Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μείωση της Δαπάνης ως 33% με το Νυχτερινό Ρεύμα και την Αλλαγή Προμηθευτή


Engineer

Recommended Posts

vpafi09, καθώς βλέπεις έχω συμπληρώσει το προηγούμενο μήνυμα.

Ορίστε και δυο παραδείγματα δικών μου λογαριασμών και το παράδειγμα της ΔΕΗ για Γ1.

Στα δικά μου, η πρώτη περίοδος (1ο δίμηνο) είναι 69 ημέρες (187 kWh) και η 2η (2ο δίμηνο) 50 ημέρες (290 kWh).

Ούτε στα δικά μου ούτε και στης ΔΕΗ κάνει αναγωγή στο τετράμηνο για τις χρεώσεις κλιμακίου. Αναγωγή κάνει στο πάγιο (69/120, 50/120, 120/120).

Άρα λοιπόν συμφωνούμε ότι δεν κάνει αναγωγή στις κιλοβατώρες και ότι γράφει πληρώνεις. Και έτσι πρέπει να είναι. Μια δοκιμή σε όσους δεν το κάνουν δίμηνο θα τους πείσει.

 

From Inside C4 White Airbus

Link to comment
Share on other sites

Μα και στο τετράμηνο (υποτίθεται ότι) πληρώνεις για ό,τι γράφει. Αλλού είναι η λαδιά της ΔΕΗ.

Μα δεν είπα το αντίθετο. Εγώ απλά είπα ότι οι κιλοβατώρες του 4τραμηνου μπορεί να είναι 2600 αλλά τις σπας στο δίμηνο και δεν πας στην κλίμακα των 2600 για να πληρώσεις.

 

From Inside C4 White Airbus

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αμφισβητώ, καθώς δεν έχω ξεπεράσει ποτέ το όριο του 1ου κλιμακίου (1600 kWh). Αλλά βλέπω αυτό:

Ο προηγούμενος ήταν 1600 κιλοβατώρες και ο προπροηγουμενος 1450.
Πότε δεν έχει γίνει αναγωγή. Και όταν δεν είχα νυχτερινό ότι έγραφε πλήρωνα. Δοκίμασε το δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Εγώ μέχρι στιγμής κερδισμένος έχω βγει. Παλιά που δεν το έκανα είχα 4τραμηνο 2300 με 2600 και έτρεχα.
Τώρα σαν τετράμηνο έχω τα ίδια αλλά με δίμηνο εκκαθαριστικό δίνω λιγότερα γιατί δεν ανεβαίνει κλίμακα.

From Inside C4 White Airbus

Λέει στο προηγούμενο μήνυμά του, πως ο τελευταίος λογαριασμός ήταν 1030kWh, οι 600+ κανονικό και οι 300+ νυχτερινό. Αν υποθέσουμε πως οι 600+ ήταν 610 και από τις 1600 του προηγούμενου διμήνου, οι 1000 ήταν ημέρας, τότε θα είχε σύνολο στο τετράμηνο 1620 kWh, δηλαδή θα έπρεπε στον τελευταίο λογαριασμό να τον χρέωναν βάσει του 2ου κλιμακίου, που όμως δεν συνέβη.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή θα έπρεπε στον τελευταίο λογαριασμό να τον χρέωναν βάσει του 2ου κλιμακίου, που όμως δεν συνέβη.

Με το 2ο κλιμάκιο(1601-2000kWh) τις πλήρωσε, απλά δεν το έχει καταλάβει. Και δεν το έχει καταλάβει γιατί αυτό που φαίνεται στον λογαριασμό είναι η χρέωση προμήθειας. Δηλαδή βλέπει ο φίλος : 0.9460*Α κιλοβατώρες και σου λέει "ωραία είμαι στο πρώτο κλιμάκιο". Δεν βλέπει όμως τις ρυθμιζόμενες οπού εχεί φάει τον αυξημένο συντελεστή 0,01570 στις ΥΚΟ( από 0,00699 του πρώτου κλιμακίου.)

 

Δυστυχώς για να καταλάβεις το πως υπολογίζει η ΔΕΗ τον λογαριασμό ,πρέπει να σπάσεις το κεφάλι σου.

 

Έχουν τεράστια ευθύνη για το χάος που επικρατεί.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν κάθομαι να υπολογίσω τις ρυθμιζόμενες γιατί είναι σπαζοκεφαλιά. Στην πράξη όμως βλέπω διαφορά όταν το τετράμηνο που ήμουν στις 2400 πλήρωνα περισσότερο από όταν το έσπασα σε δύο διμηνα. Και η διαφορά ήταν σημαντική.

 

From Inside C4 White Airbus

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μπόρεσα να καταλάβω από το site της ΔΕΗ.

Για αρχή να πούμε ότι η ΥΚΟ είναι με ότι κιλοβατώρα δείχνει ο εκάστοτε εκκαθαριστικος. Επίσης η τιμολόγηση γίνετε σε κάποιες ρυθμιζόμενες ανά των 120 ημερών οταν βγαίνει τετράμηνος εκκαθαριστικος για τον λογο ότι είναι τετράμηνο. Με μια πρόχειρη πράξη στα δύο τελευταία διμηνα που βρήκα ηλεκτρονικά είναι ανα 60+/- ημερες. Αυτά γίνονται τιμολόγηση στις 365 ημέρες που έχει το έτος.

Επίσης στα γραφόμενα της ΔΕΗ λέει ότι αν ένα τετράμηνο δεν πάρεις εκκαθαριστικό και το πάρεις στο 8μηνο ,αν έχεις κάνει στο 8μηνο 2500 ενώ στο δίμηνο τις 2000 κιλοβατώρες, δεν θα σε χρεώσουν σαν 1250*2 τετράμηνα και θα πας στην κλίμακα 2001> αλλά στην κλίμακα έως 2000. Άρα δεν κάνουν αναγωγή διμηνων.

Αυτά τα λέει στην σελίδα τους που λέει για συχνές ερωτήσεις.

Μιλάει για 4μηνο γιατί έτσι συνηθίζεται να βγαίνουν οι λογαριασμοί. Με μια προσεκτική ανάγνωση όμως θα δούμε ότι στην ουσία μιλάει για το όποτε βγαίνει εκκαθαριστικος. Και έτσι μου βγαίνει και εμένα πρακτικά.

Επειδή όμως πολύ σωστά όπως λέει και ο φίλος είναι χάος, δεν είναι τίποτα να το κάνετε στην πράξη.

 

From Inside C4 White Airbus

Edited by vpafi09
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.