Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Σκόπιμα το αποκλείω κι εγώ, άλλωστε γενικά είναι πολύ εξυπηρετικοί κάθε φορά που τους χρειάσθηκα. Το πρόβλημα, τώρα που το σκέφτομαι, το εντοπίζω στο γεγονός ότι όταν αγόρασα το πρόγραμμα, το αγόρασα μέσω τοπικού αντιπροσώπου που δεν έκανε καλά την δουλειά του. Αν και αμέσως μετά επικοινωνούσα μόνο με την TS για όλες τις αναβαθμήσεις, θα νόμιζαν ότι το ήξερα και ότι μου είχε εξηγηθεί. Τέλος πάντων αύριο θα επικοινωνήσω μαζί τους και θα δω τι θα μου πουν. Να είστε καλά πάντως που με ενημερώσατε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ''λίστα εμβαδών'', πας εκεί από το έγγραφο->πίνακες και λίστες->

λίστα εμβαδών->δημιουργία λίστας εμβαδών. Προηγουμένως θα πρέπει να έχεις δημιουργήσει με το εργαλείο ''χώρος'' (zone) ένα περίγραμμα στο παράθυρο κάτοψης που σου αναγράφει αυτόματα το εμβαδόν του περιγράμματος που έκανες. Κάτι σαν το ράστερ-fill αλλά με πιο πολλές ιδιότητες. Με την εντολή ''δημιουργία λίστας εμβαδών'' που περιέγραψα παραπάνω πως πας, σου βγάζει μετά παράθυρο με την γεωμετρική ανάλυση της εμβαδομέτρησης. Ενδεχομένως μετά με αντιγραφή-επικόλληση των σχημάτων και των υπολογισμών που βγάζει μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για την δημιουργία διαγ/τος Κάλυψης. 'Ολα τα στοιχεία που σου δινει εδώ είναι επεξεργάσιμα, κείμενα-υπολογισμοί-σχήματα, οπότε μπορείς να τροποποιήσεις ότι θέλεις. Η διαδικασία αυτή περιγράφεται πολύ καλά εδώ άν ανατρέξεις λίγες σελίδες πίσω, θα δεις έναν παλαιό χρήστη με όνομα ΚΑΝΑ, που τα εξηγούσε ο άνθρωπος πολύ καλά. Αυτή η εντολή, δλδ ''λίστα εμβαδών'' δεν υπάρχει στην αγγλική βερσιόν.

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα, ναι κάτι είχα υπόψιν για τη λίστα εμβαδών, απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι χρηστική για το συγκεκριμένο σκοπό - μου φαίνονται λίγο "αόριστα" για παρουσίαση σε άδεια τα σκαριφήματα που βγάζει. Ίσως να κάνω λάθος βέβαια, γιατί δεν έχω μεγάλη τριβή πάνω στο aρchicad αυτήν τη στιγμή. Δεν είχα πάντως υπόψιν ότι η "λίστα εμβαδών" δεν υπάρχει στην Αγγλική έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο : πως μπορώ να μικρύνω ένα σχέδιο χωρίς να αλλάξω κλίμακα, αποτελεσματικά; Συγκεκριμένα, όταν προσπαθώ πχ. να φτιάξω "σκαριφηματική τομή", το εργαλείο για αλλαγή μεγέθους (και όχι κλίμακας), μικραίνει όλο το επιλεγμένο σχέδιο ΧΩΡΙΣ οτιδήποτε έχει μπει ως αντικείμενο. Δηλαδή, οι σκάλες, τα κάγκελα για παράδειγμα, δεν επηρεάζονται - μένουν στο αρχικό τους μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Α πολύ ωραία! Εγώ ήμουν πεπεισμένος ότι θα υπάρχει τρόπος να μικρύνω το σχέδιο :P - άλλη φιλοσοφία το archicad, αλλά θα το συνηθίσω.

Επίσης, σαν λογική, θα ήταν χρήσιμο αντί για πινακίδα συνδεδεμένη με layout, να χρησιμοποιήσω κάποιο mod; Οι αλλαγές σε mod επί συγκεκριμένου tpl, επηρεάζουν το ίδιο mod που τυχόν έχει τοποθετηθεί και σε άλλα tpl ή κάτι τέτοιο γίνεται μόνο αν ανοίξω το ίδιο το mod ; Σαν πίνακας με στοιχεία τοπογραφικού/ΔΚ θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κάτι τέτοιο ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου χρειάζεται mod. Κάθε φορά που θα αλλάζεις κάτι στην τομή, το layout θα ενημερώνεται κανονικά και παντού.

Το mod αλλάζει μόνο αν αλλάξεις το pln από το οποίο προέρχεται και φυσικά αλλάζει παντού.

Το tpl δεν κατάλαβα τι σχέση έχει.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου, pln ήθελα να γράψω.

Η απορία μου είναι στο κατά πόσο βολεύει να χρησιμοποιώ πινακίδα ορισμένη από layout ή να χρησιμοποιώ για πινακίδα ένα mod και να το "πετάω" μαζί με το σχέδιο σε κενό layout (χωρίς ενσωματωμένη πινακίδα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.