Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

dimidomo, αφορά τις ρυθμίσεις του wall closure του ανοίγματος. "Παίξε" λίγο με τις επιλογές μέχρι να το βρεις. Δεν μπορώ να πω ακριβώς γιατί εξαρτάται από την διατομή του εκάστοτε τοίχου...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω αρχείο dwg στο archicad 2016. Επιλέγω "File" > "External content" > "Place external drawing..." > βρίσκω το αρχείο και το πατάω την επιλογή να το κάνει.

Εμφανίζεται μήνυμα:

Unsupported DXF/DWG file.format.

C:\Users\arche\ Desktop ... \ shedio.dwg

και απο κάτω μόνο μια επιλογή, η λέξη "οκ", μέσα σε τετραγωνίδιο. Το πατάω και το σχέδιο δεν εισάγεται στο αρχείο archicad 16 που εχω ανοίξει.

Οταν πηγα αρχικά να πάρω το dwg απο το απο το email συνεργάτη που μου το έστειλε. Εμφάνιζε οτι το αρχειο dwg είναι "read only".

Αποτέλεσμα οτι, το σχέδιο τελικά στο arch/cad δεν μπορώ να το εισάγω.

Ξέρει κανένας τι φταίει ;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχει σώσει σε νεότερη έκδοση - 2013 κ μετά. 

 

Edit : τώρα είδα ότι κάτω αναφέρεις archicad 16 ενώ πάνω archicad 2016, οπότε μάλλον άκυρη η παρατήρηση. 

Edited by paktomenos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιο archicad λες; το 16 ή του 2016; (αν κ δεν νομίζω οτι εχει ιδιαίτερη σημασία)

Δοκίμασε να το ανοίξεις με αλλους τρόπους:  open / merge ...

 

 

Μήπως μπορείς να ανεβάσεις σε παρακαλώ screenshot με το τι ρυθμιζεις;

Στάλθηκε από το ASUS_Z010DA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

πειραματίσου με το wall closure (σε συνθετους τοιχους θα δεις περισσότερες διαφορές)

post-3683-0-04142500-1521070861_thumb.png

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, όπως είδα το ArchiCAD  μου όταν ανοίγει αναφέρει, ArchiCAD 16. Προσπάθησα να εισάγω το αρχείο και με merge... και με open, τίποτα.

Πάντα το ίδιο μήνυμα. Unsupported dxf/dwg file format.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας, πάω να δω τι είναι το αρχείο autocad να πω, εσείς που τα καταλαβαίνετε καλύτερα.

Και παρακαλώ βοηθήστε με λίγο σήμερα το πρωι, πρέπει να βάλω αυτό το σχέδιο να φτιάξω ένα διάγραμμα κάλυψης, ο χρόνος πιέζει και ακόμα δεν έχω καταφέρει να βάλω το τοπογραφικό που μου έστειλε ο Πολ. Μηχ. στο σχέδιο μου.

Επιστρέφω, σε λίγα λεπτά,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.