Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση για αιτήσεις στη δράση του ΕΣΠΑ για Αυτοαπασχόληση Πτυχιούχων ως 10 Μαΐου


Engineer

Recommended Posts

Πάντως εγώ χθες που ετοίμαζα την αίτηση μου (με ελάχιστες ελπίδες επιτυχίας αφού έχουν προτεραιότητα άνεργοι και νέοι επαγγελματίες με πολύ χαμηλό εισόδημα) το σύστημα σερνόταν έβγαζε λάθη κτλ, σε σημείο να είναι η καταχώρηση πάρα πολύ δύσκολη. Καλά έκανε και δόθηκε παράταση γιατί εγώ κουτσά στραβά θα την τελείωνα την αίτηση μου αλλά ένας σύμβουλος που μπορεί να έχει 10 20 αιτήσεις και ασταμάτητα να δούλευε με τον ρυθμό που του επέβαλε το σύστημα δεν θα προλάβαινε μέσα σε τρεις μέρες με τπτ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ χθες που ετοίμαζα την αίτηση μου (με ελάχιστες ελπίδες επιτυχίας αφού έχουν προτεραιότητα άνεργοι και νέοι επαγγελματίες με πολύ χαμηλό εισόδημα) το σύστημα σερνόταν έβγαζε λάθη κτλ, σε σημείο να είναι η καταχώρηση πάρα πολύ δύσκολη. Καλά έκανε και δόθηκε παράταση γιατί εγώ κουτσά στραβά θα την τελείωνα την αίτηση μου αλλά ένας σύμβουλος που μπορεί να έχει 10 20 αιτήσεις και ασταμάτητα να δούλευε με τον ρυθμό που του επέβαλε το σύστημα δεν θα προλάβαινε μέσα σε τρεις μέρες με τπτ.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι το προβλημα μας με την παραταση?

Ακομα καποιοι δεν εχουν υποβαλει φορολογικη δηλωση.

Ο χρονος δεν ηταν αρκετος.

 

Σε ότι αφορά τη φορολογική με τηλεφώνημα στο υπουργείο ανάπτυξης μου διευκρινίστηκε ότι αν δεν εχεις κάνει δήλωση, βάζεις προσεγγιστικά τα εισοδήματα σου και ΑΝ και εγκριθείς θα προσκομίσεις την δήλωση σου μετά.

 

Σε ότι αφορά το χρόνο, υπήρχε δημοσίευση της προκήρυξης από τις 11/02 ,  και το σύστημα άνοιξε για υποβολές 8/3.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχουν γίνει 17000 αιτήσεις. Σύμφωνα με τα οικονομικά και με την παραδοχή ότι όλοι θα κατεβασουν business plan των 25000 €, τα χρήματα φτάνουν περίπου 2000 και κατι άτομα. Με λίγα λόγια, αυτην την στιγμή αν κλείσουν οι αιτήσεις περίπου 15000 άτομα θα μείνουν εκτός. Δηλαδή τί ποσοστό θέλουν να φανεί ότι κόπηκε και δίνουν κι αλλη παράταση; και γιατί όλοι περιμένουν τις 3 τελευταίες μέρες για να καταθέσουν; εγω γιατι τελείωσα με την αίτηση μου και όλα τα δικαιολογητικά από την 25η Μαρτίου;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζετε οτι οσοι λιγοτεροι κανουν αιτηση, τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες εχετε να εγκριθειτε;; Ηδη οι πιθανοτητες ειναι 2000/17000....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η παράταση που δόθηκε αλλά και η 2η τροποποίηση των όρων συμμετοχής.

Παραθέτω έναν από τους όρους που προστέθηκαν την 13 Απριλίου 2016, δλδ την ημέρα που ανακοινώθηκε η παράταση:

Οι δικαιούχοι... ...«11. Να μη συμμετέχουν με την ιδιότητα του εταίρου/μετόχου σε άλλες επιχειρήσεις οποιασδήποτε νομικής μορφής κατά το χρόνο προδημοσίευσης της Πρόσκλησης, ήτοι στις 12/10/2015 και μέχρι την ημερομηνία ολοκλήρωσης του επιχειρηματικού σχεδίου.»

 

Δηλαδή, αν κάποιος έχει ήδη υποβάλει αίτηση ανώ είναι ταυτόχρονα και εταίρος σε κάποια εταιρεία, τον πετάει έξω εκ' των υστέρων!!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η παράταση που δόθηκε αλλά και η 2η τροποποίηση των όρων συμμετοχής.

Παραθέτω έναν από τους όρους που προστέθηκαν την 13 Απριλίου 2016, δλδ την ημέρα που ανακοινώθηκε η παράταση:

Οι δικαιούχοι... ...«11. Να μη συμμετέχουν με την ιδιότητα του εταίρου/μετόχου σε άλλες επιχειρήσεις οποιασδήποτε νομικής μορφής κατά το χρόνο προδημοσίευσης της Πρόσκλησης, ήτοι στις 12/10/2015 και μέχρι την ημερομηνία ολοκλήρωσης του επιχειρηματικού σχεδίου.»

