Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

sorry, can't help ya...

 

για ρίξε μια ματιά εδώ... http://archicad-talk.graphisoft.com/viewtopic.php?t=5374&postdays=0&postorder=asc&&start=0

αν και απ'΄ότι κατάλαβα μάλλον το AC9 έχει πρόβλημα... καιρός για αναβάθμιση!!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, προσπαθείς να το δημιουργήσεις μέσα από τη σχετική λειτουργία του Archicad, η οποία είναι σχετικώς εξαρτημένη από περισσότερες παραξενιές των windows.

Κατέβασε και εγκατέστησε στο pc σου το (δωρεάν) προγραμματάκι pdfcreator. Στο εξής, θα κάνεις print (και όχι create pdf - ούτε plot) από το Archicad και θα επιλέγεις για εκτυπωτή το pdfcreator. Απλώς, στις ρυθμίσεις του pdfcreator (όπως θα έκανες για κάθε εκτυπωτή-plotter) φρόντισε για την κλίμακα και το μέγεθος χαρτιού. Στη συνέχεια, μπορείς να κάνεις κανονική εκτύπωση του παραγόμενου pdf.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ achille, και εγώ αυτό κατάλαβα!

Ελπίζω να είναι ομαλή η προσαρμογή σε AC13 (;)

(αδιάλειπτη μάθηση...τελικά)

 

@occultist,

θα το δοκιμάσω...!Είναι η τελευταία μου ελπίδα

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

*#%$* και μολις τελειωσα με ενα νεο οικοπεδο....

 

πήρε το txt και μεγαλούργησε το 14 :smile:

σε δευτερόλεπτα είχα τρία οικοδομικά τετράγωνα με έτοιμες κλίσεις.

μισή μέρα δουλειάς κερδισμένη.

 

πολυ αργό! δεν το δουλευω καθολου δεν αντέχεται!

τα τελικά τα βγάζω πάντα έτσι όταν πρόκειται για πρόχειρες παρουσιάσεις, γιατί με απλό sun οι σκιές είναι πολύ σκληρές.

στις τελικές τα στέλνω στο Artlantis και ρεντάρει batch την νύχτα.

 

κατι παιζει εδω δεν ειναι σωστό. δοκιμασε σε ενα new &reset all αρχειο να δεις αν στο κανει....Παντως δεν προκειται περι βελτιωσης.
μια από τα ίδια :sad:

το 13 δεν έχει πρόβλημα, το πάει προοδευτικά όπως πάντα. Άρα δεν είναι θέμα windows ή drivers και άλλα περίεργα που μου έλεγαν από την top.

Αν σου είναι εύκολο (και όποιος άλλος χρησιμοποιεί το 14) κανε μια δοκιμή να δούμε αν είναι θέμα λειτουργικού, drivers ή απλά έκαναν πατάτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε παιδια στην 13 εκδοση την 14 δεν την εχω βαλει ακομα

 

μπορω με καποιο να φτιαξω μια στεγη που στην τομη να ειναι καμπυλωτη (με την κουρμπα προς τα πανω ετσι :) ) ????

 

δοκιμασα το εργαλειο που εχει για τις στεγες το roof-> geometry method barrel or dome vaulted

 

αλλα βγαζει τρουλο και ημικυλινδρικο σχημα στεγης

 

εγω θελω να φτιαξω σε τομη να φαινεται το 1/4 του κυλινδρου

 

ελπιζω να εγινα κατανοητος

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ειχα προβλημα και με μια πλακα που να εχει την μορφη του 1/4 του κυλινδρου σε τομη

 

προσπαθουσα να βρω λυση απο το roof γιατι ειχε την επιλογη που ειπα

 

(βεβαια αυτο που θελω να φτιαξω δεν θα εχει ακριβως τις διαστασεις του 1/4 κυλινδρου αλλα ας κανω το πρωτο βημα και μετα θα ψαξω να βρω τις καταλληλες ιδιοτητες)

Link to comment
Share on other sites

Πιο άμεσο, εύκολο και κοντά στις ανάγκες σου αποτέλεσμα θα έχεις άμα συμπληρώσεις τέτοιες λεπτομέρειες με γραμμές...άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.