Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Εχω μια ερώτηση σχετικά με την χρήση των composites και συγκεκριμμένα για τις πλάκες μεταξύ ορόφων. Αν θέλει κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

Οταν μια πλάκα που αποτελείται από τις στρώσεις (skins), α)πλακάκι δαπέδου-υπόστρωμα εξομάλυνσης το σύνολο 8εκ πάχος και β) μπετόν-σοβάς το σύνολο 17εκ πάχος, δλδ γεν. σύνολο, 4 skins=25εκ.(από πάνω προς τα κάτω τα skins). Σε αυτή την περίπτωση αν ορίσω ως πάνω ύψος της δοκού, την στάθμη του δαπέδου-πλακάκι της πλάκας τότε η δοκός (με στρώσεις, σοβάς-μπετόν-σοβάς) τέμνει όλες τις στρώσεις της πλάκας και διαχέονται στην τομή οι στρώσεις μπετόν της πλάκας με αυτό της δοκού με αποτέλεσμα η δοκός να συνεχίζει στο ύψος κατά 8εκ (όσο το πάχος υποτρώματος+πλακάκι) οπότε εμφανίζεται η δοκός σαν οριζόντιο Τ. (Το περίγραμμα της πλάκας ακολουθεί αυτό της εξωτ. τοιχ/πιας). Οταν η τομή τέμνει εσωτ. τοιχο, και η βάση του τοίχου είναι στην στάθμη της στρώσης του μπετού της πλάκας τότε η στρώση πλακάκι-υπόστρωμα περνά μέσα από τον τοίχο. Τι γίνεται? Τι δεν κάνω καλά?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν σε συμβουλεύω για ευκολία στα composite της πλάκας να κάνεις ένα skin για δάπεδο και γέμισμα μαζί. Για την κλίμακα 1/50 είναι μια χαρά. Συνολικά δηλαδή 3 skin επίχρισμα-οπλ. σκυρόδεμα-δάπεδο(μαζί με γέμισμα)

 

Τώρα η πλάκα (δηλαδή το composite) πρέπει να το τοποθετείς στο 0 της στάθμης στην οποία δουλέυεις. Δηλαδή αν είσαι στον πρώτο όροφο και έχεις στάθμη π.χ. +2.80 η άνω στάθμη της πλάκας θα είναι στο +2.80

Τα δοκάρια όμως θα τα τοποθετείς χαμηλότερα απο την στάθμη στην οποία δουλέυεις, όσο το γέμισμα του skin. Αν δηλαδή έχεις ορίσει 10εκ δάπεδο και γέμισμα, η άνω στάθμη της δοκού θα είναι στο +2.70.

Link to comment
Share on other sites

achille σ' ευχαριστώ για το tip.

Τι γίνεται όμως στην τομή? Αν το περίγραμμα της πλάκας ακολουθεί αυτό της εξωτ. τοιχ/πίας, τότε ο εξωτ. τοίχος θα φαίνεται ότι έχει ως βάση την τελική στάθμη δαπέδου δηλαδή ξεκινά πάνω από το πλακάκι, το ίδιο συμβαίνει και με τους εσωτερικούς τοίχους και είναι λάθος. Αν πάλι βάλουμε ως βάση τοίχου την στάθμη της στρώσης μπετού της σύνθετης πλάκας τότε βλέπω την πάνω στρώση του δαπέδου της πλάκας να διαπερνά τους τοίχους. Δεν νομίζω τα priorities των skins να παίζουν ρόλο εδώ. Στην περίπτωση που περιγράφω την composite πλάκα έως την εσωτ. παρειά της εξωτ. τοιχ/πίας κι έχω ως βάση έξωτ. τοίχου την στάθμη μπετού τότε έχω πρόβλημα όταν η τομή ''κόβει'' πόρτα, γιατί το περίγραμμα της πλάκας όπως είπα βρίσκεται εσωτερικά. Στην τομή που ανέβασες πριν λίγες μέρες αυτό δεν συμβαίνει και νομίζω ότι κάνεις ''μαγικά''.

Link to comment
Share on other sites

:lol: όχι δεν κάνω μαγικά! :lol:

 

ναι το σωστό είναι και οι εσωτερικοί τοίχοι να ξεκινάνε απο την στάθμη του μπετού. (και κατασκευαστικά , αν το σκεφθείς έτσι είναι)

Στην τομή λοιπόν, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι "select all walls" και "bring to front"

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά σχέδια & προοπτικά δόθηκαν σε Pdf (κλειδωμένα) και το walk σε αυτόνομο exe.

 

Τα εξαγώμενα σχέδια μπορείς να τα σώσεις σε dwg,έτσι δεν είναι?

 

Και κάτι άλλο όντως σημαντικό (για τη συνεργασία με τους συναδέλφους). Το παραγώμενο dwg παραδίδεται π.χ. στον μηχανολόγο για τα η/μ. Μπορώ μετά τις προσθήκες του να το επανεισάγω στο archicad?Τι θα δώ μπροστά μου; Τι γίνεται δηλ γενικά με την εισαγωγή ενος αρχείου δημιουργημένου σε cad; Μη μου πεις οτι αναγνωρίζει τις δύο γραμμές παρειών ενος τοίχου απο CAD ως αντικείμενο "τοίχο" BIM;

 

Την δουλειά της κλινικής π.χ. πιστεύεις θα μπορούσες να την ολοκληρώσεις με την start edition;

 

Και μια χαζή ερώτηση γιατί είμαι άσχετος με το προγραμμα και τώρα το ψάχνω;Υπάρχει σε έκδοση greek;Κάποιο demο;

Link to comment
Share on other sites

εκτός από αρχεία εικόνας & pdf μπορείς να σώσεις :

από κάτοψη : dwt,dwg,dgn (Microstation), ifc (2x3 & 2x2), ifcxml (2x3 & 2x2).

από 3D : dxf, dwg, kmz, skp, obj (wavefront), 3ds, epx (Piranesi), fact (ElectricImage), wrl, c4d, lp, u3d,atl (Artlantis).

 

Η εισαγωγή dwg σου δίνει γραμμές. Αυτό που κάνω εγώ είναι να εισάγω το dwg σαν "χαρτί αναφοράς" κάτω από την κάτοψη μου και να περνάω τα νέα στοιχεία στην κάτοψη. Είναι υπόθεση λεπτών.

 

Δεν ξέρω ποιους περιορισμούς έχει η start.

Σε greek υπάρχει και μάλιστα με μερικά extra για την ελληνική πραγματικότητα. Πχ. αυτόματο ΔΚ. Αλλά μην με ρωτήσεις λεπτομέρειες, δεν την έχω δουλέψει ποτέ.

Η κανονική έκδοση χωρίς το HASP δουλεύει σε demo mode. Παίζεις αλλά δεν μπορείς να σώσεις ή να τυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τίποτα έξτρα για την ελληνική έκδοση. Αυτό με το ΔΚ το έχετε ξανα-αναφέρει δεν ισχύει όμως. Δουλεύω το 13 (greek & english) και άρχισα από την 10 έκδοση και δεν υπήρχε πουθενά αυτή η δυνατότητα. Αυτά, για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το extra Υπολογισμός του Διαγράμματος Κάλυψης στην Ελληνική έκδοση.

 

Το χρησιμοποιώ.

 

Εσύ μην δημιουργείς λάθος εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά τότε κοιμάμαι όρθιος. Γιατί δεν μου είπαν τίποτα από την εδώ εταιρία. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Πόσο κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.