Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάλυψη οικοπέδου


Recommended Posts

Χαιρετίζω την κοινότητα!

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Τί ακριβώς προσμετράται στην κάλυψη ενός οικοπέδου;

Για παράδειγμα, μια εξωτερική σκάλα υπολογίζεται ή όχι?

Βρίσκω διάφορα σχετικά άρθρα στη νομοθεσία αλλά μήπως υπάρχει κάποια διάταξη πιο ξεκάθαρη (όπως είναι το άρ. 7 / ΓΟΚ για το τι προσμετράται στο σ.δ. ας πούμε) ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωση μου εξωτερικη σκαλα προσμετραται κανονικα, εκτος απο την περιπτωση που ειναι σκαλα κινδυνου σε κτιριο προυφισταμενο και στο ποιο εχει εξαντληθει η καλυψη..

 

Κοιταξε το αρθρο 17.. αναφερει τι δεν προσμετραται.. Υπαρχουν και αλλα που δεν προσμετρωνται στην καλυψη, απλα ειναι λιγο διασπαρτα..

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι οταν το κλιμακοστασιο ειναι ανοιχτο δεν μετραει στην καλυψη. το εχω συναντησει καποια στιγμη σε μελετη , θα βρω τη νομοθεσια και θα σου απαντησω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσμετρώνται στην κάλυψη:

1. Μόνον οι σκάλες που οδηγούν στο νόμιμο Ισόγειο έστω και αν αυτό είναι υπερυψωμένο.

 

Δεν προσμετρώνται στη δόμηση, αλλά προσμετρώνται στην κάλυψη όσες σκάλες κατασκευάζονται σύμφωνα με το άρθρπ 13, παρ. 4,6 εδαφ.5. (τρίτη παράγραφος),

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν προσμετρώνται στην κάλυψη:

1. Μόνον οι σκάλες που οδηγούν στο νόμιμο Ισόγειο έστω και αν αυτό είναι υπερυψωμένο.

 

Δεν προσμετρώνται στη δόμηση, αλλά προσμετρώνται στην κάλυψη όσες σκάλες κατασκευάζονται σύμφωνα με το άρθρπ 13, παρ. 4,6 εδαφ.5. (τρίτη παράγραφος),

 

Σωστη παρατηρηση για τη σκαλα του ισογειου.. Μαλλον (και λαθος μου) το θεωρησα δεδομενο

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από όσο θυμάμαι δεν μετράει η σκάλα ούτε σε δόμηση ούτε σε κάλυψη αν πηγαίνει στο ισόγειο (αν έχεις υπερυψωμένο ισόγειο) αλλα η εξωτερική σκάλα που ανεβαίνει και στους άλλους ορόφους μετράει στην κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Οι εξωτερικές σκάλες υπάγονται και σε εξαιρέσεις (αναλόγως την περιοχή). Έχουν όμως γίνει συζητήσεις - όποιος ενδιαφέρεται παρακαλείται να Αναζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν προσμετρώνται στη δόμηση, αλλά προσμετρώνται στην κάλυψη όσες σκάλες κατασκευάζονται σύμφωνα με το άρθρπ 13, παρ. 4,6 εδαφ.5. (τρίτη παράγραφος),

 

ποιο και ποιανού πράγματος είναι το άρθρο ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Τελικά, το αρ.13 παρ. 4,6 εδαφ.5. (τρίτη παράγραφος) σε ποιό νομοθέτημα ανήκει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.