Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιτρεπόμενες εργασίες σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο


Recommended Posts

Υπάρχουν κάποιες εργασίες που επιτρέπονται σε μη άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα έστω υπό προϋποθέσεις;

Το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι επιτρέπεται άδεια για περίφραξη (με μικρή κλίμακα;)

Και επίσης βρήκα μία ερωταπάντηση του ΤΕΕ που λέει ότι δεν επιτρέπεται πέργκολα (παράλογο κατ εμέ)

 

Τελικά τι επιτρέπεται να κάνεις νόμιμα σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο; Τίποτα απολύτως; Δεν είναι παράλογο;

Ούτε εργασίες που δεν αυξάνουν τη δόμηση και κάλυψη π.χ. ασφαλτόστρωση;

 

Αν κάποιος γνωρίζει οποιαδήποτε διάταξη σχετικά θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρέθεσες είναι η ερωταπάντηση του ΤΕΕ που αναφέρει ότι σε μη αρτιο και οικοδομήσιμο δεν επιτρέπεται μικρή κλίμακα για πέργκολα. Τη βρήκα και εγώ. Αρα βασίζεσαι σε αυτό και λες ότι δεν επιτρέπεται τίποτα; Έλεγα μήπως υπάρχει κάποια διάταξη που να επιτρέπει κάποιες εργασίες και δεν την ξέρω αλλά μάλλον τζίφος..

Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

... να επιτρέπει κάποιες εργασίες και δεν την ξέρω αλλά μάλλον τζίφος..

...

Υπήρχε όμως η δυνατότητα να βγάλεις άδεια για δωμάτιο στέγασης μηχανημάτων γεώτρησης…..

(τονισμένο το υπήρχε διότι έχω να το χρησιμοποιήσω από εποχής ΓΟΚ και δεν έχω τσεκάρει τι έχει αλλάξει).

 

Πρόβλημα για αυτή την άδεια ήταν η άδεια από τον Δήμο για να κάνεις γεώτρηση… ακόμα κι αν δεν σε ενδιέφερε να βρεις νερό

Μικρότερο πρόβλημα οι μικρές αποδεκτά διαστάσεις του δωματίου.

Ατού δυνατότητα να έχεις και δεξαμενή εκ σκυροδέματος για το νερό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μπορούμε τελικά να κάνουμε κάποια εργασία σε μη άρτιο οικόπεδο εντός οικισμού που έχει τακτοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο προ του 55 νομίμως υφιστάμενο κτίσμα εντός σχεδίου μπορώ να βγάλω ΕΕΜΚ?

Στη νομοθεσία (4461/2018) αναφέρει αρχικά (Άρθρο 1.1) ότι επιτρέπεται, αλλά στη συνέχεια που εξειδικεύει τα δικαιολογητικά (Άρθρο 1.3γ) αναφέρει οτι βεβαιώνουμε μεταξύ άλλων οτι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο..

Η οικεία πολεοδομία με διαβεβαίωσε οτι γίνεται. Ποια η άποψη σας? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων αν το θέμα που ανοίγω έχει ξανατεθεί και επιλυθεί. Έχω κατασκευή υφισταμένη μη ηλεκτροδοτούμενη και χτισμένη χωρίς οικοδομική άδεια σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο. Η κατασκευή έχει υπαχθεί στον ν.4495/2017. Το ενιαίο ειδικό πρόστιμο έχει εξοφληθεί και υπάρχει βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης. Δουλειά μου είναι να επισκευάσω εσωτερικά και εξωτερικά το κτίριο για να μπορεί να κάτσει ένας δυο άνθρωποι μέσα κατά την διάρκεια αγροτικών εργασιών στο αγροτεμάχιο κατά τον χειμώνα. Η κατασκευή έχει κριθεί στατικά ανεπαρκής. Επιτρέπονται εργασίες πέραν των εργασιών της παρ.5 του άρθρου 107 του 4495/2017 σε μη άρτιο αγροτεμάχιο; Επίσης, στο σύστημα πηγαίνω σε ΕΓΚΡΙΣΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ή σε ΕΓΚΡΙΣΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΣΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε μη οικοδομήσιμο οικόπεδο στο οποίο έχει τακτοποιηθεί αυθαίρετη οικοδομή, μπορεί να βγεί ΕΕΜΚ για κατασκευή εξωτερικού κλιμακοστασίου, επειδη ο ο ιδιοκτήτης είναι ηλικιωμένος?

Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2020 at 10:08 ΠΜ, nana10 said:

... μπορεί να βγεί ΕΕΜΚ για κατασκευή εξωτερικού κλιμακοστασίου...

μα σε κάθε περίπτωση κατασκευή κλιμακοστασίου δεν μπορεί να βγει με ΕΕΜΚ.

 

για ζητήματα ηλικιωμένων (που δεν επαρκεί) που είναι ΑΜΕΑ (αυτό ναι) μπορείς να δεις και λύσεις σχετικές με αναβατόρια εξωτερικά στατικά ανεξάρτητα απο το υφιστάμενο κτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.