Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια με το SurvCE


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει στο πώς μπορώ να έχω περασμένα στο δέκτη μου, ο οποίος τρέχει το SurvCE, περισσότερα από 1 "προφίλ".

 

Δηλαδή αυτή τη στιγμή μέσα έχει κωδικούς, ip, κλπ στοιχεία από τη συνδρομή μου στο hepos.

 

Πώς γίνεται να κάνω ένα ακόμη προφίλ και να βάλω άλλο ένα δίκτυο (έστω της metrica, της topcon, κλπ), ώστε να μπορώ να μετράω πότε με το ένα και πότε με το άλλο;

 

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω να σου πώ πως γίνεται, αλλά ξέρω πως γίνεται! (διότι κανα 2 προσφορές που πήρα, μου ειπαν πως περνάνε αυτοί διαφορα προφιλ, το δικο τους συνήθως και του hepos).

 

Απο κεί που πήρες το ροβεράκο δε μπορούν να σε εξυπηρετήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν, αλλά θέλω να το αποφύγω προς το παρόν.

 

Απλά επειδή ξέρω ότι το SurvCE χρησιμοποιείται πολύ εκεί έξω, είπα μήπως κάποιος το ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν, αλλά θέλω να το αποφύγω προς το παρόν.

 

Απλά επειδή ξέρω ότι το SurvCE χρησιμοποιείται πολύ εκεί έξω, είπα μήπως κάποιος το ξέρει...ΜΠΟΡΕΊς

 

Μπορείς να έχεις όσα profile θέλεις.

Επίσης στο ίδιο profile μπορείς απλά να αλλάζεις τον ntrip broadcaster ανάλογα με τι θέλεις (πχ. metrica ή hepos) . Έχεις την δυνατότητα να αποθηκεύσεις όσους ntrip broadcaster θες.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ profile αλλά αλλάζω τον ntrip broadcaster.

Edited by texter
Link to comment
Share on other sites

Γενικά φτιάχνεις ένα νέο profile.

Στο profile αυτό κάνεις ότι ρυθμίσεις θέλεις και αυτές αποθηκεύονται αυτόματα στο profile.

Έτσι την επόμενη φορά κατά την εκκίνηση απλά επιλέγει το profile που θέλεις και μετά συνδέεσαι με το gps.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επανέρχομαι στο ίδιο θέμα, μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος...

 

Πώς μπορώ να ρυθμίσω τα γράμματα (το μέγεθος κυρίως) στο παραγόμενο dwg αρχείο για να μην έχω να αντιμετωπίσω αυτό το χάος κάθε φορά;

 

https://s16.postimg.io/nv4km5q8l/survce.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 22/8/2016 at 9:06 ΜΜ, dimitrispsi said:

Επανέρχομαι στο ίδιο θέμα, μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος...

 

Πώς μπορώ να ρυθμίσω τα γράμματα (το μέγεθος κυρίως) στο παραγόμενο dwg αρχείο για να μην έχω να αντιμετωπίσω αυτό το χάος κάθε φορά;

 

https://s16.postimg.io/nv4km5q8l/survce.jpg

Αυτό το έχω , και το ψάχνω. Τα κάνω εξαγωγή με το MyRTK . 

Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2016 at 9:06 ΜΜ, dimitrispsi said:

Επανέρχομαι στο ίδιο θέμα, μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος...

 

Πώς μπορώ να ρυθμίσω τα γράμματα (το μέγεθος κυρίως) στο παραγόμενο dwg αρχείο για να μην έχω να αντιμετωπίσω αυτό το χάος κάθε φορά;

 

https://s16.postimg.io/nv4km5q8l/survce.jpg

Νομίζω δεν ρυθμίζεται, απλά τα επιλέγεις όλα (είναι blocks νομιζω) και αλλάζεις το scale x-y-z απο τις ιδιοτητες του block σε μια μικρη τιμη π.χ. 0.2

Κι εγώ πάντως εξάγω πάντα σε txt τα σημεία και τα περνάω στο τοπογραφικο πρόγραμμα που δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.