Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

Συμφωνώ με elpinor γιατί είναι ο καλύτερος τρόπος αφ ενός (που σε δείχνει και κάγκελο) και αφ ετέρου γιατί πράγματι έξω δεν επιτρέπεται η κατασκευή της

Ο τρόπος του jposdas δεν δίνει πάντα ορθές σκάλες και έχει μερικές δεσμεύσεις

 

Ένας άλλος τρόπος (όχι ανώδυνος –ούτε και τέλειος απεικονιστικά στις τομές κλπ) είναι να την κάνεις στο AUTOCADκλπ και αφού την φέρεις σαν σχέδιο δίπλα στο αρχιτεκτονικό σου να προσθέσεις πλάκες στο σχήμα κάθε πατήματος πάχους όσο και το ρίχτι τις οποίες ανεβάζεις καθ ύψος στην 3Dαπεικόνιση πολύ εύκολα με το εργαλείο «μετατόπιση καθ ύψος» στην πάνω ακμή του προηγούμενου κοκ

Μετά ομαδοποιείς τις πλάκες και το 2dσχέδιο και το μεταφέρεις στην θέση της στην κάτοψη σου (φυσικά χωρίς κάγκελο-εκτός να έχεις το αντίστοιχο add-ons)

Link to comment
Share on other sites

Το autocad γιατί πρέπει να υπάρχει στην συζήτηση? Για να φτιάξω μια σκάλα στο Mac/archicad πρεπει να έχω windows/autocad :shock:?!!! ΔΕΝ χρειάζεται ΚΑΜΙΑ συνδρομή άλλου software για να φτιάξεις μια σκάλα στο Archicad.

Τι εννοείς για την ορθότητα της σκάλας αλλά κ τις δεσμεύσεις?

Ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με τον τρόπο που περιγράφω. (κ κάγκελο μπορείς να βάλεις... χωρίς να είναι διακοπτόμενο στην ένωση των δυο σκαλών)

Ο τρόπος που περιγράφεις είναι κ ο πιο ταλαίπωρος ;) για μία απλή κατασκευή. Δημιουργείς πολλά προβλήματα στο κάτω μέρος της σκάλας.

Link to comment
Share on other sites

για δυνατούς λύτες!

 

Έχω φτιάξει πινακίδα για να βάλω: κάτοψη τομή και 3d.

Η πινακίδα (layout) έχει master layout με autotext την κλίμακα του σχεδίου (autotext drawing scale)

 

Εδώ είναι που εμφανίζεται το πρόβλημα....

Το view του 3d το διαβάζει σε κλίμακα και όταν το προσαρμόζω στην πινακίδα στην διάσταση που θέλω, το autotext εμφανίζει την κλίμακα του η οποία είναι 1:111,11 :shock: (μαζί με τις άλλες κλίμακες 1:100, 1:50)

 

Πως λοιπόν μπορώ να επιλέξω να μην εμφανίζεται η κλίμακα του 3d view? (αφού στην πραγματικότητα ένα 3d δεν έχει κλίμακα)

Link to comment
Share on other sites

κάλυψε το με ένα λευκό fill να μην φαίνεται :smile:

και μην ξεχάσεις να το φέρεις "to front" ώστε να σου το καλύψει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

δεν λύνεται έτσι, δεν γίνεται σωστή στοίχιση...

και είναι αρκετές οι πινακίδες....

θα μου πεις βάλε τις κλίμακες με το χερι copy paste αλλά δεν μου κάθεται... τι το εχουμε το autotext τοτε?

post-3686-131887251114_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά δεν το χρησιμοποιώ το autotext γι'αυτό ακριβώς τον λόγο.

Η ασφαλέστεγη και γρηγορότερη λύση είναι να το γράφεις σαν απλό κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, το θέμα λύθηκε ως εξής:

1. στην πινακίδα βάζω 3 απόψεις (views) διαφορετικής κλίμακας.

2. δεξί κλικ στην άποψη με όνομα "κάτοψη 1" και επιλέγω "set as autotext reference"

3. με το εργαλείο text ->insert autotext -> κ εμφανίζεται μία νέα επιλογή στο "category" η οποία λέγεται "reference for κάτοψη 1" και επιλέγω σαν autotext το "Drawing scale ref".

4. κάνω το ίδιο και για τις άλλες απόψεις στο ίδιο text box και όλα ok

φυσικά, δεν συμπεριλαμβανω τα 3d...!

post-3686-131887251334_thumb.jpg

post-3686-131887251341_thumb.jpg

post-3686-131887251348_thumb.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην κάτοψη όταν έχουμε 2 πλακες με υψομετρική διαφορά πχ 0,40m πως μπορούμε να κάνουμε το level dimension να δειχνει τη σωστη σταθμη κάθε πλάκας και όχι τη σταθμη του ορόφου. Πχ. βάζω ένα level dimension και στις δύο πλάκες αλλα δείχνουν την ίδια ενδειξη.

Link to comment
Share on other sites

για υψόμετρα σε πλάκες, στέγες & έδαφος χρησιμοποιούμε το "βαρίδι" (gravity) και τις επιλογές :

gravitate to slab, gravitate to roof, gravitate to mesh.

Το ίδιο εργαλείο χρησιμοποιούμε και όταν θέλουμε να προσδιορίσουμε το ύψος που θα τοποθετηθεί ένας τοίχος ή αντικείμενο.

Αν πχ. θέλεις να τοποθετήσεις έναν τοίχο στην υπερυψωμένη πλάκα σου (δηλαδή 0.40 πάνω από το level του ορόφου σου, θα επιλέξεις το gravitate to slab και θα χαράξεις τον τοίχο σου πάνω στην πλάκα. Θα τοποθετηθεί αυτόματα στο 0.40 και όχι στο 0.00.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Elpinor ευχαριστώ πάρα πολυ. Το έξαχνα και είχα σπασει το κεφάλι μου να λέω "δεν μπορεί να μην γίνεται".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.