Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μήπως μπορεί κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει στον σχεδιασμό σκάλας στο Archicad 18? Προσπαθώ να σχεδιάσω σκάλα μη τυποποιημένης μορφής  από την βιβλιοθήκη με την εντολή  ''Create Stair Using Selection'' άλλα ότι μορφή και όποιες διαστάσεις και να δώσω πάντα μου την σχεδιάζει με πλατύσκαλο. Υπάρχει τρόπος να αφαιρεθεί το πλατύσκαλο? Όταν πηγαίνω στη εντολή ''edit stair'' στο ''geometry settings'' είναι όλα παγωμένα και δεν μπορώ να επέμβω εκτός από το ύψος της σκάλας. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού διαλέξεις το ράστερ και τη γραμμή ανάβασης και μόλις επιλέξεις την εντολή, στο παράθυρο που βγαίνει και πάνω-πάνω μήπως είναι επιλεγμένο το πλατύσκαλο-ράμπα ;

Link to comment
Share on other sites

Αφού επιλέξω το ράστερ και την γραμμή ανάβασης επιλέγω την εντολή Create Stair Using Selection και μου ανοίγει το παράθυρο stair type selection και επιλέγω πάνω την σκάλα όχι την ράμπα και την μοναδική ξεπαγωμένη σκάλα που είναι τέρμα κάτω στο κέντρο και δεν έχει πλατύσκαλο στην συνέχεια πατάω οκ και μου ανοίγει το παράθυρο stair.gsm εκεί μου δείχνει την σκάλα με το πλατύσκαλο και δεν έχει κάποια επιλογή για να το αφαιρέσω . 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τρέχει με τη γραμμή ανάβασης ... αντιγράφω από το εγχειρίδιο :

Σημειώσεις: Τα άκρα (αρχή-πέρας) της γραμμής ανάβασης πρέπει να εφάπτονται με απόλυτη ακρίβεια στις πλευρές του πολυγώνου του ράστερ, αλλά σε μη γειτονικές πλευρές ή κορυφές του πολυγώνου του ράστερ. Οι γωνίες της γραμμής ανάβασης ορίζουν πλατύσκαλα. Αν η σύνδεση δύο τμημάτων της γραμμής ανάβασης δεν είναι εφαπτομενική, τότε ορίζει ένα πλατύσκαλο.

Link to comment
Share on other sites

οτι σου λέει ο kan62. (η το εγχειρίδιο; ;))

Οταν η γραμμη αναβασης κανει γωνίες δημιουργούνται πλατύσκαλα. κανε ενα fillet στην γραμμη αναβασης κ καλουπωσε...

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έσω φτιάξει κάποιους τοίχους με όλες τις στρώσεις. Στην εκτύπωση κάποια τοίχοι εμφανίζονται ικανοποιητικά αλλά κάποιοι άλλοι, ίσως επειδή έχουν μικρό πάχος, στην ουσία μαυρίζουν ολόκληροι.

Υπάρχει δυνατότητα να εμφανίζεται μόνο το εξωτερικό περίγραμμα ενός τοίχου, με κάποια συγκεκριμένη προβολή?

Ξέρω ότι μπορώ να το κάνω αυτό αν πατήσω τους τοίχους στην μπάρα αριστερά και ctrl+A και επιλέξω το εικονίδιο structure->basic.

Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος? Μήπως γίνεται όπως στο revit να είναι scale sensitive η εμφάνιση των τοίχων? Ξέρω ότι αυτό γίνεται για πόρτες παράθυρα και κάποια άλλα στοιχεία στο documents->model view->model view options, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια επιλογή για τοίχους.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφέρει η διαστρωμάτωση, φτιαχνεις εναν απλό τοιχο (basic stucture).

 

Αν θες να εχεις την σωστή διαστρωματωση αλλα να ελέγχεις την προβολή της, τότε ξαναπήγαινε... documents->model view->model view options->override fill display->override cut fills και σου δίνει τις επιλογές εμφάνισης που ψαχνεις.

Αν προκύπτει πρόβλημα στην εκτύπωση από πάχος γραμμων, πήγαινε εκει που εφτιαχνες την διαστρωμάτωση των τοιχων και θα δεις οτι υπάρχει η επιλογή για το πάχος της διαχωριστικής γραμμης των υλικών. Εκεί λύνεις το πρόβλημα σου. Ακόμα πιο σωστά... εκει θα επρεπε να μην δημιουργήσεις το πρόβλημα. (Συνηθως με το "insert skin" δεν δινουμε προσοχή οτι αντιγραφεται και το πάχος της γραμμης).

 

Αν τωρα, επιμένουν τα προβλήματα με παχος γραμμης στην κλίμακα εκτύπωσης, θα πρέπει να κοιτάξεις αν χρησιμοποιείς τα σωστά πενακια. μπορει να δουλευεις στη 1:100 και να εχεις τα πενακια της 1:20 πχ.

 

Από την άλλη, η επιλογή "Document->partial structure display" σου δινει την δυνατότητα να εμφανίζονται μερικές στρώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει βρει κανείς τον τρόπο, στην διαστασιολόγηση , να τοποθετεί τη γραμμή των διαστάσεων σε συγκεκριμένη απόσταση , που εχει επιλέξει ο ίδιος , από το αντικείμενο που διαστασιολογεί?

Γιατι δεν έχω βρει κατι και με τρελαίνει που δεν μπορώ να έχω όλες τις γραμμές διαστάσεων στην ίδια ευθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.