Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προϋποθέσεις προσθήκης στέγης κατά ΝΟΚ


Recommended Posts

Μπορεί να κατασκευαστεί στέγη επί στηθαίου ενός μέτρου;

Σύμφωνα με τον ορισμό της στέγης σχετικά με το ύψος μπορεί. Το ερώτημα είναι αυτή η περίπτωση είναι προσθήκη στέγης ή ορόφου;

Έχει εκδώσει κανείς τέτοια άδεια δόμησης;

Ευχαριστώ. 

Drawing2 Model (1).pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τεχνικά μπορεί και το φέρον στηθαίο θα είναι μέρος της στέγης. Στο ύψος όλο μαζί.

Το αν θα είναι στέγη, σοφίτα ή όροφος το αποφασίζεις εσύ ανάλογα με το ζητούμενο και τα χαρακτηριστικά που δίνεις κάθε φορά.

Ο τίτλος της άδειας πάντα θα αρχίζει με προσθήκη ...

 

Επειδή τα παραπάνω τα γνωρίζεις, γίνε πιό συγκεκριμένος Χριστόφορε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θόδωρε, δεν υπάρχει κάτι να αποφασίσω, στέγη θέλω να κάνω. Το ερώτημα είναι: Αν βάλω ένα φάκελο στην υπηρεσία με μια στέγη που δεν εδράζεται σε πλάκα αλλά σε περιμετρικό τοιχίο 1 μέτρου είναι στέγη ή όχι;;; 

Λίγο τραβηγμένο αλλά κατά τον ίδιο τρόπο μπορεί κανείς εφόσον του το επιτρέπει το επιτρεπόμενο ύψος να έχει 3 μέτρα τοιχοποιία και επί αυτής να «δείχνει» στέγη και να μιλάει για προσθήκη «στέγης». Μάλλον όχι  :mrgreen: . Τι λες; 

Link to comment
Share on other sites

Δείτε λίγο αυτό το διάγραμμα μπορεί να σας καλύπτει

Στην περιοχή το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος είναι 11.00 μ και 3 όροφοι

Επίσης ισχύει πάντα το ιδεατό στερεό

post-10938-0-95243700-1461259796_thumb.jpg

Edited by VASILAKIS_TOP
Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου γνωμη πανω στο θεμα του συναδελφου ειναι η εξης :

 

"Στέγη είναι η κατασκευή κάλυψης του κτιρίου,η οποία περιλαμβάνει

Þ     τη φέρουσα κατασκευή και

Þ     την επικάλυψή της

και μπορεί να αποτελείται από επιφάνειες διαφόρων

o    μορφών,

o    κλίσεων

και υλικών."

 

Ο ορισμος της στεγης ειναι ασαφης και για αυτο και υπαρχουν αυτες οι αποριες απο ολους μας.Παρομοιες συζητησεις για την στεγη εχουν γινει και πριν αρκετο καιρο και ουσιαστικα συμπερασμα δεν ειχε βγει.

Εγω τελικα εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι τα κατακορυφα φεροντα ή μη στοιχεια μεγαλου υψους στα πλαινα της στεγης αλλοιωνουν τον χαρακτηρα αυτης.Αν το δουμε λιγο πιο "ανοιχτα" περα απο ορισμους επι της ουσιας στεγη τι ειναι ? Η κεκλιμενη καλυψη του κτιριου.

Δεν μπορει ενα στηθαιο υψους 1.00 μ να θεωρηθει τμημα της στεγης.Οπως και δεν μπορει ενα δοκαρι ανεστραμενο υψους ενος μετρου να θεωρηθει τμημα της στεγης.Και αυτο γιατι αλοιωνεται ο χαρακτηρας της στεγης.Αν μπορουσε να γινει τοτε γιατι να εχω στηθαιο ενος μετρου και να μην εχω στηθαιο 2.70 μ (εφοσον εχω το δικαιωμα απο το υψος της περιοχης) και να βαλω και μια κεκλιμενη επιφανεια απο πανω να το ονομασω ολο αυτο στεγη και επι της ουσιας να δημιουργησω εναν ωραιοτατο οροφο εκτος συντελεστη.

Επι της ουσιας λοιπον θεωρω οτι στην προκειμενη δημιουργειται οροφος που εχει και θεματα κτιριοδομικου αφου δεν εξασφαλιζονται τα ελαχιστα υψη.

Edited by dimitris11140
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου γνωμη πανω στο θεμα του συναδελφου ειναι η εξης :

 

"Στέγη είναι η κατασκευή κάλυψης του κτιρίου,η οποία περιλαμβάνει

Þ     τη φέρουσα κατασκευή και

Þ     την επικάλυψή της

και μπορεί να αποτελείται από επιφάνειες διαφόρων

o    μορφών,

o    κλίσεων

και υλικών."

 

Ο ορισμος της στεγης ειναι ασαφης και για αυτο και υπαρχουν αυτες οι αποριες απο ολους μας.Παρομοιες συζητησεις για την στεγη εχουν γινει και πριν αρκετο καιρο και ουσιαστικα συμπερασμα δεν ειχε βγει.

