Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προϋποθέσεις προσθήκης στέγης κατά ΝΟΚ


Recommended Posts

 

Εγγρ-41872/90

μιά άστοχη προσπάθεια ερμηνείας του νόμου, που οδήγησε σε παραβίαση μορφολογικών κανόνων περιοχών και σήμερα ακόμη προκαλεί μιμητές όμοια άστοχων ερμηνειών ...

 

 

Δύο περιπτώσεις υπάρχουν και με παραδείγματα είναι :

 

α) Ημεγ=10μ και μέγιστο ύψος στέγης 1,5μ που ορίζεται στο Δ/γμα της περιοχής ... μπορώ να κατασκευάσω κτήριο 10μ και στέγη 1,5μ ή κτήριο 9μ και στέγη 1,5μ (και τα δύο =ή< 10+1,5),

 

β1) Ημεγ=10μ και το μέγιστο ύψος της στέγης δεν ορίζεται στο Δ/γμα της περιοχής ... μπορώ να κατασκευάσω κτήριο 10μ και στέγη 2μ ή κτήριο 9μ και στέγη 3μ (και τα δύο = 10+2),

β2) Ημεγ με στέγη=12μ στο Δ/γμα της περιοχής ... μπορώ να κατασκευάσω κτήριο 10μ και στέγη 2μ ή κτήριο 9μ και στέγη 3μ (και τα δύο = 12).

 

Προφανώς οι β1 και β2 είναι η ίδια περίπτωση, αφού δεν περιλαμβάνουν κανένα μορφολογικό κανόνα ...

 

υγ. Χριστόφορε, από αυτούς που έχω δει ... δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα υποβάλω γραπτό ερώτημα που σκέφτομαι να θέσω κάπως έτσι: 

 

Επιτρέπεται η έκδοση άδειας δόμησης προσθήκης στέγης σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο που θα εδράζεται σε κατακόρυφα φέροντα ή μη στοιχεία ύψους 1 μέτρου στα πλαϊνά της; Το υφιστάμενο κτίριο έχει ύψος 10 μέτρα, δεν έχει εξαντληθεί ο συντελεστής δόμησης και στην περιοχή το διάταγμα ρυμοτομίας ορίζει μέγιστο επιτρεπόμενο 12 μέτρα, το ύψος της στέγης ρυθμίζεται από τον Ν.Ο.Κ..

 

Επιπλέον, το ύψος της στέγης επιτρέπεται να ξεπερνά τα δύο μέτρα εφόσον ικανοποιείται η συνθήκη: 10 μέτρα (υφιστάμενο κτίριο) + ύψος στέγης < 12 μέτρα (μέγιστο επιτρεπόμενο) + 2 (Άρθρο 2, §91 Ν.Ο.Κ.);  

 

περιμένω παρατηρήσεις - βελτιώσεις παρακαλώ, ευχαριστώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 26/4/2016 at 12:55 ΠΜ, nzerman said:

Θα υποβάλω γραπτό ερώτημα που σκέφτομαι να θέσω κάπως έτσι: 

 

Επιτρέπεται η έκδοση άδειας δόμησης προσθήκης στέγης σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο που θα εδράζεται σε κατακόρυφα φέροντα ή μη στοιχεία ύψους 1 μέτρου στα πλαϊνά της; Το υφιστάμενο κτίριο έχει ύψος 10 μέτρα, δεν έχει εξαντληθεί ο συντελεστής δόμησης και στην περιοχή το διάταγμα ρυμοτομίας ορίζει μέγιστο επιτρεπόμενο 12 μέτρα, το ύψος της στέγης ρυθμίζεται από τον Ν.Ο.Κ..

 

Επιπλέον, το ύψος της στέγης επιτρέπεται να ξεπερνά τα δύο μέτρα εφόσον ικανοποιείται η συνθήκη: 10 μέτρα (υφιστάμενο κτίριο) + ύψος στέγης < 12 μέτρα (μέγιστο επιτρεπόμενο) + 2 (Άρθρο 2, §91 Ν.Ο.Κ.);  

 

περιμένω παρατηρήσεις - βελτιώσεις παρακαλώ, ευχαριστώ. 

καλησπέρα τελικά έχει βγει κάποιο συμπερασμα με το ερωτημα αυτό? η άδεια βγήκε ?, έχω και γω μια περιπτωση άδειας οπου θα θελα να κάνω σοφίτα 

Link to comment
Share on other sites

Εκδόθηκε η άδεια. Τώρα τεκμηρίωση (με διατάξεις) ακόμη δε μπορώ να σου δώσω, δεν έχω υπόψιν κάτι νέο δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

σε διώροφη οικοδομή θέλω να βγάλω άδεια για προσθήκη δίρριχτης στέγης. Μπορεί η στέγη να καλύπτει την πλάκα του υφιστάμενου εξωστη; Ή πρέπει η στέγη να "σβήνει" στο περίγραμμα του κτιρίου; Υπάρχει κάποιος περιορισμός; Δεν βλέπω κάποια απαγόρευση στον ΝΟΚ.  Παίζει κάποιο ρόλο αν ο εξώστης βρίσκεται εντός ή εκτός Ρ.Γ.; Στη δική μου περίπτωση το κτίριο και οι εξώστες βρίσκονται εντός οικοπέδου και δεν είναι εντός Δ/δ ή πρασσιάς.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επισυνάπτω μια πρόχειρη τομή.

