Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

διαρκή ενημερωση του αρχείου δηλαδή χωρίς αντιγραφες απότι καταλαβαίνω!  μ'αρεσεις ΚΑΝΑ! (οχι πως θα μου χρειαστεί ποτέ αλλα επειδή... ποτέ μην λες ποτέ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...

Συνάδελφοι κατά καιρούς έχω καταπιαστεί με το archicad αλλά δεν έχω καταφέρει να φτάσω στο επιθυμητό επίπεδο. Ο λόγος που σταματάω είναι ότι προκύπτει κάποια δουλειά στην οποία αφιερώνομαι και έτσι δεν έχω χρόνο αλλά και επειδή κάποια θέματα μου φαίνονται βουνό. Πιστεύω ότι αν κατανοήσω αυτά τα θέματα θα συνεχίσω την καθημερινή χρήση και θα φτάσω σιγά σιγά στο επιθυμητό επίπεδο.

Ποιος καλός άνθρωπος μπορεί να με βοηθήσει σε αυτά? Παρακάτω θα αναφέρω κάποια, τα οποία θυμάμαι:

1. Έχοντας κάνει μια μελέτη π.χ. με το archicad 17, αν πάω να την ανοίξω με το archicad 19 μου λέει ότι λείπει η βιβλιοθήκη του 17. Δεν θα έπρεπε οι βιβλιοθήκες να είναι συμβατές με τις προηγούμενες εκδόσεις? Νομίζω ότι το ίδιο συμβαίνει αν η έκδοση είναι ελληνική και πάω να το ανοίξω τη μελέτη με archicad αγγλικό.

2. Χάνονται αντικείμενα τα οποία έχω τοποθετήσει όταν ανοίγω μαι μελέτη με άλλη έκδοση. Οκ τα βρίσκω ένα ένα και τα ξαναφορτώνω, αλλά δεν θα έπρεπε να σώζονται μέσα στην μελέτη? Γενικά με έχει μπερδέψει πάρα πολύ το θέμα ρυθίσεων - βιβλιοθηκών.

3. Είχα φτιάξει ένα πινακιδάκι για πόρτες-παράθυρα το οποίο απ' ότι κατάλαβα για να το χρησιμοποιήσω πρέπει να αγνοήσω τη βιβλιοθήκη του 19 και να φορτώσω τη βιβλιοθήκη του 17. Δεν μπορώ με κάποιο τρόπο να μεταφέρω αυτόματα τα πινακιδάκια στην νέα έκδοση, κάθε φορά?

4. Το ίδιο με τις μονάδες που χρησιμοποιούνται, τοίχους που έχω φτιάξει, πινακίδες για τα σχέδια στο "layout?" κτλ κτλ.

 

Γενικά έχω μπερδευτεί με τα αντικείμενα-ρυθμίσεις-βιβλιοθήκες. Όλα αυτά σώζονται σε ένα μέρος - ένα αρχείο? Σε άλλο μέρος σώζονται τα αντικείμενα και αλλού οι ρυθμίσεις? Πειράζει αν χρησιμοποιώ είτε ελληνική είτε αγγλική έκδοση?

Θα ήθελα να μπορώ να φορτώνω τις ρυθμίσεις μου αυτόματα με κάθε νέα μελέτη και να περιλαμβάνονται οι τοίχοι μου, οι πλάκες μου, οι πινακίδες μου, τα πινακιδάκια για πόρτες παράθυρα και ΙΣΩΣ και τα αντικείμενα που χρησιμοποιώ συχνά, και αυτό να γίνεται και για την επόμενη έκδοση του προγράμματος. Αλλά να μπορώ να χρησιμοποιήσω και την βιβλιοθήκη της νέας έκδοσης του προγράμματος.

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.

 

Bonus ερώτηση: Μπορώ με κάποιο τρόπο να αλλάζω το μενού από ελληνικά σε αγγλικά και τούμπαλιν?

Link to comment
Share on other sites

1. Έχοντας κάνει μια μελέτη π.χ. με το archicad 17, αν πάω να την ανοίξω με το archicad 19 μου λέει ότι λείπει η βιβλιοθήκη του 17. Δεν θα έπρεπε οι βιβλιοθήκες να είναι συμβατές με τις προηγούμενες εκδόσεις? Νομίζω ότι το ίδιο συμβαίνει αν η έκδοση είναι ελληνική και πάω να το ανοίξω τη μελέτη με archicad αγγλικό.

