Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πτυχιακή με Μεταλλικη κατασκευη


 
crazyjim87

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ όπως και να έχει... Και οτιδήποτε χρειαστώ θα στειλω εδω για βοήθεια... Απλως θελω να ασχοληθώ πολυ με το μεταλλο γιατι ο πατερασ μου ηταν μηχανικός και μου είχε πει οτι το μεταλλο ειναι το υλικό του μελλοντος και οτι δεν ασχολούνται πολλοι στην ελλάδα με το υλικό αυτο..... και μου αρέσει κι ολας να σου πω την αλήθεια

Edited by crazyjim87
Link to comment
Share on other sites

Αντε να εμφανιστει και ο ξινος της παρεας και να πει τις κακιες του

 

Θα γινεις μηχανικός και θα ασχολεισαι με στατικες μελετες ε(ν προκειμενω μεταλλικων κατασκευων) χωρις :

 

  • Να εχεις πατησει ποδι στο μαθημα
  • Να εχεις ακουσει τη θεωρια
  • Να εχεις ιδεα. Διοτι αν ρωτας "τι διατομη θελω και ποια ειναι η διαφορα του HEA HEB IPE κλπ?" τοτε προφανως και δεν εχεις ιδεα

 

Μας λες μεσες ακρες : Νταξ μωρε θα παρω ενα software και ενα βιβλιο και εγινα.

 

Πειτε μου τι διατομη να παιξω πανω κατω και παμε.

 

Και στη συνεχεια σου λεει ο αλλος (και λογικα) πηγαινε να στην κανουν να ξεμπερδευεις και παρεξηγεισαι. Τι μηχανικος θα γινω αμα την δωσω ?

 

Ενω τωρα που θα ασχοληθεις μονος σου (με μηδεν θεωρητικο υποβαθρο φυσικα), θα γινεις....

 

Αυτοι ειμαστε, Αυτη ειναι η καταντια μας και ετσι βγαινουν οι αυριανοι "επιστημονες" (ο θεος να τους κανει)

 

Με τις υγιες μας. Αντε καλη σταδιοδρομια και καλες μελετες. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

και ο πατερας μου ως μηχανικός δεν ειχε ιδεα απο μεταλλικες γιατι δεν ειχανε κανει στην σχολη του. εμαθε μονος του απο βιβλια και απο συνεδρια.. πια η διαφορα ; για πες μου ξινε της παρεας ;

Link to comment
Share on other sites

Άκου λίγο φίλε μου: 

Η διάλεξη του μαθήματος έχει πάρα πολλά να προσφέρει. Μην την σνομπάρεις. Αν θέλεις να γίνεις καλός μηχανικός και αν θέλεις να μάθεις μεταλλικά δεν γίνεται μόνος σου. Είτε θα πρέπει να πας να παρακολουθήσεις τα μαθήματα, να είσαι σε επαφή με τον καθηγητή και τους συμφοιτητές σου κλπ είτε θα πρέπει να βρεις δουλειά σε κάποιον "μέντορα" που ασχολείται με μεταλλικές και έχει διάθεση να σου μάθει. Πράγμα που το θεωρώ τόσο πιθανό στις μέρες όσο πιθανό είναι να βγει ο ήλιος από την δύση αύριο το πρωί...

Επιπλέον και εξτρά από αυτά θα πρέπει όντως να μάθεις ένα πρόγραμμα. Το ρομποτ είναι πολύ καλό, δύσκολο, ναι μπορεί αλλά και τι έγινε? Έχεις πίεση χρόνου? Επίσης, SAP, ETABS, SCIA και άλλα διεθνή προγράμματα που κάνουν ανάλυση διαστασιολόγηση κατασκευών.

Το στατικό είναι ψιλοδουλειά και θέλει "επιστήμονες". Θέλει ξενύχτι και πολύ διάβασμα όχι μόνο στην αρχή, αλλά όλα τα χρόνια. Πρέπει να γνωρίζεις ότι θα πρέπει να υπερβάλεις εαυτόν για να γίνεις καλός "μεταλάς". Η ζωή θα στο ξεπληρώσει, ίσως μετά από πολλά χρόνια....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ουτως η αλλος εχω εναν μηχανικό μεντορα που ασχολειται μονο με μεταλλικες και θα μου μάθει οτι ξέρει.... ο ιδιος προσφερθηκε οποτε αυτο θα κάνω... αλλα σε ευχαριστώ για τα λόγια σου

Link to comment
Share on other sites

και ο πατερας μου ως μηχανικός δεν ειχε ιδεα απο μεταλλικες γιατι δεν ειχανε κανει στην σχολη του. εμαθε μονος του απο βιβλια και απο συνεδρια.. πια η διαφορα ; για πες μου ξινε της παρεας ;

 

Καμια διαφορά.

 

Ο πατέρας σου μόλις μας απέδειξε ότι οι σχολες, τα πανεπιστήμια και οι καθηγητές είναι άχρηστα και περιττα.

 

ΤΙ να λεμε τωρα.

 

Αλλα όποιος τελικα καταλήγει εδώ, ειναι κακός ξινός κλπ (ναι ναι ξέρω δεν ειναι όλοι ετσι)

Μετά όποιος αναφέρει το επίπεδο των αποφοίτων των τεχνολογικών σχολών είναι κακός

Link to comment
Share on other sites

Για να μην έχει κάνει ο πατέρας σου μεταλλικές ή είναι τοπογράφος ή τεχνολόγος έργων υποδομής ή είναι εργοδηγός από τις σχολές που κάποια στιγμή πήραν ισοτιμία με τα ΚΑΤΕΕ. Οπότε και εσύ προτίθεσαι να συνεχίσεις τον ίδιο στραβό δρόμο

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.