Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Γεία σας και πάλι,θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι τελευταίο.Ενώ έχω αποθηκέυσει την μελέτη σε μορφή pla,όταν την ανοίγω λείπουν πολλά αντικέιμενα απο την λίστα των "αντικειμένων",δηλαδή εχει μόνο ένα είδος τραπεζιού,δύο ειδη καρέκλας και πάει λέγοντας.Φταίει μήπως ότι η μελέτη είναι αποθηκευμένη ως pla σε ArchiCad11 και δεν μπορεί η έκδοση 12 να φορτώσει όλα τα αντικείμενα της βιβλιοθήκης του;Υπάρχει καμία λύση σε αυτό;Nα προσθέσω ότι εάν ανοίξω το ArchiCad12 για να κάνω μία νέα μελέτη όλα είναι στην θέση τους.Σας ευχαριστώ εκ'των προταίρων για τις όποιες απαντήσεις σας

 

Όταν αποθυκεύεις σε μορφή .pla έχεις επιλογές, πατώντας το κουμπί "options" κάτω δεξιά στο παράθυρο που ανοίγει όταν κάνεις Save as. Η στάνταρ επιλογή είναι η αποθήκευση μόνο των αντικειμένων που έχουν χρησιμοποιηθεί στην συγκεκριμένη μελέτη. Αν θέλεις όλα τα αντικείμενα πρέπει να επιλέξεις να συμπεριληφθούν όλα τα αντικείμενα των φορτωμένων βιβλιοθηκών.

Τότε βέβαια το αρχείο θα είναι πολύ πιό "βαρύ"

Link to comment
Share on other sites

Geia sas, mhpws mporei kaneis na me voh8hsei k na mou pei pws sxediazoume toixo me sugkekrimeno makros (px 4,25 metra)? prepei na einai 8ema ru8misewn giati kapote pou doulepsa to archicad se allo pc douleve mia xara to keyboard k mporousa na dwsw to mhkos pou h8ela... apo tote pou to vala sto diko mou pc de mporw na kanw tpt... dinw to mhkos (4250mm) pataw enter alla auto mou termatizei ton toixo opou vrhskete ekeinh th stigmh o kersoras.... an mporei kaneis as me voh8hsei... Euxaristw k pali polu!

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίεις την επιλογή "Show Tracker" (δες εικόνα) και όταν κάνεις το πρώτο κλικ στην αρχή του τοίχου, πληκτρολογείς το μήκος του και enter.

post-2714-131887223223_thumb.png

post-2714-131887223232_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που ανοίγω ένα αρχείο στο πρόγραμμα που το έχω αρχίσει με την έκδοση 10 ή 11, τώρα είμαι στην 12, μου βγάζει μήνυμα, Αναφορά Φόρτωσης Βιβλιοθήκης, κι έχει σχεδόν αμέτρητα διπλά στοιχεία βιβλ/κης και πολλαπλές εκδόσεις. Τι κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση, οι δυνατότητες στο παράθυρο που βγάζει είναι, αντιγραφή-εκτύπωση-αποθήκευση κι από κάτω έχει την διαχείρηση βιβλ/κης αλλά δεν ξέρω τι να κάνω εκεί.

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει αυτό που συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που ανοίγω ένα αρχείο στο πρόγραμμα που το έχω αρχίσει με την έκδοση 10 ή 11, τώρα είμαι στην 12, μου βγάζει μήνυμα, Αναφορά Φόρτωσης Βιβλιοθήκης, κι έχει σχεδόν αμέτρητα διπλά στοιχεία βιβλ/κης και πολλαπλές εκδόσεις. Τι κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση, οι δυνατότητες στο παράθυρο που βγάζει είναι, αντιγραφή-εκτύπωση-αποθήκευση κι από κάτω έχει την διαχείρηση βιβλ/κης αλλά δεν ξέρω τι να κάνω εκεί.

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει αυτό που συμβαίνει?

 

Προφανώς έχεις φορτώσεις την βιβλιοθήκη του Archicad 10 ή 11 και του 12, οπότε σου δείχνει διπλά όλα τα αντικείμενα που είναι κοινά στις βιβλιοθήκες. Το σωστό όταν περνάς απο παλιά έκδωση σε νεότερη είναι να αποθηκεύεις ένα αρχείο .PLA και να κρατάς μόνο την τρέχουσα βιβλιοθήκη της τελευταίας version. Βέβαια δεν είναι κάτι πολύ κακό να έχεις διπλά αντικείμενα βιβλιοθήκης.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις φορτώσεις την βιβλιοθήκη του Archicad 10 ή 11 και του 12, οπότε σου δείχνει διπλά όλα τα αντικείμενα που είναι κοινά στις βιβλιοθήκες. Το σωστό όταν περνάς απο παλιά έκδωση σε νεότερη είναι να αποθηκεύεις ένα αρχείο .PLA και να κρατάς μόνο την τρέχουσα βιβλιοθήκη της τελευταίας version.

 

Σ' ευχαριστώ achille.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο,υπάρχει δυνατότητα να εμφανίζεται στο 3d του archicad o ουρανός;Και αν ναί πως μπορώ να τον εισάγω στο 3d;

 

Μενού Αποψη/ Μεθοδος 3D άποψης/ Ρυθμίσεις 3D παραθύρου. Στην καρτέλα που σου βγάζει κάτω δεξιά στο Φόντο επέλεξε ...του Φωτορεαλισμου

αυτό σημαίνει πως οτι φώτο 8α βάλεις το φόντο απο της ρυθμίσεις φωτορεαλισμου 8α εμφανίζετε και στο 3D παράθυρο.

Τωρα για να βάλεις φόντο πας Έγγραφο/δημιουργική απεικόνιση/Ρυθμίσεις Φωτορεαλισμου. στην καρτέλα Φόντο βαζεις εικόνα αντι χρόματος και το προσαρμόζεις σέρνοντας την εικόνα σου που 8α εμφανισει στο μικρό παράθυρο οστε να τεριαξει πιο εύκολα με το 3d.

 

Αλιος βάζεις μια μεγάλη επιφανια πίσω απο το 3d μοντέλο με το φοτνο που 8ες σαν υλικό και το βλέπεις παντα στο 3D. με αυτόν τον τρόπο εχεις το πλεονέκτημα πως μπορείς να βάλεις έναν κύλινδρο με πανοραμική εικόνα 360 και να έχεις παντού φόντο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.