Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

ΚΑΝΑ:

...Υπόψη για τα παραπάνω που λες, ότι μπορείς να τα αποθηκεύεις (π.χ πόρτες που χρησιμοποιείς τακτικά-τοίχους - αντικείμενα κλπ) ως προσφιλή.

 

Δηλαδή να κάνω μια βιβλιοθήκη αντικειμένων και να την καλώ ως προσφιλή σε κάθε μελέτη?

'Εχω την εντύπωση ότι μπορείς να φτιάξεις την δική σου βιβλιοθήκη και να την φορτώνεις κάθε φορά στις νέες μελέτες σου αποσπώντας αντικείμενα από την γενική βιβλιοθήκη και εν συνεχεία να κατατάξεις τα αντικείμενα αυτά ανά κατηγορία όπως πάνω-κάτω συμβαίνει με τη γενική βιβλ/κη του προγράμματος, μόνο που θα έχεις σ' αυτήν τα αντικείμενα που χρησιμοποιείς συχνά με τις ρυθμίσεις τους και δεν θα ψάχνεις το αντικείμενο που θέλεις από την γενική. Είναι λάθος η εντύπωση μου αυτή?

 

pluto:

Η γενική βιβλιοθήκη είναι καλή αλλά μονον για τα βασικά. Μπορείς να βρεις από το internet βιβλιοθήκες για οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς (π.χ. porsche carrera, ή bmw-x5 στην κατηγορία αυτοκινήτων!) και να απογειώσεις την ποιότητα των σχεδίων σου. Το επίσημο site της graphisoft έχει πληθώρα add-on αντικειμένων.

 

Ναι αλλά αυτά τα αντικείμενα που κατεβάζεις απο το internet, που τα σώζεις ώστε να μπορείς να τα χρησιμοποιείς όποτε θέλεις? 'Οπως έλεγα παραπάνω, πρέπει να κάνω μία δική μου βιβλιοθήκη με ομάδες αντικειμένων (και πως γίνεται αυτή?) ώστε να μπορώ να την φορτώνω σε κάθε νέα μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

τα αποθηκευεις σε καποιον δικο σου φακελο και κανεις την αρχειοθετηση σου ...

οταν τα χρειαζεσαι φορτωνεις το φακελο στις βιβλιοθηκες σου. επισης μπορεις να ψαξεις και να φορτωσεις ενα μονο αντικειμενο που χρειαζεσαι για να μην επιβαρυνεις το αρχειο με αντικειμενα που δεν χρησιμποποιεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να κάνεις τη βιβλιοθήκη που αναφέρεις.

(για τα αντικείμενα, μπορείς να πας και στην εξερεύνηση των windows, να τα ανοίξεις ως εικονίδια- αυτό για να τα βλέπεις απευθείας- και να τα «σύρεις και να τα αφήσεις» στο σχέδιο σου)

Σχετικά με τα προσφιλή

Να έχεις υπόψη σου, ότι μπορείς να κάνεις προσφιλή για όλα τα εργαλεία σου (τοίχους-παράθυρα….ΕΚΤΟΣ κάμερα).

Ιδιαίτερη σημασία έχουν τα προσφιλή των εργαλείων:

«διαστάσεων» (γραμμικές-όψης-τομής- ηλεκτρολογικών-υδραυλικών κλπ)

«όψεις» (σακιασμένη-τυπική-σχέδιο-ράστερ-χρώματα-απομακρυσμένα-κλπ)

και «τομής» (σακιασμένη-τυπική-σχέδιο-ράστερ-χρώματα-απομακρυσμένα-κλπ)

(τώρα πρέπει να κατάλαβαν, μερικοί συνάδελφοι από τους πιο πάνω συμμετέχοντες, που ρωτούσαν πώς να ρυθμίσουν τις όψεις ή τις τομές, την σημασία που αναφέρω)

Προσθέτω για να δοκιμάσετε τα παρακάτω:

"τώρα μπορείς όταν είσαι σε μιά όψη απλή, με τα παραπάνω "προσφιλή" την μετατρέπεις γρήγορα πχ σε σκιασμένη και με ράστερ με το το ρυθμίσεις "δεξιά και κάτω της οθόνης" "προσφιλή" στο παράθυρο που ανοίγει και επίλέγοντας άλλη απο τις έτοιμες ήδη (δεν χρειάζονται πλέον ρυθμίσεις)"

