Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

Νομίζω πως αν το ανοίξεις το με το autocad και κάνε save as σε παλαιότερη μορφή πχ 2010 και πας να το βάλεις στο archicad θα γίνει η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάτι, εχω καταφέρει.

Το αρχειο του συνεργατη οπως ειδα ηταν autodesk autocad 2013. Οταν καταφερα να το ανοιξω το εσωσα σε autocad 2010 και τελικα εισηχθει στο archicad μου. Παρουσιαστηκε το προβλημα οτι ηρθε σε μια αλλοκοτη κλίμακα, πχ μετραγα απόσταση μεταξύ κορυφών "17" και "18" στο αρχικό σχέδιο να ισούται με 17,89μ και κατόπιν την ξαναμέτραγα στο δικό μου "σχέδιο", που την έβρισκα 0,01mm, εκανα μετατροπη μονάδων και resize graficaly που επιασα την αποσταση μεταξυ "17" και "18" να την κάνω, 17,89μ ομως τα δέντρα τα σημειωμένα στο οικόπεδο και κάποια σταυρονήματα εντός του οικοπέδου, που φαντάζομαι κάτι έχουν να κάνουν με συντεταγμένες κάποιου κρατικού συστήματος, δεν μεγενθυθηκαν, τα διεγραψα. Τα δεντρα οσα απαιτουνται θα μετρησω και θα τα βαλω. Ταλαιπωρία, με λίγη δουλειά όμως και με τη στήριξη σας, με εμψύχωσε ότι κάποιοι Μηχανικοί ήταν κοντά και προσπάθησαν να βοηθήσουν, κάτι έχω καταφέρει.

Ευχαριστώ,

το αρχικό ερώτημα "βοήθηστε με λίγο, πως θα βάλω το αρχείο dwg στο pln" το αποσυρω,

τωρα από τα παραπάνω αν δείτε οτι κάτι κάνω λάθος, και θελήσετε κάπου να με διορθώσετε - βοηθήσετε, θα το εκτιμουσα. Ειμαι τοσο νεος με το Arc/CAD 16 οσο ετσι και με μια τοσο πολυπλοκη διαδικασια - κατα την γνωμη μου - πως θα βαλω μια κατ/ψη autocad 2013 σε arch/CAD 16.

ευχαριστω

ο Αρχιτεκτονας Arche

 

υγ: εγινε dimidomo, μαζι γραφαμε.. το ειδα ετσι το εκανα. Ωραιο το ducati στη φωτογραφια σου, σαν καποιο συγχρονο multistrada μοιαζει.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάτι άλλο.....

 

save as από autocad σε pdf και μετά εισαγωγή στο archicad.

Αν σου βγάζει πρόβλημα στις διαστάσεις κάνε πάλι resize. Με το pdf δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τα δέντρα ή κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

dimimoto, εντός του αρχείου Autocad δεν βλέπω να υπάρχει επιλογή save as >>> pdf, μήπως επειδή εγώ έχω πάρει κάποιο student version δεν το έχει?

Link to comment
Share on other sites

arche εειδή η ερώτηση σου ειναι πολύ γενικη κ επειδή εχει μια ιδιαιτερότητα, ειναι αληθεια, η εισαγωγή dwg (παχη γραμμων, γραμματοσειρες, κλιμακα) θεωρώ οτι χρειαζεσαι αυτην την απαντηση...

https://helpcenter.graphisoft.com/guides/archicad-21/archicad-21-reference-guide/interoperability/file-handling-and-exchange/working-with-dwg-dxf-files/

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι fan του autocad αλλά ξέρω ότι γίνεται....θα πειραματιστής λιγάκι...

 

θα πας κ θα ψάξεις μέσω της εντολής print

 

 

post-53561-0-92711600-1521100475_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Κατά την διαδικασία εισαγωγής κάνε αλλαγή κλίμακας επί 1000 στο x και y. Αν στο DWG έχει γίνει γεωαναφορά τότε μη διαλέξεις τοποθέτηση γραφικά (θα το τοποθετήσει στις πραγματικές συντεταγμένες) και όπως γράφω πριν άλλαξε την κλίμακα επί 1000.

Edited by ispyridis
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το αρχείο *.dwg (μέσα από το AC) με τη διαδικασία που περιγράφεται στις εικόνες. Το 2ο tab βγαίνει στις Ρυθμίσεις ...

Αν και είναι από ελληνικό AC21, κάτι παρόμοιο υπήρχε και στο AC16 ...

post-68089-0-86209800-1521119913_thumb.png

post-68089-0-15829600-1521119922_thumb.png

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.