Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φωτογραφικός scanner A3 υψηλής ανάλυσης


Johnny-B

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για αγορά σαρωτή Α3 για φωτογραφίες, (συγκεκριμένα αεροφωτογραφίες που έχουν διαστάσεις 23χ23), που να έχουν μεγάλη οπτική ανάλυση, τουλάχιστον πάνω από 1200dpi (optical και όχι maximum resolution, δηλαδή πραγματική και όχι μέσω παρεμβολής ανάλυση), και να μπορούν να σκανάρουν και διαθετικά. Από την αναζήτηση που έκανα είδα ότι υπάρχουν αντίστοιχα μοντέλα τα οποία ωστόσο έχουν απαγορευτικό κόστος όπως το Epson 11000xl , με τιμή στα 2900Ευρώ, είτε το προηγούμενο μοντέλο το Epson 10000xl, με μεγαλύτερη τιμή στην Ελλάδα που φτάνει τα 3200 Ευρώ, ενώ στο εξωτερικό μπορείς να το βρεις refurbished και με 1500Ευρώ, με όποια προβλήματα μπορεί να έχει ο εκτελωνισμός από Αμερική.

 

Με βάση ότι τα παραπάνω μοντέλα, (όπως και άλλα) έχουν απαγορευτικό κόστος, τα πιο οικονομικά μοντέλα με κόστος έως 600Ευρώ που βρήκα είναι τα εξής:

 

Α) Plustek OpticSlim 1180, με τιμή 230Ευρώ και οπτική ανάλυση μέχρι 1200dpi.

 

Β) Plustek OpticPro A320 με τιμή 520Ευρώ, και οπτική ανάλυση μέχρι 1600dpi.

 

Γ) Mustek A3 scanner 1200S, με τιμή 220 Ευρώ από εξωτερικό, και οπτική ανάλυση μέχρι 1200dpi, το οποίο ωστόσο δεν έχει καλές κριτικές από συναδέλφους.

 

Δ) Mustek ScanExpress A3 USB 2400 Pro με τιμή 260Ευρώ από εξωτερικό και ανάλυση μέχρι 2400dpi

 

Ε) HP Scanjet 8300, με τιμή 590Ευρώ με οπτική ανάλυση μέχρι 4800dpi και 48bit στο έγχρωμο.

 

Έχετε κάποια εμπειρία από τα παραπάνω μοντέλα, ή κάποιου άλλου αντίστοιχου?

Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως δεν έχουν καλή ανάλυση και τελικά πάει άχρηστη η αγορά, λαμβάνοντας υπόψιν υπάρχουν πιστοποιημένα τεστ τα οποία αποδεικνύουν ότι και τα πλέον αξιόπιστα scanner δεν φτάνουν πραγματικά ούτε το 50% της οπτικής ανάλυσης. Για παράδειγμα βλέπε εδώ για το μοντέλο epson v600 με οπτική  ανάλυση 6400 dpi, που είναι ωστόσο Α4 και στοιχίζει 290 Ευρώ, καθώς και κριτικές.

 

Σε συζήτηση με συνάδελφο, μου είπε ότι έχει ένα σχετικά οικονομικό μοντέλο Α4 της epson μέχρι 150 Ευρώ, που σκανάρει με πολλή καλή ανάλυση τμήμα των αεροφωτογραφιών. Επιπλέον από ότι είδα για παράδειγμα τα perfection μοντέλα της epson, το πρόγραμμά τους δίνει έξτρα δυνατότητα για καθαρισμό της σκόνης και άλλες δυνατότητες όπως εισαγωγή εξαρτημάτων για σκανάρισμα μικρών φιλμ, (που για μένα δεν είναι εξ αρχής απαραίτητο), που δεν ξέρω αν έχουν την δυνατότητα τα πρόγράμματα των παραπάνω μοντέλων, είτε δυνατότητα σάρωση διαθετικών.

Edited by Johnny-B
Link to comment
Share on other sites

... ενώ στο εξωτερικό μπορείς να το βρεις refurbished και με 1500Ευρώ, με όποια προβλήματα μπορεί να έχει ο εκτελωνισμός από Αμερική.

 

....

 

Αν η αναζήτηση σου ήταν από ebay βαλε φίλτρο μονο από χώρες Ευρώπης. Πχ Γερμανία και Αγγλία αλλα και Ιταλία έχουν αρκετά προϊόντα παρ ότι συχνά διαπιστώνω κι εγώ σε αλλα προϊόντα ότι τα αμερικανάκια έχουν πιο χαμηλές τιμές συνήθως.

Επικουρικά υπάρχουν και καταστήματα στην Ελλάδα που εισαγάγουν refurbished οπότε αν η διάφορα δεν είναι τεράστια τους προτιμάς διότι σε μερικά από αυτά τα καταστήματα σου δίνουν ένα 6μηνο εγγύηση καλής λειτουργιάς. Και σε κάθε περιπτωση είναι ένα μαγαζί στη χώρα σου που αν το παραλάβεις και λείπουν κουμπιά πχ τους τηλεφωνάς και δεν αναζητάς λύσεις με εμαιλ κλπ κλπ.

 

Άσε που μπορείς να πας στο μαγαζί όταν το έχουν ή στο φέρουν και το δοκιμάζεις πριν το πάρεις... 