Οι νεότερες βιβλιοθήκες είναι βελτιωμένες εκδόσεις των παλαιοτέρων. Αρα δεν θα μπορούσαν να ειναι συμβατές αφού έχουν αλλάξει σε αρκετά αντικείμενα τα χαρακτηριστικά τους.

Στον φάκελο του archicad θα δεις οτι υπάρχει φάκελος με όνομα "migration library" που φορτώνεις μεσω του library manager  για να αναγνωριστούν οι παλαιότερες εκδόσεις. φτανει μεχρι κ το ac13-14.

 

2. Χάνονται αντικείμενα τα οποία έχω τοποθετήσει όταν ανοίγω μαι μελέτη με άλλη έκδοση. Οκ τα βρίσκω ένα ένα και τα ξαναφορτώνω, αλλά δεν θα έπρεπε να σώζονται μέσα στην μελέτη? Γενικά με έχει μπερδέψει πάρα πολύ το θέμα ρυθίσεων - βιβλιοθηκών.

Τα αντικείμενα για να μην τα χάνεις θα έπρεπε να τα έχεις οργανωμένα σε έναν φάκελο μέσα στον φάκελο μελέτης, με χαρακτηριστικό -πάντα- όνομα για να τον βρίσκεις εύκολα σε περίπτωση που χαθεί. πχ "βιβλ-Παπαδοπουλος". Αυτό για παλιότερες εκδόσεις. Σε νεότερες εκδόσεις οι βιβλιοθηκες του archicad υπάρχει η "embedded library" , η ενσωματωμένη. Την ώρα που βάζεις νέα αντικείμενα (που εχεις φτιάξει/βρει) θα πρέπει να επιβεβαιώνεις οτι τα έχεις τοποθετήσει εκεί.

 

3. Είχα φτιάξει ένα πινακιδάκι για πόρτες-παράθυρα το οποίο απ' ότι κατάλαβα για να το χρησιμοποιήσω πρέπει να αγνοήσω τη βιβλιοθήκη του 19 και να φορτώσω τη βιβλιοθήκη του 17. Δεν μπορώ με κάποιο τρόπο να μεταφέρω αυτόματα τα πινακιδάκια στην νέα έκδοση, κάθε φορά?

Δεν θα αποθηκεύεις τίποτα στις βιβλιοθήκες του archicad. Μην τις τροποποιείς. Το πινακάκι να το αποθηκεύσεις ως ανεξάρτητο αντικείμενο εκτός βιβλιοθήκης, σε δική σου, και να την φορτώνεις όποτε το χρειάζεσαι.

 

4. Το ίδιο με τις μονάδες που χρησιμοποιούνται, τοίχους που έχω φτιάξει, πινακίδες για τα σχέδια στο "layout?" κτλ κτλ.

Αυτό ρυθμίζεται από το template που λέει και ο dimidomo. Δυστυχώς τα template θα πρέπει να ανανεώνονται σε κάθε νέα εκδοση.

 

Γενικά έχω μπερδευτεί με τα αντικείμενα-ρυθμίσεις-βιβλιοθήκες. Όλα αυτά σώζονται σε ένα μέρος - ένα αρχείο? Σε άλλο μέρος σώζονται τα αντικείμενα και αλλού οι ρυθμίσεις? Πειράζει αν χρησιμοποιώ είτε ελληνική είτε αγγλική έκδοση?

Οι βιβλιοθήκες είναι φάκελοι ξεχωριστοί, που φορτώνεις ανάλογα το έργο σου. Αν έχεις εσωτερικά καταστημάτων θα φορτώσεις βιβλιοθήκες με επαγγελματικό εξοπλισμό, φωτισμό κλπ. Αν έχεις την διαμόρφωση της πλατείας συντάγματος θα φορτώσεις βιβλιοθήκες με δέντρα, φωτισμό δρόμων, εξοπλισμό αναρχικών κλπ. Στον φάκελο του archicad θα βρίσκει παντα τις γνησιες. Σε δικό σου φάκελο θα βρίσκεις τις δικές σου κατηγορίες.