 

Δηλαδή, αν κάποιος έχει ήδη υποβάλει αίτηση ανώ είναι ταυτόχρονα και εταίρος σε κάποια εταιρεία, τον πετάει έξω εκ' των υστέρων!!!!

 

Αυτό είναι το τραγικό, όχι η παράταση...

 

Σκεφτείτε να έχετε δώσει (ή να έχετε πάρει, ως σύμβουλος) X ευρώ και να έχετε δαπανήσει πολλές ανθρωποώρες για να ετοιμάσετε μία σοβαρή πρόταση, αλλά να έρχονται οι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΙ και να στα διαγράφουν όλα. Απολύτως απαράδεκτο, αντιεπαγγελματικό, αντιαναπτυξιακό και ό,τι άλλο θέλετε. Ντροπή για όλους τους 'Ανθρώπους του ΕΣΠΑ', από τον υπουργό μέχρι τον εκτελεστή της απόφασης.

 

Μιλάμε για ένα πρόγραμμα που ετοιμαζόταν εδώ και ένα χρόνο, προδημοσιεύτηκε τον Οκτώβρη, δημοσιεύτηκε 11/2/16 και ήδη τροποποιήθηκε 1 φορά μετά τη δημοσίευση (αυτή είναι η 2η τροποποίηση). Αν δε μπορείς να κάνεις μια δουλειά, παραιτήσου. Έτσι λέγαμε όταν υπήρχε φιλότιμο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να νιώσετε οτι το πρόγραμμα έιναι για ανέργους η νέους που τώρα ξεκινάνε την καριέρα τους, μην και αφήσετε τπτ για τους επομενους... θα μου πεις οι προηγούμενες γενιές μας χρεωκοπησαν εμεις γτ να αλλάξουμε

 

Στάλθηκε από το PadFone μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

antboton, το θέμα μας εν προκειμένω είναι να υπάρχει σοβαρή αντιμετώπιση από την πολιτεία και όχι 'πού θα πάνε τα λεφτά'.

 

Αν έχεις διαβάσει το πρόγραμμα, θα έχεις δει για παράδειγμα ότι οι ενεργοί πτυχιούχοι που έχουν κάνει έναρξη μετά την 1.1.2011 παίρνουν 19/100 μεγαλύτερη βαθμολογία από όσους έκαναν έναρξη πριν την ημερομηνία αυτή. Προφανώς, με τη συμμετοχή που αναφέρθηκε, αυτό σημαίνει ότι οι πρώτοι έχουν ελπίδες ενώ οι δεύτεροι είναι 'τελειωμένοι'. Αυτό είναι μία πολιτική επιλογή, από την ελληνική πολιτεία και από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο. Μπορούμε να τη συζητήσουμε σε επίπεδο πολιτικής κουβέντας και, αν σε κάποιον δεν αρέσει, μπορεί να στείλει ένα e-mail με μία πρόταση για το τι θα πρέπει να γίνει σε επόμενο πρόγραμμα.

 

Αλλά ήταν εκεί από την αρχή, από τη δημοσίευση της πρόσκλησης. Δεν ήρθε κάποιος, δύο μέρες πριν την καθορισμένη προθεσμία, όπως έγινε τώρα, να αλλάξει τους όρους. Αυτό είναι που πρέπει να καταλάβουν οι αρμόδιοι, αν θέλουν να προφυλάξουν το κύρος τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η παράταση που δόθηκε αλλά και η 2η τροποποίηση των όρων συμμετοχής.

Παραθέτω έναν από τους όρους που προστέθηκαν την 13 Απριλίου 2016, δλδ την ημέρα που ανακοινώθηκε η παράταση:

Οι δικαιούχοι... ...«11. Να μη συμμετέχουν με την ιδιότητα του εταίρου/μετόχου σε άλλες επιχειρήσεις οποιασδήποτε νομικής μορφής κατά το χρόνο προδημοσίευσης της Πρόσκλησης, ήτοι στις 12/10/2015 και μέχρι την ημερομηνία ολοκλήρωσης του επιχειρηματικού σχεδίου.»

 

Δηλαδή, αν κάποιος έχει ήδη υποβάλει αίτηση ανώ είναι ταυτόχρονα και εταίρος σε κάποια εταιρεία, τον πετάει έξω εκ' των υστέρων!!!!

 

Ενταξει μετα απο αυτο τα εχω δει πλεον ολα..ευτυχως που ειπα στον λογιστη να την κανει τελευταια μερα την δηλωση και γλυτωσα τουλαχιστον τα 200€ της δηλωσης..

Ευχαριστω πολυ φιλε για την ενημερωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.