Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζετε αν σε μια μελέτη όπου έχω πχ 2 σπίτια με υψομετρική διαφορά μεταξύ τους μπορώ να κάνω κοινή κάτοψη ώστε να φαίνονται γραμμές τομής και όχι προβολής; Διότι μπορώ να θέσω μόνο ένα επίπεδο κάτοψης για κάθε όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνεται άν ορισεις τα δομικά στοιχεία του κάθε κτιρίου σε διαφορετικές στάθμες πχ από 0->3 το ένα και από 1,5->4,5 το άλλο. Θα προσαρμόσεις το ύψος ορόφου ώστε να μπορείς να έχεις τα δύο κτίρια στην ίδια κάτοψη. Στη συνέχεια θα προσαρμόσεις το ύψος τομής. Περισσότερα δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν τα ξέρω καλά και μπορεί να σε μπερδέψω. Αυτά που σου είπα κάπου τα διάβασα και τα θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Evan, η πιό σωστή τακτική σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η εξής:

- Ένα PLN για κάθε σπίτι, το οποίο θα έχει τις σωστές στάθμες για κάθε πλάκα, και:

- Ένα PLN με το έδαφος και τον περιβάλλοντα χώρο

 

Στο PLN του περ. χώρου θα κάνεις hotlink τα δύο άλλα PLN και έτσι θα έχεις και τις δύο κατόψεις σε μία πινακίδα με τα σωστά υψόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

 

realarch ποιο ειναι το ενεργειακό που κοιτας σαν add-on ?

εγω ψαχνω λιγο το archiphysics αλλα δεν εχω καταφερει τιποτα ακόμα...

 

Κοιτάζω το tas αλλά και το Archiphysic

Το πρώτο είναι πολύ καλό όσον αφορά την παραμετροποίησή του, το έχω δουλέψει στη πανεπιστήμιο και πράγματι είναι αρκετό για όλες τις περιπτώσεις που μπορεί να μας προκύψουν. Το κακό του είναι ότι επειδή είναι φτιαγμένο από μη αρχιτέκτονες αυτό....φαίνεται, νοιώθεις λογιστής και συμπληρώνεις λίστες και πινακάκια. Το εργαλείο με το οποίο κτίζεις τη μακέτα είναι δύσχρηστο και άχαρο.

 

Όσον αφορά το Archiphysic αυτό είναι φτιαγμένο ...για εμάς! Ξέρουν δηλαδή τι κάνει κλίκ σε έναν αρχιτέκτονα και τον τρόπο που ο εγκέφαλός μας παράγει τις ενδορφίνες σε συνεργασία με τα οπτικά νεύρα... δείχνει πολύ ποιό ευχάριστο και ελκυστικό αλλά δεν έχω καταφέρει να αξιολογήσω την ουσία του θέματος, όσον αφορά στη δυνατότητά του να καλύψει τις ανάγκες κάποιου που ψάχνει τη βέλτιστη λύση και δεν στοχεύει μόνο στην έκδοση της ενεργειακής ταυτότητας. Η άμεση ενημέρωση από τη μακέτα του ArchiCad είναι ένα τεράστιο plus σε σχέση με το tas αλλά΄, όπως είπα ήδη, δεν είμαι σίγουρος για τις πραγματικές του δυνατότητες.

 

Σημείωσε εδώ ότι με το πρώτο έχω δουλέψει ενώ με το δεύτερο όχι.

Link to comment
Share on other sites

Στο PLN του περ. χώρου θα κάνεις hotlink τα δύο άλλα PLN και έτσι θα έχεις και τις δύο κατόψεις σε μία πινακίδα με τα σωστά υψόμετρα.

 

Achille, πως γίνεται το hotlink?

δηλ. θα δουλεύω στο pln του περιβ χώρου και και όταν κάνω αλλαγές στα άλλα θα ανανεώνονται αυτόματα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ένα αρχείο με κάθε σπίτι. Σε κάθε αρχείο διαφορετικό ύψος τομής κάτοψης. Τα περνάω στο αρχείο του περιβ. χώρου το οποίο έχει και αυτό ρύθμιση ύψους τομής κάτοψης και όταν την αλλάζω πάλι το ένα μου το βγάζει προβαλλόμενο και το άλλο τεμνόμενο

Link to comment
Share on other sites

Evan

Προφανώς εννοείς ότι στη κάτοψη δεν βλέπεις τα κουφώματα της μιας οικοδομής από τις δυο που έχεις

Αποθήκευσε την άποψη της οικοδομής αυτής που βλέπεις τα κουφώματα. Μετά ρύθμισε το υψος τομής για να βλέπεις τα κουφώματα της άλλης και αποθήκευσε και αυτή την άποψη. (αυτό το κάνεις από το «έγγραφο» «επίπεδο τομής για κάτοψη»)

Κατόπιν βάλε στην ίδια πινακίδα και τις δυο απόψεις σου και φέρτες έτσι τη μια δίπλα στην άλλη, ώστε να φαίνεται σαν ένα σχέδιο.

(επειδή έχω αρκετές δουλειές και δεν παρακολουθώ τακτικά το φόρουμ αυτό το διάστημα, στείλε προσωπικό μήνυμα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεία σας και πάλι,θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι τελευταίο.Ενώ έχω αποθηκέυσει την μελέτη σε μορφή pla,όταν την ανοίγω λείπουν πολλά αντικέιμενα απο την λίστα των "αντικειμένων",δηλαδή εχει μόνο ένα είδος τραπεζιού,δύο ειδη καρέκλας και πάει λέγοντας.Φταίει μήπως ότι η μελέτη είναι αποθηκευμένη ως pla σε ArchiCad11 και δεν μπορεί η έκδοση 12 να φορτώσει όλα τα αντικείμενα της βιβλιοθήκης του;Υπάρχει καμία λύση σε αυτό;Nα προσθέσω ότι εάν ανοίξω το ArchiCad12 για να κάνω μία νέα μελέτη όλα είναι στην θέση τους.Σας ευχαριστώ εκ'των προταίρων για τις όποιες απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.