...................

m_d

συμπληρώνω. ότι καθορίζεις το όνομα του φακέλου που θα αποθηκεύονται με το «επιλογές» «περ εργασίας» «επιλογές wed» «ντοσιέ αντικ wed»

Link to comment
Share on other sites

m_d

Αν δείς τον φάκελό σου, που αναφέται στς επιλογές wed, θα δείς ότι περιέχει ότι αντικείμενα κατέβασες μέχρι σήμερα (για να μην τα ξαναψάχνεις στο wed

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ δεν μου εχει χρειαστει ποτε γιατι παντα τα καταχωρω με τον δικο μου τροπο ;)

ευχαριστω παντως για την πληροφορια ισως καποια στιγμη μου χρειαστει .

που εχεις μαθει Archicad και ποσο καιρο το δουλευεις?εισαι αρκετα ψαγμενος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε

Γιατί μου θυμίζεις πόσο χρονών είμαι τώρα;

Τέλος πάντων το Archicad από κάπου, μου έπεσε η 7 εκδ με την ελληνική βοήθεια της 6,5 το 1999 ή 2000-φοβόμουν και τα σπασμένα..ΔΟΥ.

Με ενθουσίασε αλλά συγχρόνως και κάπου με νευρίαζε, ήμουν και επηρεασμένος καταλαβαίνεις εσύ.

Με πείσμα και με πολλές πολλές ώρες, το έμαθα καλά μπορώ να πω… (δεν τελειώνει και ποτέ, να τώρα κατέβασα κάτι add-ons και ασχολούμαι με τις ένα σωρό ρυθμίσεις τους)

 

Τα παρακάτω είναι άσχετα με το θέμα (όποιος θέλει τα διαβάζει)

 

Ασχολούμαι με Η/Υ από το 1979 (27 χρονών)

Με ένα κομπιούτερ hp, (αγορά 52 χιλ-όσο πείρα αμοιβή για μια τριώροφη τότε), περνώντας στο Η/Υ κάτι μικρές μαγνητικές ταινίες, έκανε στατικά δικά μου και συναδέλφων (είχε από όλα - αντισεισμικό κλπ)

Το 1985 εκσυγχρονίστηκα. Πρώτος Η/Υ IBM (327 χιλ) και dos τότε χωρίς καμία γνώση ξένης γλώσσας, δηλ αγγλικά και πάλι με στατικά κυρίως, πλήρωσα και πήρα και το autocad 8 ή 9. (200 χιλ που τα έκλαιγα για κ’ ανά δύο χρόνια, μέχρι που βγήκε η έκδοση του με εικονίδια, που μου έλυσαν τα χέρια- συγχρόνως βγήκαν και τα windows και κυνηγούσα όποιο πρόγραμμα είχε εικονίδια φυσικά )

Από κει και μετά δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσα αρχιτεκτονικά, στατικά μπετό ξύλο και σιδηρά και οτιδήποτε άλλο πχ φωτογραφιών…δοκίμασα και έμαθα

Η/Υ; πρέπει να είμαι στον 21ο

Οθόνες και printer; 30-35 δεν τα μετρώ πλέον (μία οθόνη την πλήρωσα 980 χιλ και σε 1-2 μίνες έπεσε μια καρφίτσα από τον πίνακα υπενθυμίσεων που είχα από πάνω του και κάηκε)

Πλότερ το 2ο πριν 3 χρόνια

Για να σας περιγράψω πόσες ώρες καθόμουν στον Η/Υ,με ένα σωρό - δόξα το θεώ δουλειές, σας λέω μόνο αυτό:

περνούσε κάθε μέρα μπροστά από το γραφείο μου «ένας Δήμαρχος» με έβλεπε στον υπολογιστή και μου έλεγε «ρε σύ, βγήκε ένας νόμος με τον οποίο όσοι υπάλληλοί μου ασχολούνται με Η/Υ, κάθε μια ώρα «μου φεύγουν για ένα τέταρτο» και δεν μπορώ να τους κάνω τίποτα, το μόνο που τους λέω είναι:

