Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

  • 4 months later...

Καλημέρα 

Όταν έχουμε μια τομή σε 1/50 και πρέπει μετά να την βάλουμε στο Διάγραμμα Δόμησης σε 1/100 πως  αντιμετωπίζετε το γεγονός ότι όλο το σχέδιο έχει μπει στην σωστή κλίμακα αλλά τα γράμματα συνεχίζουν να είναι μεγάλα;

Εννοώ ότι αν πχ μέγεθος των γραμμάτων είναι πχ στην 1/50 2mm στην 1/100 πάλι είναι 2mm αλλά τώρα λόγο της αλλαγής κλίμακας φαίνονται μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργείς καινούρια view, αλλάζεις την κλίμακα σε 1/100 και περνάς την καινούρια view στο layout του διαγρ. δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ήμουν κατανοητός (τα έγραψα περίεργα)... αυτό ακριβώς κάνω.

Η πρώτη φώτο είναι σε 1/50 και η δεύτερη σε 1/100

Αυτό που σκέφτηκα είναι να υπάρχουν διαφορετικά layer combinations με διαφορετικά layer όσον αφορά τα κείμενα και τα μεγέθη τους.

50.png

100.png

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε διαφορετικά Annotation Layers για κάθε κλίμακα και σώσε το κατάλληλο Layer στο κατάλληλο Layer Combination για το View που χρειάζεσαι. Ούτως ή άλλως δεν παρουσιάζεις τις ίδιες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα

Σας έχω μια ερώτηση σχετικά με το archicad και τις e-adeies, χρησιμοποιώ archicad 16. Πως αντιμετωπίζετε το θέμα του μεγάλου μεγέθους των dxf αρχείων; Κάνω μέσα από τον publisher εξαγωγή των πινακίδων της προς εκδοσή άδειας και τα μεγέθη των παραγόμενων αρχείων είναι απαγορευτικά για upload στο e-adeies, δηλαδή έχω μέχρι και 90 mb αρχείο(διαγραμμα δομησης, 3D οψεις μεχρι και σε κατοψη δωματων εχω 30mb)! Έχετε κάποια λύση να προτείνετε?

ευχαριστώ Κώστας

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, sunrize said:

Καλήμερα

Σας έχω μια ερώτηση σχετικά με το archicad και τις e-adeies, χρησιμοποιώ archicad 16. Πως αντιμετωπίζετε το θέμα του μεγάλου μεγέθους των dxf αρχείων; Κάνω μέσα από τον publisher εξαγωγή των πινακίδων της προς εκδοσή άδειας και τα μεγέθη των παραγόμενων αρχείων είναι απαγορευτικά για upload στο e-adeies, δηλαδή έχω μέχρι και 90 mb αρχείο(διαγραμμα δομησης, 3D οψεις μεχρι και σε κατοψη δωματων εχω 30mb)! Έχετε κάποια λύση να προτείνετε?

ευχαριστώ Κώστας

Είναι απαραίτητο το dxf; με tiff γίνεται; αν ναι σώσε το Layout ως tiff (πρόσεξε να μην έχεις σχολιασμούς πρόχειρους έξω από την οριζόμενη επιφάνεια του Layout). Θα σώσει το σχέδιο ακριβώς στη κλίμακα εκτύπωσης, όπως σκανάρουμε tiff με Large Scale Scanners.

Φαντάζομαι και τα PDF θα τα βρίσκει μεγάλα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.