Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επίμαχα άρθρα του αντιασφαλιστικού ν/σ που καταθέτει η κυβέρνηση


littledragon

Recommended Posts

Γελασα παρα πολυ με τον Σπιρτζη...

 

Τωρα στο realfm

 

Σπιρτζης: Εμεις δεν πιστευω σε υφεσιακες πολιτικες, αυξηση εισφορων και φορων

Δημοσιογραφος : Μα αυτα θα ψηφισετε

Σπιρτζης: Ναι, αλλα για τελευταια φορα......  και με πόνο ψυχής ..

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τον  ακουω  και  γω  τωρα  είναι  για  γελια 

βαζουν  6  δις  νεους  φορους  μειωνουν  το  ΑΕΠ  της  χωρας 

αυξανουν  τις  δαπανες  του  δημοσιου  κατά  700  εκατ  ευρω  σε  μισθους  δημοσιων  υπαλληλων

κλεινουν  τις  τράπεζες  με  τα  capital  controls    η  αγορα  βουλιαζει  στα  χρεη   και  περιμενουν  επενδυτες 

αν  δεν  είναι  γελοίοι  πρεπει  να  εχουν   μεγαλη  θρασυτητα  να  βγαινουν  στο  ραδιο  και  να  λενε  τοσα  μεγαλα  ψεμματα .

εγω  δεν  είμαι  σιγουρος  ότι  η  κυβερνηση  αυτή  θα  προλαβει  να  παρει  την  αξιολογηση  ,  χωρις  να  εχουμε αλλα γεγονοτα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τον  ακουω  και  γω  τωρα  είναι  για  γελια 

βαζουν  6  δις  νεους  φορους  μειωνουν  το  ΑΕΠ  της  χωρας 

αυξανουν  τις  δαπανες  του  δημοσιου  κατά  700  εκατ  ευρω  σε  μισθους  δημοσιων  υπαλληλων

κλεινουν  τις  τράπεζες  με  τα  capital  controls    η  αγορα  βουλιαζει  στα  χρεη   και  περιμενουν  επενδυτες 

αν  δεν  είναι  γελοίοι  πρεπει  να  εχουν   μεγαλη  θρασυτητα  να  βγαινουν  στο  ραδιο  και  να  λενε  τοσα  μεγαλα  ψεμματα .

εγω  δεν  είμαι  σιγουρος  ότι  η  κυβερνηση  αυτή  θα  προλαβει  να  παρει  την  αξιολογηση  ,  χωρις  να  εχουμε αλλα γεγονοτα .

 

τι θελεις να κανει? υπουργο τον εκανε ο Τσιπρας απο το πουθενα (προεδρος ΤΕΕ ηταν,ενα  κομματοσκυλο δηλαδη,που απλα πολλοι απο εμας,οχι εγω προφανως, τον στηριξαν και τον εγλειψαν ). Καποια στιγμη που δεν θα ειναι υπουργος,θα αναθεωρησει τις αποψεις του και ισως μεταπηδησει σε καποιον αλλο κομματικο μηχανισμο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε τι θα γίνει με ΑΕ, ΕΠΕ, ΙΚΕ.. πως θα υπολογίζεται εκεί η εισφορά των φυσικών προσώπων? και τι θα γίνεται αν κάποιος έχει συμμετοχή σε πολλές εταιρίες και συγχρόνως είναι κάπου υπάλληλος ή ΕΕ ? θα έχει τη μορφή φόρου ασφάλισης, σαν ποσοστό επί του εισοδήματος? να δω πως θα ξεμπερδέψει το κουβάρι...... δεν είναι απλό.

Από εκει και πέρα, αυτά τα πράγματα δεν είναι βιώσιμα... δηλαδή στα καλά καθούμενα θα χρεωθούν κάποιοι τρελλά ποσά που θα είναι αδύνατο να πληρωθούν. Ούτε φυσικά το υπάρχον πλαίσιο με την ταρίφα να ανεβαίνει είναι βιωσιμο... όμως το ποσοστό του συνόλου των ασφαλιστικών εισφορών είναι εξωπραγματικό..... αν μάλιστα προσθέσουμε εφορία και εκτακτη εισφορά τότε είναι αστείο να νομίζουν ότι υπάρχουν αυτά τα χρήματα..... 

Προβλέπω αν περασει ο νόμος, ολονύχτιες ουρές στο ΤΕΕ για αίτηση διαγραφής....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει πόσο θα είναι το ετήσιο συνολικό ασφάλιστρο που θα πληρώνει κάποιος.

Αν πράγματι είναι εξοντωτικό δεν θα'πρεπε το ΤΕΕ να έχει κάποια παραδείγματα εφαρμογής για 10-15-20-25-30 χιλιάδες; Είναι τόσο δύσκολο ή κάτι άλλο συμβαίνει;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.