Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

1.Μπορείς να το ανοίξεις απ' ευθείας (σαν να ήταν pln ή pla-επιλέγεις όμως dwg)

ή

2. διαλέγεις το εργαλείο σχέδιο (σου εμφανίζει ένα τετράγωνο –που αφορά τη θέση τοποθέτησης στην οθόνη σου)και το επιλέγεις (πρόσεξε στις ρυθμίσεις μεταφραστή μόνο ώστε να είναι οι κατάλληλες)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά!

Έχω δουλέψει αρκετά το ArchiCAD ως σχεδιαστικό εργαλείο, περισσότερο για δικά μου σχέδια και ιδέες.

Θέλω όμως να αρχίσω να το χρησιμοποιώ σε μόνιμη βάση, και ενώ για αρχιτεκτονικά δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορείς να κάνεις σε σχέση με το AutoCAD, ο προβληματισμός μου είναι κυρίως σχετικά με τη συμβατότητά του με προγράμματα στατικών μελετών.

 

Είδα πρόσφατα ένα άρθρο για το FEM-Design δημοσιευμένο εδώ μέσα, όμως το συγκεκριμένο πρόγραμμα, από τη demo version που έχω παίξει, το βρίσκω πολύ δύσχρηστο.

 

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τους πιο έμπειρους εδώ μέσα με ποια προγράμματα κάνουν τις στατικές μελέτες των σχεδίων που βγάζουν από το ArchiCAD?

Link to comment
Share on other sites

αρκεί να κάνεις export την μελέτη σου από το Archicad σε dwg.

έτσι θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο πρόγραμμα στατικών θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Fgr :#575, σελ. 58

Καλησπέρα. Θα ήθελα να με διαφωτίσετε σε κάποιες απορίες στην σχεδίαση στο archicad. Είδα και τα σχέδια που ανάρτησε πριν καιρό ο achille και έχω τις εξής απορίες ,

1. Κολώνες με μόνωση εξωτερική ή εσωτερική πως δημιουργούνται;

2. Επίσης, δοκάρι με μόνωση;

3. Πλάκα μπετού και δαπέδου με σοβά στο κάτω μέρος της , που έρχεται σε επαφή με δοκό , πως συνεχίζει ο σοβάς στο δοκάρι;

 

Achille : #576, σελ. 58

 

να σου απαντήσω...

 

1)Δεν δημιουργούνται. Έχεις βέβαια την επιλογή να ακουληθείσει το επίχρισμα, η πλινθοδομή και η μόνωση, το υποστήλωμα, αλλά δυστυχώς η μόνωση πάντα θα είναι συνεχόμενη και θα "αγκαλιάζει την κολώνα". Για να πετύχω το αποτέλεσμα που είδες, έχω φτιάξει ένα composite που αποτελείται απο επίχρισμα και μόνωση και το οποίο περνάω στην έξω πλευρά της κολώνας.

 

2)Δεν δημιουργείται. Εκεί αναγκαστηκά προσθετώ μόνωση και επίχρισμα σχεδιαστικά στην τομή.

 

3) Το ίδιο, σχεδιαστικά στην τομή.

 

Για τις κολώνες,

Πειραματίζομαι προσπαθώντας να κάνω στο AC τις κατόψεις και τις τομές ώστε να φαίνονται τα δομικά στοιχεία και η θερμομόνωση σχεδιαστικά σωστά όπως θα κατασκευασθούν (στην σχεδ. κλίμακα 1/50) και ακολουθώντας τις υποδείξεις σου στις παραπάνω ερωτήσεις, βλέπω ότι για τις κολώνες φτιάχνοντας το composite που αναφέρεις (τοίχος από σοβά και μόνωση-2+3=5εκ) που περνάει στην έξω πλευρά της κολώνας, στις όψεις μετά φαίνονται οι γραμμές των ακμών του composite , δλδ το πλάτος. Και μου φαίνεται λογικό η εμφάνιση αυτών των γραμμών αφού αυτός ο composite τοίχος που περνά από τις εξωτερικές παρειές μιας πχ γωνιακής κολώνας, στην ουσία εμπεριέχεται στις εξωτ. περιμετρικές τοιχοποιίες του περιγράμματος της κάτοψης και είναι τοίχος μέσα σε τοίχο. Εκεί τι μαγικά κάνουμε για να τις αποφύγουμε αυτές τις γραμμές?

 

Τις άλλες δύο απαντήσεις, δηλαδή σχεδιαστικές λύσεις, άν δεν υπάρχει άλλος τρόπος να γίνουν στο μοντέλο, τις θεωρώ ατέλειες του προγράμματος.

Θα δοκιμάσω αν καταφέρω κάτι με τον profile manager.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απόλα συγγνώμη για τα ελληνικά μου,,αν κάνω κανένα λάθος στην γραφή,,,

 

ΚΑΝΑ ...

 

επειδή βλέπω ότι είσαι από τους πιο γνώριμος του προγράμματος

θα σου ήμουνα ευγνώμων εάν μπορείς να βοηθήσεις .

 

γιατί μου συμβαίνει αυτό με *την πράξη μεταξύ στερεών*

 

στα δεξιά τις εικόνας μου τον κόβει τον τοίχο,ενώ στα αριστερά όχι...

 

το archicad 12 έχω ... αυτό γίνετε όταν κανο επένδυση στην σκάλα..

 

δες εικόνα....

 

http://www.michanikos.gr/picture.php?albumid=168&pictureid=499

Link to comment
Share on other sites

για δοκίμασε να φτιάξεις τον τοίχο με γραμμή αναφοράς στην μικρότερη διαμετρο... κανει το ιδιο?

 

κάνει και σε μένα κάποια "κουλά" αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχω πρόβλημα.

post-3686-131887258226_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

είμαι σκεδον άσχετος με το πρόγραμμα

αλλα ήδη ήταν στην,,, μικρότερη γραμμή αναφοράς,,,

 

κε το δοκιμασα και στο άλλο pc με αλλα υλικα σκαλλασ κε τιχου,, αλα τιποτα

 

picture.php?albumid=168&pictureid=500

 

 

 

κάνω ρύθμιση σκάλας και αφαιρώ την επένδυση {αυτομάτως αφαιρείται και ο τοίχος } επενδύω την σκάλα {προστίθεται ο τοίχος}

 

τι να πω,δεν ξέρω!!

 

picture.php?albumid=168&pictureid=501

Link to comment
Share on other sites

κανε μία σκάλα χωρίς τα πατήματα,

κανε την πράξη των στερεών,

αφού στο βγάλει σωστά τροποποίησε την σκάλα κ βάλε πατήματα... τι κάνει? βγαίνει σωστό ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.