντο στην πινακίδα κ όχι στο μοντέλο.

Σε αποψη που εχεις αποθηκευσει πχ σε 1:50 μπορείς να αλλαξεις κλίμακα σχεδίου σε 1:20 (με μεγενθυνση δηλαδή κατα 250% - αριστερή εικόνα)

Ειναι διαφορετικό το αποτέλεσμα αν αποθηκευσεις την αποψη σε 1:20 κ την βαλεις σε πινακίδα... (στο 100%)

post-3683-0-26643600-1497653958_thumb.pngpost-3683-0-53876900-1497653978_thumb.png

 

 

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

jbosdas έγραψες παραπάνω....''Οπότε πιάσε δουλειά και φτιάξε για κάθε κλίμακα διαφορετικές διαστάσεις, labels κλπ ''

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό..πως γίνεται;

 

Ναι όντως αυτό με την κλίμακα στα  Layout το είχα ξεχάσει.

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ανάλυση jbosdas!

Θα τσεκάρω αυτό με τις διαστάσεις. Το θέμα με τα labels δεν ξέρω και γω πως γίνεται. Δεν έχω βρει πουθενά label sets ή κάτι παρόμοιο.

Συνήθως παίζω με layers όπου έχω έναν συνδυασμό ριζοχάρτων για τα labels που αντιστοιχούν σε σχέδια 1:50 και έναν συνδυασμό για τα labels που αντιστοιχούν σε σχέδια 1:100, όμως παραδέχομαι ότι είναι πρόχειρη και εσφαλμένη λογική μοντελοποίησης...

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν σας εδωσα να καταλαβετε! το εκανα λίγο πιο σαρκαστικό...

Εννοώ πως αν θες να τυπώσεις το ιδιο σχέδιο σε δυο κλίμακες (1:20, 1:100) θα διαστασιολογήσεις δύο φορές σε διαφορετικά layers (το ιδιο κ με labels) . Πχ dimensions 1:20 κ dimensions 1:100. (οπως ακριβώς το κάνεις agreas) - αυτην την ιδέα με τα label sets να την κατοχυρώσεις... :)

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω ένα προβληματάκι το οποίο μου συμβαίνει πρώτη φορά...προσπαθώ να δημιουργήσω νέο template για το ''21'' στις θύρες αλλά και στα παράθυρα δεν μου εμφανίζει το πινακάκι.

 

Έχει συμβεί με κάποιον άλλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τωρα μαθαινω το προγραμμα.

Δεν ξερω πως να το πω...

Θέλω να βαλω σε ενα τοιχο...μια εικονα...μια ταπετσαρια.

πχ αντι τον τοιχο (στο 3D) να το εχω πετρα...θελω να του βαλω μια εικόνα.

πως γινεται αυτο;

με απλες κινησεις γιατι δεν τα ξερω. (νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο να γινει)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά !

Θέλω να ξεκινήσω εκμάθηση του Archicad. Υπάρχει κάποιος φορέας ή κάποιος συνάδελφος ( αρχιτέκτονας ή πολ. μηχ. ) στο Ν. Ηρακλείου ή Ν. Ρεθύμνου που μπορεί να βοηθήσει? ( Με αμοιβή εννοείται..) Ψάχνω για ταχύρρυθμη εκμάθηση συγκεκριμένων λειτουργιών του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.