 

Θα ήθελα να μπορώ να φορτώνω τις ρυθμίσεις μου αυτόματα με κάθε νέα μελέτη και να περιλαμβάνονται οι τοίχοι μου, οι πλάκες μου, οι πινακίδες μου, τα πινακιδάκια για πόρτες παράθυρα...

Αυτό ρυθμίζεται από το template που λέει και ο dimidomo. Δυστυχώς τα template θα πρέπει να ανανεώνονται σε κάθε νέα έκδοση.

 

....και ΙΣΩΣ και τα αντικείμενα που χρησιμοποιώ συχνά, και αυτό να γίνεται και για την επόμενη έκδοση του προγράμματος. ....

βλ. πιο πανω "Οι βιβλιοθήκες είναι φάκελοι ξεχωριστοί..."

 

...Αλλά να μπορώ να χρησιμοποιήσω και την βιβλιοθήκη της νέας έκδοσης του προγράμματος.

Η βιβλιοθήκη της νέας έκδοσης θα πρέπει να είναι πάντα η πρώτη σου επιλογή σε νέο έργο.

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.

 

-

 

Bonus ερώτηση: Μπορώ με κάποιο τρόπο να αλλάζω το μενού από ελληνικά σε αγγλικά και τούμπαλιν?

οχι. :(

 γενικότερα κοίτα τα templates και το πως δουλευουν οι βιβλιοθήκες...

Ειναι πολλά τα ερωτήματα... :)

 

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στο 2. ότι υπάρχει και η μέθοδος αρχειοθέτησης (συνιστάται στο τέλος της δουλειάς) σε μορφή αρχείου *.pla.

Εκεί μπαίνουν όλα τα αντικείμενα που έχουν χρησιμοποιηθεί και τα κουβαλάς πάντα μαζί (ή και χώρια) ...

Link to comment
Share on other sites

το *.pla ειναι σοφή απόφαση, απλά πρέπει να την πάρεις την κατάλληλη στιγμή. Δεν βολεύει κ τόοοσο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Σε συνέχεια της συζήτησης έχω να πω-ρωτήσω-σχολιάσω τα εξής πάνω στις απαντήσεις του συνάδελφου jbosdas:

 

1. Θέλεις να πεις ότι αν μια μελέτη έχει δουλευτεί π.χ. στο 17 και πάω να την ανοίξω με την 20, αν θέλω ή αν παρουσιαστεί πρόβλημα, μπορώ να φορτώσω την migration library του 17? Υποθέτω ότι η migration library του 17 (όταν έχω την Αγγλική έκδοση του 20) είναι η Αγγλική. Θα μπορούσα να βρω την Ελληνική migration library λογικά ώστε να μπορώ να την φορτώσω αν είχα δουλέψει με την ελληνική έκδοση ενώ σήμερα έχω την αγγλική ή δεν υπάρχει θέμα συμβατότητας και όλα δουλεύουνε ρολόι? Αν φορτώσω μια migration library λογικά "ξεφορτώνεται" η κανονική βιβλιοθήκη π.χ. η της έκδοσης 20, σωστά?

2. Αυτό δεν ξέρω πώς γίνεται, αλλά υποθέτω ότι όταν βάζω ένα αντικείμενο θα υπάρχει κάπου στις βιβλιοθήκες το directory embeded ώστε να το αποθηκεύσω εκεί ή έστω να το μεταφέρω εκεί αργότερα. Απ' ότι είδα αν πατήσω στο library manager όντως υπάρχουν δύο βιβλιοθήκες εκ των οποίων η μια είναι η embeded. Ότι αντικείμενο προσθέσω θα υπάρχει για κάθε μελέτη ή μόνο για τη συγκεκριμένη? Μπορώ αν χρειαστεί να την πάρω αυτή την embeded και να την χρησιμοποιήσω σε άλλη μελέτη? Κάτω από το library manager υπάρχει το libraries and objects και εκεί μέσα έχει κάτι επιλογές για container κτλ κτλ. Άσε που υπάρχουν και BIM Server Libraries και BIM Cloud... Πώς να μην μπερδευτεί κάποιος...

3. Πώς μπορώ να αποθηκεύσω το πινακιδάκι για τα παράθυρα ως εξωτερικό αντικείμενο? Μπορεί να μπει στην embeded?