« να βλέπω τον…. που κάθεται όλη την ημέρα στο η/υ, εκείνος γιατί δεν φοβάται τίποτα;»

Δεν ξέρω αν ο υπολ/στης με έβλαψε ή όχι (δεν φοράω γυαλιά πάντως ακόμη)

 

Και σαν αποζημίωση για όσους έκαναν τον κόπο και διάβασαν το μακροσκελές μήνυμά μου,

«το πείσμα παιδιά κάνει και καλό και κακό», από μας εξαρτάται

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα αντικείμενα τα αποθηκεύω στον σκληρό κατηγοριοποιημένα σε folders κατά τα πρότυπα της γενικής βιβλιοθήκης του προγράμματος. Τα υπόλοιπα είναι εύκολα: Από τον library manager μπορείς να τα βρεις είτε κάνοντας browse στον σκληρό σου ή από το tab history αν τα έχεις χρησιμοποιήσει πρόσφατα. Μετά κάνεις add και σου εμφανίζονται δεξιά, στην ενεργό βιβλιοθήκη. Ακόμα καλύτερα αν κάνεις open σε υφιστάμενη μελέτη που έχουν ήδη χρησιμοποιηθεί ή αν ανοίξει νέο αρχείο διαλέγοντας latest settings (τα χρησιμοποιηθέντα αντικείμενα και ομάδες αντικειμένων από προηγούμενες εργασίες βρίσκονται ήδη στην ενεργό βιβλιοθήκη).

Link to comment
Share on other sites

με την επιλογή "last settings" μαζί με τις βιβλιοθήκες αποθηκεύονται όμως και όλες οι άλλες ρυθμίσεις όπως raster,όροφοι κλπ. εγώ το αποφεύγω και προτιμώ ή να κάνω καινούργιο η να παιρνω τις ρυθμίσεις από ένα πρότυπο που εγώ έχω κάνει και έχω ρυθμίσει raster πένες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πολύ χρήσιμα είναι, όπως ήδη σας είπα τα:

1. προσφιλή: σε όλα τα εργαλεία του προγράμματος ειδικά στις όψεις-τομές, διαστάσεις κλπ εργαλεία που απαιτούν πολλές ρυθμίσεις (αν δηλαδή μετά από ορισμένες ρυθμίσεις του κάθε εργαλείου πετύχετε να σας ικανοποιεί πχ η όψη μπορείτε να την υποθηκεύσετε σαν προσφιλή σε γνωστό φάκελο για να την μεταφορτώσετε αργότερα)

2. modul αντί για ψάξιμο στη βιβλιοθήκη (μπορείτε να έχετε έτοιμες κουζίνες- έπιπλα για τραπεζαρίες-έπιπλα για σαλόνια – παιδικά- σήματα βορρά-φυτα κλπ και όλα τα παραπάνω μπορείτε να τα έχετε είτε μεμονωμένα είτε όλα μαζί δηλ με μια κίνηση να τα ρίχνετε στην κάτοψη ώστε να χρειάζονται μια απλή κίνηση η περιστροφή – σας συνιστώ επίσης το αντικείμενο από την βιβλιοθήκη 12 2D στοιχεία-γραφιστικά-σήματα-«πίνακας υλικών» που είναι πολύ καλό για τις όψεις)

Τα παραπάνω μοντούλς μπορείτε να τα κάνετε πολύ εύκολα μόνοι σας ή να τα πάρετε από την βιβλιοθήκη 8 και να τα μετατρέψετε σε έκδοση 12

3. στα ράστερ πλέον υπάρχουν και τα τύπου σχεδίασης εικόνας (με αυτά μπορείτε να βάλετε στο σχέδιο κάτοψης ραμποτέ-πλακάκια-μοκέτα κλπ

4. εργαλείο «σχέδιο» για εισαγωγή bloks από autocad ή οποιοδήποτε άλλο σχέδιο

5. οργανωτής για μεταφορά σχεδίων σε διάφορες μορφές κλίμακας κλπ -χωρίς να χρειάζονται ειδικές ρυθμίσεις

6. και εκδότης για συνεργάτες

7. φωτορεαλισμός και σκιτσάρισμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.