Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σε αφορμή ένα ερώτημα που τέθηκε προσωπικά σε εμένα αλλά δεν το είχα ξανασυναντήσει και δεν έχω κάποια εύκολη λύση.

 

Το ερώτημα ήταν πως μπορούμε να κατασκευάσουμε Σκωτίες.

 

Μια πρόχειρη απάντηση που μου ήρθε ήταν τα κενά να γίνουν με εργαλείο '' δοκάρι'' το οποίο θα μπεί σε layer το οποίο θα είναι κρυφό;

 

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;;;

Link to comment
Share on other sites

για σκοτίες υπαρχει αντικείμενο στα παραθυρα...

επιλεγεις παραθυρα, στο μενού παραθυρων υπαρχουν και ...πορτες αλλά και ειδικές κατασκευες. ("building structures")

Στα building structures διαλέγεις το αντικέιμενο κογχη ("niche") κ το παραμετροποιείς. (βαθος/υψος). Τοποθετεις στον τοιχο και πολλαπλασιάζεις ανάλογα. Το προβλημα σου σε αυτήν την λυση ειναι η εμφανιση στην κατοψη μπορεί να μη σου αρέσει, κ σε δοκάρια/πλακες δεν εφαρμόζεται.

post-3683-0-08159500-1494440390_thumb.png

Αν λοιπόν δεν σου αρέσει αυτός ο τρόπος, φτιαχνεις σε ενα μετεπειτα κρυφό layer, πλάκες στις διαστάσεις τις σκοτίας που θέλεις και αφαιρείς από τον τοίχο με το solid element operations. το κακό σε αυτή την λύση ειναι οτι τα κρυφά αντικέιμενα θα πρέπει να βρίσκονται πάντα εκει.

post-3683-0-08787900-1494440439.png

 

και για να το διανθίσουμε λίγο...

Πως μπορω στην σκοτια που εφτιαξα με το solid element op, να της δωσω δικο της χρωμα?

Δηλαδη οι ελευθερα διατεταγμενες σκοτιες (σαν χαρακιες), να εχουν αλλο χρωμα σε σχεση με το κελυφος.

 

Αν θελεις να εχει καθε μια σκοτία αλλο χρωμα (ή καποιες από αυτες), τοτε να προτιμήσεις οι "operators" να ειναι αντικείμενα από την βιβλιοθήκη και όχι τοιχοι/πλακες/στεγες κλπ.

Κατα την διαδικασία επιλογής target/operators επιλέγεις την επιφάνεια που θες να προκύψει από το "new Target surface" και μετά αλλάζεις στα χρώματα που θες από τις προτιμήσεις του αντικειμένου.

post-3683-0-52970600-1494440619.png

 

αν  θες όλες τις σκοτίες με ενα χρώμα, αλλαζεις το χρώμα της επιφάνεια του τοιχου (override surface) και αφήνεις να εμφανίζεται το χρώμα του πυρήνα του τοιχου (Building material). Αν θες να αλλαξεις το χρωμα του πυρήνα του τοιχου διαλεγεις από τα υφιστάμενα ή φτιαχνεις νέο από τον διαλογο "building materials".

post-3683-0-67347200-1494440683.png

 

αναλογα την εκδοση κ δεν θυμαμαι και απο ποια εκδοση εχει την δυνατότητα το asrchicad, ...για δοκιμασε να κλεισεις το κρυφό layer ("-operators" το ονομαζω εγώ...) χωρίς να κανεις το Solid Elemnt Op... Από καποια εκδοση κ μετα η αφαίρεση γίνεται αυτόματα (αν κ δεν ειναι ακριβώς το ίδιο...)

 

post-3683-0-54769100-1494440873.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι,

έχω ένα σχέδιο με πάρα πολλά παράθυρα.

Είχα ένα στυλ για το window marker αλλά θέλω να το αλλάξω. Έφτιαξα σε ένα παράθυρο ένα νέο βασικό marker από τα "απλά" που προσφέρει το πρόγραμμα.

Το θέμα είναι ότι θέλω να αλλάξω ΣΕ ΟΛΑ τα παράθυρα το window marker με το νεό σημάδι.

Αν πάω στο pick up parameters/ inject parameters μου αλλάζει καια διαστάσεις υλικά κτλ...

Πώς μπορώ να αλλάξω σε όλα τα παράθυρα το σημάδι και να το κάνω σύμφωνα με το πρότυπο, που το έχω βάλει σε ένα παράθυρο?

Προσπαθώ να βρω έναν εύκολο και γρήγορο τρόπο.

 

Αν πάω στο επόμενο παράθυρο και επιλέξω το window marker που δούλεψα πριν, μου το βγάζει με τις αρχικές του ρυθμίσεις και όχι με τις ρυθμίσεις του προηγούμενου παραθύρου.

