Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

achille, σ' ευχαριστώ.

Δεν ήξερα ότι λέγονται κι έτσι και μπερδεύτηκα. Τα ήξερα σαν views, του View Map.

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω, σαν πιο έμπειρο στο AC, και κάτι άλλο σχετικά με μηχάνημα PC για την εύρυθμη λειτουργία αυτού του προγράμματος.

Το δικό μου PC είναι ένα desktop, Intel® Core i7 CPU 940 @ 2.93GHz, 2,99 GB RAM, κάρτα γραφικών NVIDIA Quadro FX 1700, OS WINDOWS XP Pro, και δεν μπορώ να πω ότι το πρόγραμμα λειτουργεί καλά (εύρυθμα). Εχω αντιληφθεί ότι εσύ ο ίδιος δουλεύεις το πρόγραμμα σε Mac αλλά λόγω της πείρας σου με ενδιαφέρει η άποψή σου.

Τελικά είναι μονόδρομος η χρήση Mac για αυτό το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB, μπορεί και να έχεις δίκιο, και να λέγονται views τώρα και όχι quickviews.

Όταν πρωτο-εμφανίστηκαν (δεν θυμάμαι σε ποιά έκδοση...) λέγονταν quickviews και μου έχει κολλήσει και τα λέω έτσι.

 

Τώρα για το άλλο που με ρωτάς, δεν νομίζω ότι η χρήση mac είναι μονόδρομος για το Archicad... μάλλον το αντίθετο θα έλεγα...

δυστυχώς η Graphisoft τα έχει κάνει θάλασσα με το mac...

Να σκεφτείς ότι ακόμα δεν έχει full unicode support η mac έκδοση.

Ενώ το Archicad 14 που είχαν δεσμευτεί επίσημα ότι θα είναι 64bit για mac, τελικά δεν θα είναι! Ενώ για Win είναι 64bit απο το 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα να κάνω και εγω μια ερωτηση.

 

εχω φτιαξει το σπιτι μου στο Archicad 13, και οταν παταω το κουμπι photo render projection μου βγαζει το εξης error... Internal error in offscreen handling

 

και δεν κανει τπτ...

 

τι γινεται? προβληαμ εγκαταστασης η σημαινει κατι?

 

σημειωνω οτι ειμαι αρχαριος στο προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

σου το βγάζει στο render ή και στο 3d?

αν το βγάζει και στο 3d είναι πιθανό να υπάρχει σχεδιαστικό λάθος ή κάποιο αντικείμενο της βιβλιοθήκης να έχει "τσαλακωθεί".

αν το κάνει μόνο στο render δοκίμασε την internal engine.

σε κάθε περίπτωση κανε έναν έλεγχο με ένα καινούργιο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

1-παιδια εχω φτιαξει καποια master layout επι πλεον και εχω διαμορφωσει εκει νεες διαστάσεις χαρτιου και τις πινακιδες μου ετσι οπως τις θελω

 

ξερει κανεις πως μπορω να τις αποθηκευσω και να ανοιγουν σε καθε νεο project ??

 

και

 

2-μια ερωτηση για βιβλιοθηκες

αν αλλαξω θεση σε μια βιβλιοθηκη ( από την επιφανεια εργασίας την παω σε ενα φάκελο πχ) λογικα θα πρεπει να την ξαναφορτωσω οταν θα ανοιξω το αρχειο γιατι θα εχω σπασει το path ετσι δεν ειναι??

Link to comment
Share on other sites

1-παιδια εχω φτιαξει καποια master layout επι πλεον και εχω διαμορφωσει εκει νεες διαστάσεις χαρτιου και τις πινακιδες μου ετσι οπως τις θελω

 

ξερει κανεις πως μπορω να τις αποθηκευσω και να ανοιγουν σε καθε νεο project ??

 

Έχεις και μια δεύτερη επιλογή (όχι για να ανοίγουν σε κάθε μελέτη, αλλά για να μεταφέρεις πινακίδες σε ήδη υπάρχουσα)

Πας File->File Special->Merge, επιλέγεις αρχείο, και απο το παράθυρο που θα βγει επιλέγεις την δεύτερη επιλογή (layout book)

 

screenshot20100629at141.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Μολις εκανα εγκατασταση στο Archicad 9 και ηθελα να ρωτησω πως μπορω να μαθω να το δουλευω.Χρησιμοποιω Autocad κυριως αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το Archicad.Ομως μου φαινεται βουνο.Οποιος μπορει ας μου πει πως θα κανω εστω και μια αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.