4. Εννοείς ότι σε κάθε νέα έκδοση πρέπει να φτιάχνει κάποιος όλες τις πινακίδες από Α3 μέχρι Α0 και να σετάρει τις μονάδες και να φτιάχνει τοίχους-πλάκες κτλ κτλ? Αυτό είναι εντελώς παράλογο αν συμβαίνει. Δεν μπορεί, θα υπάρχει κάποιος τρόπος να μην χρειάζεται να γίνει εξ αρχής. Χρησιμοποίησες τη λέξη " ρυθμίζεται" και είμαι αισιόδοξος ότι κάτι μπορεί να γίνει.

 

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις καθώς και την λύση του kan62 με το .pla αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

1. οχι αν θέλεις (!) αλλά πρέπει να φορτώσεις την migration 17 για να είσαι 100% σίγουρος οτι τα αντικείμενα είναι όπως τα είχες σχεδιάσει πριν τρία χρόνια.

Αν εχεις σχεδιάσει με ελληνική βιβλιοθήκη στο Archicad v.17, τότε θα πρέπει να βρεις την ελληνική migration στο ελληνικό Archicad v.20. Αν εχεις το αγγλικό Archicad v.20, νομιζω, οτι δεν θα κανεις την δουλειά σου.

Οχι, η βιβλιοθηκη v.20 δεν ξεφορτώνεται. Υπάρχει και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.

 

Τα υπολοιπα, αλλη στιγμή. ισως το βραδακι που θα ειμαστε πιο χαλαροι...

Link to comment
Share on other sites

2. Όταν φτιάχνεις ενα νεο αντικείμενο μέσα στο archicad, η προεπιλεγμένη βιβλιοθηκη αποθήκευσης ειναι η ενσωματωμένη (embedded). Τα αντικείμενα αυτά ειναι ενσωματωμένα στην μελέτη. Στην συγκεκριμένη μελέτη!. Δεν θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε άλλη (εκτός αν αυτή εξαχθεί σε τοπικό φάκελο...). Για να το κάνεις αυτό, υπαρχει η επιλογή της αποθήκευσης σε φάκελο της επιλογής σου. Αυτόν τον φάκελο θα πρέπει να τον φορτώνεις στην συνέχεια με τον Library Manager στην μελέτη σου αλλά και σε όποια άλλη θέλεις.

Τώρα, αν κατεβάζεις αντικείμενα ή ολόκληρες βιβλιοθηκες θα τις αποθηκεύεις φυσικά κάπου στον σκληρό σου. Αυτές καλό είναι να τις εχεις καπου οργανωμένες και σιγά σιγά με το περασμα του χρόνου να τις εμπλουτίζεις.

Τελευταία εχουν εμφανιστεί και cloud βιβλιοθηκες , τις οποίες ψαχνεις μεσα από το μενου του αντικειμένου, με λέξη κλειδί και το κατεβάζεις στην ενσωματωμένη της μελέτης.

Για να σε μπερδέψω σου λεω το εξής: Σου δίνεται η δυνατότητα να ενσωματώσεις τα τοποθετημενα αντικείμενα από τις βιβλιοθήκες του archicad και έτσι δεν χρειάζεται απαραίτητα το *.pla (ε;!!)

 

3. Αυτό εξαρτάται από το πώς το έχεις κατασκευάσει. Από επιλογές στον διάλογο του παραθύρου ή από εξωτερικό αντικείμενο (external window/door marker); Υποψιάζομαι το πρώτο οπότε μάλλον όχι. .... ή ειναι απλά ένα αντικείμενο που δεν έχει συνδεθεί με τις παραμετροποιήσεις του παραθύρου/πόρτας;

 

4. Η ανανεωση του template ειναι απλή διαδικασία. Ανοιγεις αυτό της παλιάς έκδοσης,  κάνεις οποίες απαραίτητες αλλαγές, και σώζεις ως νέο template. Στο παλιό δεν είχες πινακίδες Α0 επειδη ηταν μικρά τα εργα σου. Τωρα με το 19 που άνοιξαν οι δουλειές, εφτιαξες το Α0, άλλαξες τα building materials, βελτιώνεις τα πινακάκια σου βάσει της τελευταίας τροποποίησης του ISO και σώζεις ως νεο...!

Κοινώς φτιάχνεις ενα template και με τον καιρό το βελτιώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.