Πραγματικά το θέμα με τα πινακιδάκια με έχει κουράσει πάρα πολύ στο πρόγραμμα, μου 'ρχεται να δουλέψω στο 20ετίας αρχιτεκτονικό που ήταν πολύ πιο απλό και εύκολο σε κάτι τέτοια. Έχει κάτι κολλήματα με βιβλιοθήκες, πινακιδάκια, εκδόσεις κτλ το πρόγραμμα που δεν κατάφεραν να τα λύσουν εδώ και χρόνια. Κάθε φορά με απογοητεύει που δεν βρήκαν τρόπο να κάνουν λίγο πιο απλά τα πράγματα και intuitive σε κάποιες περιπτώσεις.

 

Ευχαριστώ

Edited by Charlie
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Δουλεψε ως εξής.

 

Άν έχεις πολλούς ορόφους γύρνα σε 3d.

Επέλεξε το παράθυρο που θέλεις και στη συνέχεια την εντολή ''find & select''. Στη συνέχεια το 2ο εικονίδιο και έπειτα το 3ο.

 

Με αυτόν τον τρόπο έχεις επιλέξει τα παράθυρα που θέλεις να επιλέξεις.

 

Τώρα κάνε στις αλλαγές που θέλεις.

post-53561-0-23012400-1495949037.png

post-53561-0-12521800-1495949044.png

post-53561-0-44274700-1495949052.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πολύ χρήσιμη συμβουλή σου. Βέβαια, στην περίπτωσή μου το πρόβλημα δεν ήταν το πως θα τα διαλέξω. Πήγαινα αριστερά στη μπάρα, διάλεγα παράθυρο και με CTRL+A τα επέλεγα όλα.

Το θέμα μου είναι να δώσω τις παραμέτρους του πινακιδίου ενός παραθύρου και στα άλλα παράθυρα. Και αυτό δεν το έχω καταφέρει με απλό τρόπο.

Ο μόνος τρόπος που έγινε ΣΧΕΤΙΚΑ εύκολα ήταν να διαλέξω όλα τα παράθυρα και να ξαναφτιάξω από την αρχή το πινακιδάκι, να δώσω δηλαδή καμιά 10-15 παραμέτρους...

Link to comment
Share on other sites

Charlie 

  

Μια   λύση είναι να δημιουργήσεις  ένα δικό σου αρχείο  tpl 

δηλ

πηγαίνεις νέα μελέτη

βάζεις ένα τοίχο

βάζεις στο τοίχο ένα παράθυρο

επιλέγεις το παράθυρο και επιλέγεις ένα σημάδι διάστασης παραθύρου π.χ Π σημάδι 12

κάνεις τις ρυθμίσεις ώστε το σημάδι να έχει τη μορφή που επιθυμείς

τα σβήνεις όλα όσα σχεδίασες (τοίχους παράθυρα)

 

Πλέον των παραπάνω κάνε και τις ρυθμίσεις στο προτιμήσεις μελέτης

-μονάδες εργασίας - διαστάσεων 2-3 ψηφία -κλπ (και αποθήκευσε το ως μονάδες   Charlie)

 

Μετά αποθήκευσε το αρχείο ως

Υπόδειγμα archicad Charlie.tpl

 

Μετά κάθε φορά που δημιουργείς μία μελέτη 

στην αρχικό παράθυρο θα επιλέγεις αντί το "υπόδειγμα archicad.tpl

το Υπόδειγμα archicad Charlie.tpl

 

Με αυτό τον τρόπο 

1. δεν θα χρειάζεται κάθε φορά να επιλέγεις "προτιμήσεις μονάδων" και

2. όταν θα επιλέγεις το σημάδι διαστάσεων παραθύρου Π σημάδι 12 

αυτό θα έχει τη πάντα τη μορφή που το είχες δώσει στο tpl αρχείο σου

 

Αν  θες πάλι κάτι πιο απλό

άνοιξε την μελέτη στην οποία έχεις κάνει τις ρυθμίσεις παραθύρου

και αποθήκευσέ την  (αφού σβήσεις  τα πάντα ) ως Υπόδειγμα archicad Charlie.tpl

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βασίλη, αυτό κάνω λίγο πολύ, κυρίως για να έχω έτοιμους τοίχους που χρησιμοποιώ κτλ.

Πάντως το ερώτημα παραμένει, έστω ότι οκ έχεις το πρότυπο πινακιδάκι αλλά θέλεις να τα αλλάξεις όλα βάσει ενός νέου που μόλις ετοίμασες.

Πώς γίνεται αυτό γρήγορα?

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος που έγινε ΣΧΕΤΙΚΑ εύκολα ήταν να διαλέξω όλα τα παράθυρα και να ξαναφτιάξω από την αρχή το πινακιδάκι, να δώσω δηλαδή καμιά 10-15 παραμέτρους...

αυτός ηταν κ ο μοναδικός τρόπος για την αλλαγή που ήθελες. Ποσο πιο γρήγορο τον ηθελες; :) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.