Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Evan,

αναφερόμουν κυρίως στις σύνθετες πλάκες που αποτελούνται εκτός από το 1. σοβά, 2. πάχος μπετόν και 3. την στρώση του δαπέδου (υπόστρωμα εξομάλυνσης-πλακάκι=μια στρώση). Η παραπάνω πλάκα μπορεί να κατασκευασθεί στο AC και σαν δύο πλάκες με τοποθέτηση της μιας πάνω στην άλλη.

Λοιπόν το πρόβλημα εντοπίζεται και στις δύο περιπτώσεις στις τομές αλλά και στις όψεις.

Δηλαδή για τους εσωτ. τοίχους, άν δώσεις σαν βάση τοίχου την τελική στάθμη του δαπέδου-πλακάκι, τότε στην τομή θα είναι λάθος γιατί ο τοίχος ξεκινά από στάθμη του μπετού της πλάκας ή της υποκείμενης δοκού άν τρέχει από κάτω. Βάζοντας όμως ως κάτω στάθμη εσωτ. τοίχου, την στάθμη του μπετού της πλάκας, τότε εκ πρώτης όψεως φαίνεται η ''πλάκα'' δάπεδο-πλακάκι, να διαπερνά τον εσωτ. τοίχο. Με το τρίκ που εξήγησε ο achille, φέρε μπρός-στείλε πίσω, με τους τοίχους, η τομή μετά φαίνεται σωστά. Προυπόθεση όμως γι αυτό είναι να μην έχεις τσεκαρισμένο το override fill background colours in model view options, (you go there, with, document-> MVO). Τώρα για τους εξωτ. τοίχους και την πάνω στάθμη των εξωτ. περιμετρικών δοκών που λες, ότι την βάζεις να είναι ίδια με την τελική στάθμη δαπέδου, το ίδιο κάνω κι εγώ με την πάνω στάθμη δοκών. Δεν χρειάζεται νομίζω να περιγράφεις την πλάκα έως την εσωτ. παρειά των εξωτ. δοκών. Οι δοκοί κόβουν πάντα τις πλάκες. Εδώ όμως έχουμε άλλο πρόβλημα στην τομή, η όλη διατομή του μπετού δλδ κατακόρυφη εξωτ δοκός αριστερά-οριζόντια πλάκα-κατακόρυφη εξωτ. δοκός δεξιά, φαίνεται σαν τραβηγμένη διατομή σχήματος Η. Αν η τομή μας περνά και από πόρτα τότε αντί για δάπεδο κόβει το μπετό της υποκείμενης δοκού που είναι στην ίδια στάθμη και φαίνεται σαν τον διάβολο.

 

*achille, πόσταρα και μετά είδα την παρέμβασή σου. θα το μελετήσω και θα επανέλθω.

 

**Λοιπόν βάζοντας σωστά την πάνω στάθμη της δοκού ίδια με αυτό του μπετού της πλάκας όπως ανέφερες, είναι το σωστό και έτσι γίνεται στην πράξη, τότε προκύπτει πρόβλημα με τους εξωτ. τοίχους στην τομή όταν αυτή ''κόβει'' πόρτα. Αυτοί θα πρέπει να έχουν ως βάση την στάθμη μπετού της πλάκας-δοκού που είναι πχ 10εκ πιο κάτω από την τελική στάθμη δαπέδου.

Αυτά τα 10εκ όμως (διαφορά σταθμης μπετου-τελ. στάθμης δαπέδου), θα είναι τοίχος, και στην τομή στην πόρτα φαίνεται με το bring to front. Εδώ τι κάνουμε? Γι να αποφύγω αυτό, σήκωσα την πάνω στάθμη της δοκού στο επίπεδο του τελικού δαπέδου που κι αυτό δεν είναι σωστό. Απλά δε ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το εισάγεις, και μετά περιορίζεις το περίγραμμά του όπως θέλεις. Με τον ίδιο τρόπο που αλλάζεις το σχήμα ενός fill ή μιας πλάκας, δεν έχει καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην μου βγάζει αυτόματα και το πινακάκι με τα id των ορόφων κλπ. όταν κάνω εισαγωγή σε layout ;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ, σε layout, να εισάγω τμήμα ενός σχεδίου ;

 

Δεν κατάλαβα εδώ τι εννοείς και τι θέλεις να κάνεις. Μπορεις να το διευκρινήσεις σε παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Εχω το εξης προβλημα : εχω μια σκαλα απο ισογειο σε οροφο(βλεπε φωτο) αλλα η οπη στην πλακα του οροφου ειναι μικροτερη απο την σκαλα, αυτο σημαινει οτι δεν θα επρεπε να φαινεται μερος της σκαλας που κρυβεται απο την πλακα οροφου, υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το διορθωσω αυτο χωρις να πειραξω τη γραμμη διακοπης και αυτο γιατι η γραμμη διακοπης θελω να φαινεται σε αυτο το σημειο που ειναι ηδη στο ισογειο

 

ευχαριστω

post-23098-131887234128_thumb.jpg

post-23098-131887234149_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1η λύση, θα πας στις ρυθμίσεις της πλάκας και θα βάλεις φόντο λευκό και όχι διαφανές που έχει τώρα.

2η, εναλλακτικά τα σκαλοπάτια που δεν πρέπει να φαίνονται ''σκεπασέτα'' με ένα λευκό φόντο ράντεξ.

Link to comment
Share on other sites

Στο master layout το layout δηλαδή στο οποίο εισάγονται οι απόψεις σου το οποίο βρίσκεται στο κάτω μέρος του περιηγητή στο φύλλο των εκτυπώσεων μετά τα εκτυπωμένα φύλλα που έχεις φτιάξει.

Εκεί εσύ μπορείς να φτιάξεις οποιοδήποτε layout που να σε ικανοποιεί και είναι η βάση για κάθε σου σχέδιο που θες να εκτυπώσεις.

Ακόμα όμως και σε video tutorials στο site της graphisoft τα λέει αυτά ρίξε μία ματιά

 

Ευχαριστώ.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην μου βγάζει αυτόματα και το πινακάκι με τα id των ορόφων κλπ. όταν κάνω εισαγωγή σε layout ;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι στο δικό μου master layout ΔΕΝ υπάρχει αυτό το πινακάκι, αλλά μου το κοτσάρει το πρόγραμμα κάθε φορά που τοποθετώ σχέδιο σε πινακίδα.

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε και τα σχέδια μια οικοδομικής άδειας που έχει γίνει με Archicad στο εξωτερικό. Στην συγκεκριμένη περίπτωση στον Καναδά.

Κάντε ζοομ, αλλά θέλει λίγη υπομονή για να φανεί η λεπτομέρεια. Αξίζει πάντως!

 

https://docs.google.com/fileview?id=0B-UXdGuO3bjnMjIyMTYxOWItYTZkNS00OWU1LTg3ZGYtNDFlMTExOTEyMDQ2&hl=en

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.