 

Καταγραφή.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλος περιορισμός εκτός από αυτόν του ιδεατού στερεού και των πλαγίων αποστάσεων... Δηλαδή δεν μπορεί να είναι εντός Δ και εκτός ΡΓ και Ιδεατού στερεού

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 25/4/2016 at 9:41 ΜΜ, kan62 said:

 

Δύο περιπτώσεις υπάρχουν και με παραδείγματα είναι :

 

α) Ημεγ=10μ και μέγιστο ύψος στέγης 1,5μ που ορίζεται στο Δ/γμα της περιοχής ... μπορώ να κατασκευάσω κτήριο 10μ και στέγη 1,5μ ή κτήριο 9μ και στέγη 1,5μ (και τα δύο =ή< 10+1,5),

 

β1) Ημεγ=10μ και το μέγιστο ύψος της στέγης δεν ορίζεται στο Δ/γμα της περιοχής ... μπορώ να κατασκευάσω κτήριο 10μ και στέγη 2μ ή κτήριο 9μ και στέγη 3μ (και τα δύο = 10+2),

β2) Ημεγ με στέγη=12μ στο Δ/γμα της περιοχής ... μπορώ να κατασκευάσω κτήριο 10μ και στέγη 2μ ή κτήριο 9μ και στέγη 3μ (και τα δύο = 12).

 

Προφανώς οι β1 και β2 είναι η ίδια περίπτωση, αφού δεν περιλαμβάνουν κανένα μορφολογικό κανόνα ...

 

υγ. Χριστόφορε, από αυτούς που έχω δει ... δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος ...

ανατρέχω λίγο σε παλιότερα ποστ αλλά με μεγάλο ενδιαφέρον

 

Σύμφωνα με το έγγραφο από πολεοδομία που είδαμε σε προηγούμενη σελίδα:

αν από ΦΕΚ έχουμε 7.50μ ύψος κτηρίου και 1.50 μέτρο στέγης τότε μπορούμε να κάνουμε 6.50μ κτήριο και 2.50μ ύψος στέγης;;

 

Εγώ ήξερα τις περιπτώσεις που αναφέρονται στο παραπάνω ποστ. Αλλά η αλήθεια είναι ότι με συμφέρει αν μπορεί να γίνει αυτή η αλλαγή στις διαστάσεις κτηρίου στέγης....

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, gi_arch said:

Σύμφωνα με το έγγραφο από πολεοδομία που είδαμε σε προηγούμενη σελίδα:

αν από ΦΕΚ έχουμε 7.50μ ύψος κτηρίου και 1.50 μέτρο στέγης τότε μπορούμε να κάνουμε 6.50μ κτήριο και 2.50μ ύψος στέγης;;

Από ότι λες, δεν είσαι σε περιοχή όπου απλά το μέγιστο ύψος κτηρίου είναι Χ και η στέγη κατά ΝΟΚ ...

Οπότε βρίσκεσαι σε περιοχή όπου :

(1) το μέγιστο ύψος κτηρίου Χ προσαυξάνεται κατά Υ μέτρα σε περίπτωση στέγης ή

(2) πέραν του μέγιστου ύψους Χ επιτρέπεται στέγη ύψους Υ ;

 

υγ. γράψε και τι λέει το προηγούμενο έγγραφο γιατί μάλλον χάθηκε ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς

 

Το φεκ γράφει 

1. Επιτρέπεται μέγιστο ύψος οικοδομών 7,50 από το φυσικό ή διαμορφωμένο

2. Επιτρέπεται η κατασκευή στέγης ύψους μέχρι 1.50μ

 

Το έγγραφο που έλεγα ήταν απο ΓΟΚ αλλά έδειχνε μια λογική:

Εγγρ-41872/90

Αποψη της Υπηρεσίας µας είναι, ότι εφ'όσον το µέγιστο ύψος της οικοδοµής είναι χαµηλότερο από αυτό που προβλέπεται από εγκεκριµένο ∆/γµα ρυµοτοµίας της περιοχής, είναι δυνατόν το ύψος  της στέγης να υπερβαίνει αυτό του ∆/τος της περιοχής, µε την προϋπόθεση ότι το συνολικό ύψος της οικοδοµής θα είναι µικρότερο ή ίσο του µέγιστου επιτρεπόµενου ύψους κτιρίου συν το µέγιστο επιτρεπόµενο ύψος της στέγης πάνω από αυτό.

 

 

Εγώ είμαι τις άποψης πως δεν μπορώ να κάνω στέγη παραπάνω απο 1.50μ (αν και θα βολευε απίστευτα) ακόμα κι αν το κτηριο είναι μικρότερο. Οι υπόλοιποι στο γραφείο διαφωνουν. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.