Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

ποια ειναι η προτεινομενη κλιμακα να σχεδιαζεις στο archicad?

 

π.χ. 1/100 ή 1/1 ???

 

εξαρτάται... αν θέλεις να κάνεις την προμελέτη ενος κτιρίου, το 1/100 είναι μια χαρά,

αν θέλεις να σχεδιάσεις ένα έπιπλο θα χρειαστείς πιθανότατα και την 1/1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Σημερα αντιμετωπισα το εξης προβλημα :

κατασκευασα μια απλη ευθυγραμμη συμπαγη σκαλα, μεχρι εδω ολα καλα το προβλημα ειναι οτι οταν κατασκευασα ενα τοιχο για να κρυψω το κενο που δημιουργειται δεν κατεστει δυνατο να τον κοψω με τις πραξεις στερεων, εχει αντιμετωπισει κανεις αντιστοιχο προβλημα και αν υπραχει καποια καλυτερη λυση απο τη δημιουργεια στεγης και αντιστοιχης κοπης που μου προτειναν απο την τοπ σοφτ

 

ευχαριστω

post-23098-131887240865_thumb.jpg

post-23098-13188724088_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μηπως θα μπορουσε καποιος αν ξερει πως μπορω να περασω απο τα favorites στα slab σε archiCAD 13 (INT) μια πλακα που της εχω δωσει το ονομα "plaka 0.40" στα προσφιλη στις πλακες σε archiCAD 12 (gr) ??

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το παλιό αρχείο -> Save favorites , ανοίγεις το νέο αρχείο -> Load Favorites

 

thanks

 

λιγο πιο αναλυτικα

αφου γινουν τα προσφιλη στις πλακες

πας

επεξεργασία-> ρυθμισεις στοιχειου-> προσφιλη-> (στο νεο παραθυρο που πεταγεται εχει κατω απο το x που κλεινει το παραθυρο τη μυτη ενος τοξου) τοξο->αποθηκευση ->διαλεγεις τον φακελο που θα αποθηκευσεις

 

για φορτωμα το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος χρήστης του Αρκικαντ12 και θα'θελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς για τα Πλαγκίν της Σιγκράφ. Είναι απαραίτητα ??? Ποιες οι λειτουργίες τους και ποια είναι ??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

τίποτα δεν είναι απαραίτητο εφόσον δεν το χρειάζεσαι...

αυτό που μου εχει χρειαστεί αρκετές φορές -κ ανάλογα το project- είναι το archistair και το architerra.

κοίταξε να δεις τι ακριβώς χρειάζεσαι...

Το cinema 4d το χρειάζεσαι? εγω ναι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

''Achille'' για ποιον λόγο ειδικά δεν θα μου πρότεινες τα Πλαγκίν της Σιγράφ ?

 

Για τον ''jbosdas'', ποια έκδοση Άρκικαντ δουλεύεις ? Το 11 είναι πιο εύκολο απ'το 12 ?

Link to comment
Share on other sites

γιατί πρέπει να μάθεις πρώτα καλά πως δουλεύει το Archicad και ποιά είναι τα όριά του, και μετά να ψάξεις τις "βελτιώσεις"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.