Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόφοιτοι ΤΕΙ Τοπογραφίας και Γεωπληροφορικής


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Είμαι νέα πτυχιούχος του τμήματος Τοπογραφίας και Γεωπληροφορικής του ΤΕΙ Αθήνας και τα έχω βρει λίγο σκούρα με τα εργασιακά δικαιώματα και με τη διαδικασία εγγραφής σε ΕΕΤΕΜ κλπ. Αρχικά, ξέρει κάποιος εάν μπορώ να εργαστώ σε κάποια εταιρεία με ΙΚΑ αλλά να μπορώ να έχω δικαίωμα υπογραφής έργου? Έπειτα, από τη στιγμή που εγγραφώ στην ΕΕΤΕΜ θα πρέπει υποχρεωτικά να έχω βιβλία στο ΤΕΒΕ? Και τέλος ποια είναι τα εργασιακά μας δικαιώματα?

 

Σας ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις τα εργασιακά με τα επαγγελματικά σου διακαιώματα,  εργασιακά σου είναι όπως όλων τα εργαζομένων Μηχανικών στον ιδιωτικό τομέα. Τα επαγγελματικά σου σύμφωνα και με τις πρόσφατες αποφάσεις του ΣτΕ  δεν υφίσταται (Δεν υπάρχουν) !! Και πρέπει να βγει άμεσα κανονιστική ρύθμιση γι' αυτά. Η ΕΕΤΕΜ είναι το αντίστοιχο "Επιμελητήριο" των Πτυχιούχων Μηχανικών. ΟΑΕΕ (Πρώην ΤΕΒΕ) θα πρέπει να ανοίξεις στην περίπτωση που ανοίγεις δικό σου γραφείο ή δουλεύεις σε άλλο Μηχανικό, Εταιρία και σε έχει ότι του παρέχεις υπηρεσίες το λεγόμενο "Μπλοκάκι"     

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η άποψη μου είναι οτι το ΤΕΕ καλό είναι να συμπεριλάβει τους αποφοίτους ΤΕΕ και να κλείσει η ΕΕΤΕΜ , ετσι θα πληρώνουν περισσότεροι το ΤΕΕ και ίσως χαμηλώσουν τα ασφάλιστρα. http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/news/PDprosxedioTei.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η άποψη μου είναι οτι το ΤΕΕ καλό είναι να συμπεριλάβει τους αποφοίτους ΤΕΕ και να κλείσει η ΕΕΤΕΜ , ετσι θα πληρώνουν περισσότεροι το ΤΕΕ και ίσως χαμηλώσουν τα ασφάλιστρα. http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/news/PDprosxedioTei.pdf

 

Αυτό συνάδελφε είναι επίσημη πρόταση από το ΤΕΕ ή από το Υπουργείο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.