Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Συμφωνώ μαζί σας. Ο νόμος μάλιστα είναι ακόμα πιο ξεκάθαρος από ότι γράφετε καθώς η εγκύκλιος το γράφει καθαρά:

Επισημαίνεται, ότι επιτρέπεται η εμβαδομέτρηση χώρων μέσω σχεδιαστικών προγραμμάτων με αναφορά επί του διαγράμματος κάλυψης της τελικής τους επιφάνειας, χωρίς απαίτηση αναγραφής επιμέρους διαστάσεων και τριγωνισμών, δεδομένου ότι η υποβολή του σχεδίου μέσω του συστήματος e-Άδειες γίνεται και σε μορφή αρχείου dwg και συνεπώς είναι δυνατή η επιβεβαίωση της ορθότητας του αποτελέσματος σε περίπτωση ελέγχου.

https://news.b2green.gr/27668/νέα-εγκύκλιος-νέα-υποδείγματα-διαγρά

Παρόλα αυτά, είμαι αναγκασμένος να τον ρωτάω γιατί θέλω προέγκριση και δεν μου τη δίνει. Και προκειμένου να γίνει η δουλειά μου γρηγορότερα, είμαι διατεθειμένος να τους κάνω τη χάρη, γιατί  νομίζω πως κάποιες μάχες είναι καλύτερα να τις χάνεις.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το workflow με το excel που περιγράφετε;
Δεν έχω συνδέσει ποτέ αρχείο archicad με excel ή pdf. Υπάρχει δυνατότητα για autofill σε textbox απο συνδεδεμένο excel;
Σαν standard έχω να γράφω τους υπολογισμούς των επιμέρους επιπέδων κάτω απο το σκαρίφημα τους και μετά να τα αρθροίζω στον πίνακα όπως προτείνει το τελευταίο υπόδειγμα του υπουργείου.  Μπορώ με συνδεδεμένο excel, όταν έχω αλλαγή σε πχ ένα από τα μεγέθη ενός επιπέδου, να αλλάξουν και τα άλλα 3-4  επηρεαζόμενα πεδία υπολογισμών ταυτόχρονα;

 

Link to comment
Share on other sites

Ο δημόσιος υπάλληλος με την εγκύκλιο συνεχίζει την κουβέντα, με τον νόμο η συζήτηση τελειώνει εκεί...

Αν σε ένα φύλλο excel έχεις όλους τους υπολογισμούς της άδειας (γενικό ΔΚ, επιμέρους στοιχεία υπολογισμού επιπέδων, φωτισμούς κατόψεων κλπ.) και εξάγεις μια φορά κάθε στοιχείο σε αρχείο pdf, τότε τοποθετώντας το με drag and drop μόνο μια φορά, στον όροφο ή στην πινακίδα του ArchiCAD, θα μπορεί να ενημερώνεται κάθε φορά που θα έχει γίνει κάποια αλλαγή στο excel-pdf. Φαίνεται περίπλοκο αλλά δεν είναι, προφυλάσσει και από λάθη.

Η εισαγωγή από excel σε μορφή εικόνας δεν συμφέρει γιατί κυμαίνεται πολύ η ανάλυσή της και μπορεί να είναι φτωχή για μια άνετη ανάγνωση.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πάρτε και ένα ωραίο excel και τροποποιήστε το ανάλογα 

ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΑΡΙΘΜ ΠΡΑΞΕΙΣ -ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ .xlsm

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

20 hours ago, kpal said:

St2 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

'Εχω International edition από την εποχή που δούλευα εξωτερικό.
Γνωρίζεις μήπως εάν  μπορεί αυτό το προσθέτο να το εγκαταστήσω στην δικιά μου version;
Ή διατίθεται αποκλειστικά στο local version;

 

σε εκδοση προ της 23 το επαιρνες απο τον addon φακελο με copy paste και το φορτωνες με τον manager και δουλευε 

μπορεις να δουλεψεις τα εμβαδα και μονο σε ενα demo της ελληνικης εκδοσης και να το περασεις στην δικια σου με copy - paste

 

2 hours ago, ΚΑΝΑ said:

πάρτε και ένα ωραίο excel και τροποποιήστε το ανάλογα 

ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΑΡΙΘΜ ΠΡΑΞΕΙΣ -ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ .xlsm 17.89 kB · 3 downloads

 

η evalmath μας εχει γλιτώσει απειρες εργατοώρες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.