Μετάβαση στο περιεχόμενο

αμοιβή μελέτης και επίβλεψης για ανακαίνιση ξενοδοχείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 
 
Θα ήθελα να ρωτήσω πως πάνε οι αμοιβές μιας αρχιτεκτονικής μελέτης στην "πιάτσα" έτσι ώστε να κάνω μια προσφορά στον πελάτη που να είναι ανταγωνιστική αλλά και να μην μπω και μέσα. Υπόψιν οτι δεν έχω σχετική εμπειρία και γι αυτό ρωτάω άλλωστε.
 
Αφορά την ανακαίνιση ενός χώρου 150 τετραγωνικών μέτρων - χώρος πρωινού - σε ξενοδοχείο. (δαπεδα - οροφές-κουφώματα - μπάνια - χώρος μπαρ - φωτισμός - τραπεζοκαθίσματα - καθαιρέσεις τοίχων - βαψίματα - υδραυλικά - ηλεκτρολογικά - κλιματισμός - μερεμέτια - ξύλινες κατασκευές)
 
Η ερώτησή μου είναι αν το ποσοστό που έχω ακούσει οτι κυμαίνεται από 10 εως 15%  επί του προϋπολογισμού είναι η αμοιβή του αρχιτέκτονα για την μελέτη που θα κάνει ή αν αυτό το ποσοστό αφορά  την επίβλεψη και η μελέτη είναι ένα συγκεκριμένο ανεξάρτητο ποσό;
Δηλαδή,  είναι σωστό να πω στον πελάτη: η μελέτη θα κοστίσει 2000 ευρώ συν το 12%του προϋπολογισμού για την επίβλεψη;
ή  το σωστό να πει κανείς είναι οτι ζητάω 12%του προϋπολογισμού για τη μελέτη συν κάποιο άλλο ποσοστό για την επίβλεψη; γνωρίζει κανείς που κυμαίνεται αυτό το ποσοστό της επίβλεψης στην αγορά (αν γίνεται αυτό φυσικά);
Τέλος, ρωτώντας διάφορους συναδέλφους έμαθα ότι για να κάνω έναν αρχικό αδρό προυπολογισμό - συνήθως υπολογίζεται 400 ευρώ το τετραγωνικό η ανακαίνιση για ένα μέτριο προς καλό αποτέλεσμα ενώ, 600 ευρώ το τετραγωνικό για ένα πολύ λουξ αποτέλεσμα. Σας φαίνονται λογικές αυτές οι τιμές;
 
 
Σας ευχαριστώ
 
 
 





Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μας αναφέρεις το όνομα του ξενοδοχείου και του πελάτη για να καταθεσει και κανένας αλλος προσφορα. Τι, μόνο εσυ???(μονο να εισαι ο ιδιοκτητης καταλαβαινω το ποστ, γιατί για 2ο μήνυμα μηχανικού δεν είναι αυτό το ποστ)
 
 
 

 

 



Σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε και δεν τους ειρωνευόμαστε. 
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis Edited by Didonis
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.