Εγω τελικα εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι τα κατακορυφα φεροντα ή μη στοιχεια μεγαλου υψους στα πλαινα της στεγης αλλοιωνουν τον χαρακτηρα αυτης.Αν το δουμε λιγο πιο "ανοιχτα" περα απο ορισμους επι της ουσιας στεγη τι ειναι ? Η κεκλιμενη καλυψη του κτιριου.

Δεν μπορει ενα στηθαιο υψους 1.00 μ να θεωρηθει τμημα της στεγης.Οπως και δεν μπορει ενα δοκαρι ανεστραμενο υψους ενος μετρου να θεωρηθει τμημα της στεγης.Και αυτο γιατι αλοιωνεται ο χαρακτηρας της στεγης.Αν μπορουσε να γινει τοτε γιατι να εχω στηθαιο ενος μετρου και να μην εχω στηθαιο 2.70 μ (εφοσον εχω το δικαιωμα απο το υψος της περιοχης) και να βαλω και μια κεκλιμενη επιφανεια απο πανω να το ονομασω ολο αυτο στεγη και επι της ουσιας να δημιουργησω εναν ωραιοτατο οροφο εκτος συντελεστη.

Επι της ουσιας λοιπον θεωρω οτι στην προκειμενη δημιουργειται οροφος που εχει και θεματα κτιριοδομικου αφου δεν εξασφαλιζονται τα ελαχιστα υψη.

Εξαρτάται και από τον τρόπο πρόσβασης στο χώρο κάτω από τη στέγη. Θα είναι με εσωτερική σκάλα από το υποκείμενο διαμέρισμα; Αν ναι, προφανώς μιλάμε για σοφίτα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dimitris11140

Δημήτρη +1 για το ποστ.

Εμπεριέχει όλους τους προβληματισμούς. Το σκεπτικό σου με βρίσκει σύμφωνο, αλλά δεν μπορούμε να το στηρίξουμε απόλυτα (λόγω ασάφειας) στο νόμο. Ίσως έτσι συνηθίσαμε προ ΝΟΚ εποχής να αντιμετωπίζουμε τις στέγες. Αν τελικά μπορούμε να σηκώνουμε στηθαία, τοίχους κλπ και να πατάμε τη στέγη, ας βγάλουν επιτέλους μια ρημαδοεγκύκλιο να το απασαφηνίσουν. 

Link to comment
Share on other sites

Παυλο την διευκρινηση την περιμενουμε πολύ καιρο………Για μενα το πραγμα μπερδευεται από το τι μετραει στο υψος της στεγης και ποιος ειναι ο φερον οργανισμος της.

Θα επρεπε να είναι ξεκαθαρο ότι υψος στεγης (και κατ επεκταση στεγη) είναι η κατακορυφη αποσταση μεταξυ του ψηλοτερου και χαμηλοτερου του κεκλιμμενου τμηματος στεγασης του κτιριου.Και θα επρεπε να γινεται ο εξης διαχωρισμος :

 

Με ενσωματωση :

 Εφοσον γινεται ενσωματωση της στεγης στον τελευταιο οροφο το υψος της στεγης να προσμετραται από την πανω παρεια των δοκων του τελευταιου οροφου ή τυχον στηθαιου.Οι τυχον δοκοι ή και στηθαια να προσμετρωνται στο υψος του κτιριου και στο Δ και όχι στο υψος της στεγης.(Αν καποιος παρατηρησει στα σχηματα της τεχνικης οδηγιας στο αρθρο 2 το δοκαρι το παιρνει μεσα στο υψος της στεγης και προφανως δεν τα μετραει στο υψος του κτιριου και στο Δ.)

 

Χωρις ενσωματωση.

Το υψος της στεγης θα επρεπε να μετραει από την πανω παρεια της πλακας του τελευταιου οροφου και να δινεται το δικαιωμα στον μελετητη να κατασκευασει κατακορυφα στοιχεια φεροντα ή μη (ανεστραμενα δοκαρια,στηθαια κτλ) μεγιστου υψους μεχρι 50 βαρια βαρια 60 εκατοστα τα οποια θα συμπεριλαμβανονται στο υψος της στεγης.

 

Νομιζω νομοθετησα με δημιουργικη ασαφεια    8-)

Edited by dimitris11140
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη +1 και από μένα γιατί συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυση σου. Αυτά ακριβώς είχα στο μυαλό μου, δεν τα παρέθεσα για να μην επηρεάσω τις απαντήσεις. 

Αυτή όμως είναι η άποψη μας, το θέμα είναι τι γίνεται σήμερα με την υφιστάμενη έννομη τάξη. 

Λαμβάνοντας υπόψη το «ό,τι δεν απαγορεύεται  :arrow:  επιτρέπεται» έχει δίκιο ο @thanasis3 (+1 επίσης). Λόγω του τρόπου πρόσβασης κάποιοι μπορούν να ισχυριστούν πως είναι νόμιμη αυτή η μορφή της στέγης (στηθαία και επικάλυψη)...

άλλωστε ο συνάδελφος μας έχει αναρτήσει και εκδοθείσα άδεια δόμησης σχετικά... μπορούμε να το παραβλέψουμε αυτό;  

Edited by nzerman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.