Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

σχεδιαζω μια πλακα με παχος 0,3 για ταβανι στα 3,30 μ με υλικο ξυλο. κ θελω να φτιαξω μια καινουργια πλακα απο μπετον η γυψοσανιδα παχους 0,10 οπου θελω να εχει κ μια κυκλικη οπη, ορθογωνικη οπη ωστε να φαινεται η επιφανεια ξυλου . πως κανω την προσθαφαιρεση αντικειμενων?

Link to comment
Share on other sites

Σχεδιάζεις ολόκληρη την πλάκα που θέλεις να τρυπήσεις ή να προσθέσεις κομμάτια.

Επιλέγεις την πλάκα.

Με κλικ πάνω σ' ένα grip της πλάκας (μαύρες κουκκίδες σε χαρακτηριστικά σημεία της) αναδύεται ένα floating toolbar με όλες τις δυνατές εντολές διαμόρφωσης της.

Με το (-) αφαιρείς κομμάτια με το (+) προσθέτεις.

Τώρα μπορείς να:

Σχεδιάζεις δισδιάστατα (σε κάτοψη) πάνω στην πλάκα το σχήμα που θέλεις να αποτελέσει το πρόσθετο κομμάτι ή να αφαιρεθεί και μετά να προστρέξεις στο προηγούμενο post.

Ή, να προσθαφαιρέσεις σημείο-σημείο με τα (-) και (+).

 

Με λίγη εξάσκηση θα εξοικειωθείς και μη ξεχνάς το F1 (Help), που είναι πολύ κατατοπιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σκοπεύω να αγοράσω το Archcad. Επειδή όμως σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω και για 2d σχεδίαση υπάρχει τρόπος για σχεδίαση απλών σημείων και η θέση τους να προσδιορίζεται με εισαγωγή συντεταγμένων? Έχω ακούσει πολλά για το φύλλο σχεδίασης στην έκδοση 13. Θα μπορούσε να αντικαταστήσει το Autocad??

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σκοπεύω να αγοράσω το Archcad. Επειδή όμως σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω και για 2d σχεδίαση υπάρχει τρόπος για σχεδίαση απλών σημείων και η θέση τους να προσδιορίζεται με εισαγωγή συντεταγμένων? Έχω ακούσει πολλά για το φύλλο σχεδίασης στην έκδοση 13. Θα μπορούσε να αντικαταστήσει το Autocad??

Σας ευχαριστώ.

 

 

το ΑrchiCAD δεν ειναι AutoCAD δεν ειναι ο σκοπος του να το αντικαταστασει

 

το προγραμμα δεν εχει επιλογη εισαγωγη σημειων

 

το 14 εχει πλεον να κανει εισαγωγη σημειων απο τοπογραφικο που ειναι μεγαλη βοηθεια

 

για δες εδω πρωτα

https://myarchicad.com/

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι έχει εισαγωγή σημείων και σχεδιασμό με συντεταγμένες και από τις αρχικές, μάλιστα, εκδόσεις.

 

Με windows-->palettes-->coordinates, αναδύεται το σχετικό toolbar που μπορεί να μην είναι εμφανές στο default interface του προγράμματος.

Βέβαια, έχει εισαγωγή με απόλυτες και σχετικές συντεταγμένες απλά πληκτρολογώντας το γράμμα που εμφανίζεται bold στο toolbar.

Δηλαδή αν θέλεις να εισάγεις τιμή που να αναφέρεται στον άξονα των x πατάς x και μετά την τιμή.

 

Αλλά και χωρίς το coordinate toolbar, αν έχει ενεργοποιημένο κάποιος το tracker και πατήσει για παράδειγμα, x ή y μπορεί να δώσει κατευθείαν τιμή.

 

Τέλος το archicad, σε εμάς, έχει αντικαταστήσει πλήρως το autocad, το οποίο έχει περιοριστεί μόνο για την επικοινωνία με άλλα γραφεία και συναδέλφους που δουλεύουν autocad.

Link to comment
Share on other sites

simoun δεν νομιζω οτι αυτο που περιγραφεις ειναι εισαγωγη σημειου

αυτο ειναι εργασια με συντεταγμενες

 

αλλα εγω δεν εχω βρει εντολη που να λες βαλε μου μια τελεια εκει με συντεταγμενες χ,ψ,ζ αν το ξερει καποιος ας το ποσταρει θα με βοηθουσε αρκετα

 

achille αντικαθιστα εξ αρχης το autocad αν θες να φτιαξεις ενα σπιτι

ειναι αρχιτεκτονικο προγραμμα

απο εκει και περα το τοπογραφικο τωρα μπηκε στο 14

και με το autocad σχεδιαζεις μεχρι και βιδα

 

για αυτο εγραψα οτι το ΑrchiCAD δεν ειναι AutoCAD δεν ειναι ο σκοπος του να το αντικαταστησει

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλούς. αν έχω μία πλάκα ή ένα τοίχο και θέλω να εφαρμόσω διαφορετικά υλικά , δηλαδή σε μία πλάκα να έχω ένα δωμάτιο με ξύλο αλλο με πλακάκι..... πως γίνεται αυτο? το έχω κάνει εν μέρει με διάσπαση αλλά....μπορεί να φαίνεται χαζή η ερώτηση μου αλλά ειμαι νέος στο archicad.:sad:

Link to comment
Share on other sites

simoun δεν νομιζω οτι αυτο που περιγραφεις ειναι εισαγωγη σημειου

αυτο ειναι εργασια με συντεταγμενες

 

αλλα εγω δεν εχω βρει εντολη που να λες βαλε μου μια τελεια εκει με συντεταγμενες χ,ψ,ζ αν το ξερει καποιος ας το ποσταρει θα με βοηθουσε αρκετα

 

st2 δεν αντιλαμβάνομαι τη διαφορά στα παραπάνω και εξηγούμαι:

Αν πατήσεις πρώτα το εργαλείο του σημείου (ή και το εργαλείο του τοίχου) και του δώσεις συντεταγμένες x,y,z σύμφωνα με το προηγούμενο post μου, θα στο τοποθετήσει όπου θέλεις (το σημείο ή την αρχή του τοίχου αντίστοιχα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.