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα ένα πολυμηχάνημα HP 7610 στα 150 ευρώ (έχει πέσει από ότι βλέπω τώρα). Έχει σκάνερ 1200 dpi οπτικό. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει wi-fi, αυτόματο feeder, fax και πολλά άλλα. Δεν ξέρω αν η δουλειά που θες να κάνεις είναι πιο επαγγελματική από αυτό, εμένα με καλύπτει πλήρως. Απλά στα 1200 dpi το σκανάρισμα αργεί λίγο, μην περιμένεις ότι θα σκανάρεις καμιά δεκαριά φωτό/λεπτό

 

Specifications (από HP):

http://support.hp.com/us-en/document/c03618348

Link to comment
Share on other sites

Εχω το mustek 1200 pro. το ειχα παρει γυρω στο 150-200αρι, το ηθελα για να μπορω να σκαναρω βιβλια ταυτοχρονα και τις 2 σελιδες, και σχεδια. Το προγραμμα που συνοδευε το σκανερ ηταν μαπα και προμηθευτηκα το vuescan. 

O σαρωτης αυτος καλος ειναι, εγβαλε τα λεφτα του. Σκαναριζα σχεδια και στην συνεχεια τα κολλαγα στο gimp/photoshop κτλ. Δεν με ενδιεφερε η αψογη χρωματικη αποδοση και η μεγαλη λεπτομερεις, οποτε δεν εδωσα ποτε σημασια στο αν και με ποση λεπτομερεια σκαναρει. Αυτο που μπορω να κανω ειναι να σκαναρω κατι το βραδακι και να το αναρτησω εδω, για να δεις τι αποδοση εχει. Πες μου αν θες

Link to comment
Share on other sites

Κυριάκο σου έστειλα ένα προσωπικό mail, δεν ξέρω αν το έλαβες, ωστόσο θα ήθελα αν μπορούσες να μου στείλεις ένα απόσπασμα από μια φωτογραφία σαρωμένη σε υψηλή ανάλυση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο.

 

http://www.elet-organosi.gr/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%85%CF%80%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-brother/12-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%AC%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B1-brother-mfc-j6920dw-inkjet-a3.html

 

 

https://www.epson.co.uk/products/printers/inkjet-printers/microbusiness/workforce-wf-7620dtwf

 

Τι λέτε; 

 

Οι βασικές διαφορές τους είναι η τιμή (το Brother είναι 140€ ακριβότερο) και η ανάλυση στο scanning (Brother 2400x2400 & Epson 1200x2400). Κατά τα άλλα είναι σχεδόν ίδια σε όλες τις λειτουργίες καθώς και στα έξοδα χρήσης (μελάνια).

 

Η διαφορά στην ανάλυση του scan είναι κάτι που θα μου γίνει αισθητό λέτε; Αξίζει τα 140€ διαφορά;

 

Επίσης ξέρετε αν η Epson έχει καλό service (απ ότι ξέρω η Brother έχει αρκετά καλό)

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Νικ, 2 τα τινά.

 

Θες όγκο εκτυπώσεων ή απλά ένα πολυμηχάνημα Α3 για κανα σχεδιάκι; 

 

Για να μπω στο κλίμα. 

 

Γώ πχ έχω έναν πολύ καλό Inkjet Canon για τα σχεδιάκια Α3 και ενα πολυμηχάνημα λειζερ ασπρόμαυρο Xerox για τις Α4 εκτυπώσεις.

 

Ο λόγος που πήγα στο συνδυασμό αυτό, είναι η ποιότητα του Canon (φωτογραφικός εκτυπωτής "σχεδόν") με πολυ μικρό κόστος αναλωσίμων (κάτω απο 50ε) και η οικονομία επίσης του Xerox (70-75ε τονερ για 4100 σελίδες, που ισως ναναι και περισσοτερες).

 

Απ'οσο θυμάμαι επίσης, 1200Χ1200 ειναι η οπτική ανάλυση, αργεί πάρα πολύ αλλά έχει καλή ποιότητα. Δε ξέρω αν σου χρειάζεται κάτι περαιτέρω και αν αξίζει το κόπο να το ψάξεις. (απ'τη στιγμή που δε μιλάμε για σκαναρισμα αρνητικων, υπερμεγέθυνση φωτογραφιών, σκανάρισμα προς ερμηνεία χαρτών κτλ)

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα Σταύρο είσαι updated στην τεχνολογία! Ελπίζω όλα καλά πάνω φίλε

 

Κατά βάση τον θέλω για εκτύπωση και σκανάρισμα Α3 σχεδίων, καθώς και για κάποιες πιο ποιοτικές εκτυπώσεις Α4. To σκανάρισμα που θέλω προς το παρόν δεν έχει και φοβερές απαιτήσεις. 

 

Για πιο καθημερινές εκτυπώσεις Α4, έχω κι ένα παλιό Canon που με συμβατά μελάνια, μου δίνει πολύ φθηνή εκτύπωση. 

 

Ποιος είναι ο δικός σου ο Canon? Έχει και σκανερ?

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Ναι ολα καλά, μέχρι να πάμε στο Κατάρ. Και δε βλέπω να αργεί! το βύσμα έχει πάρει μπρος...

 

Στο θέμα μας, ο canon οχι, ειναι μονο για εκτύπωση. Πραγματικα΄καλή ποιότητα στην εκτύπωση φωτογραφιών, έχω και μια Canon 6D. Το μοντέλο του ειναι ΙΧ4000. Αηδιαστικα οικονομικός μιλάμε. Τυπώνει και τη παραμικρή γραμμούλα.

 

Το Xerox ειναι το πολυμηχάνημα, http://www.office.xerox.com/multifunction-printer/multifunction-under-30ppm/workcentre-3210-3220/spec-enus.html

 

 Στο γραφείο έχω ένα samsung, τίμιο επίσης, αλλα δε μου γεμίζει το ματι. Σκέψου το Xerox εχει +50% βάρος, φαινεται δυνατή κατασκευή. Βέβαια, είχαν και 200ε διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.