Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοιχοποιία Από Ογκότουβλα Σε Μεταλλική Κατασκευή.


 

Recommended Posts

-Δεν καταλαβαίνω γιατί τα σίδερα είναι μόνο κάτω, θα ήταν καλύτερα να υπάρχουν και πάνω σίδερα.

 

 

Κουρασμενα τα παληκαρια απ το κτισιμο.....ειναι και μεγαλη η τουβλετα βλεπεις....καλουπωνουν τα σεναζ κατα τις 18:00.....πετανε τα σιδερα μεσα....φτιαχνουν εναν ζωμο που ο Θεος να το κανει μπετον και ξεκινανε και το ριχνουν απο πανω ΧΩΡΙΣ να σηκωνουν τα σιδερα ....ειπαμε ηταν κουρασμενα....

 

Ειμαι σιγουρος οτι σε καποια σημεια στις ακρες, τα σεναζ θα σπανε και με το χερι ακομα....

 

Τζαμπα τα λεφτα που εδωσε.

 

Σ εναν ενδεχομενο σεισμο ειναι απο τα φαβορι για ζημιες....

 

Δεν πειραζει ομως...λεφτα πρεπει να υπαρχουν απ οτι βλεπω....θα το επισκευασει....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η διογκωμένη πολυουρεθάνη δεν μπορεί να εξασφαλίσει την τοιχοποιία έναντι ανατροπής την ώρα του σεισμού. Είναι αρκετά μεγάλο το ύψος της τοιχοποιίας (από τις φωτο το υπολογίζω πάνω από 3,5 μέτρα). Έχεις και τα κουφώματα...

Θα κάνει κάμψη στα μισά του ύψους της και θα ανατραπεί η τοιχοποιία σε δύο κομμάτια.

Νομίζω ότι αυτός είναι ο μόνος λόγος που έφτιαξε τα 3(!) σενάζ... Για να "δέσει" την τοιχοποιία με τη φέρουσα κατασκευή και όχι για να αναλάβει την εκτός επιπέδου κάμψη... Το ύψος από ό,τι ανέφερε ο συνάδελφος είναι 3,7 μ. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν (κι αν) όλα γίνονται στο πόδι τότε ο κάθε «μάστορας» μπορεί να είπε πιο καλά κι άλλο σέναζ να γίνει και αντισεισμικό (στον πελάτη φίλο) που θα χρεώσει με το τρέχον μέτρο το σενάζ, συν το κόστος από τα τούβλα που θα είναι με το τετραγωνικό.

Όλα αυτά όμως δεν ενδιαφέρουν.

 

Εγώ εξακολουθώ να έχω την απορία που πέρασε στο ντουκο από τον θεματοθέτη σαν κάτι το ασήμαντο και δευτερεύον ζήτημα.

Για το συγκεκριμένο ακίνητο έχει βγει άδεια δόμησης?  Η κατασκευή είναι μετά το 2011? Ή είναι αυθαίρετο και μετά το 2011 και αναζητούμε τρόπους πώς να κάνει πιο σωστά το αυθαίρετο σε φόρουμ μηχανικών.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ, διότι πλέον έχει αρχίσει να αποκτά ουσία το συζητηθέν θέμα.

 

@ Salpigoal

 

Αγαπητέ, το εκάστοτε θέμα είναι σας τις εκμπομπές της TV δεν σου αρέσει (..?), βλέπεις άλλη. Την προσωπική επίθεση που μου κάνεις πραγματικά δεν μπορώ να την καταλάβω... να κλειδώσω το θέμα κτλ.

 

@Didonis

 

Sorry αλλά έτσι όπως αρχικά τοποθετήθηκες έδωσες μεγαλύτερη έμφαση στο οικονομικό σκέλος κι όχι σε θέμα ασφαλείας ή νομιμότητας. Ρωτώντας το φίλο για την επανοτοποθετημένη απορία σου είπε οτι:

 

1) Μεταλλική Κατασκευή τοποθετημένη πολύ πριν το 2010.

2) Ο συνολικός όγκος είναι ήδη κατοχυρωμένος (νομιμοποιημένος ή τακτοποιημένος με κάποιο από τους νόμους περί αυθαιρέτων), λόγω του ότι υπήρχαν ξύλινες και ελαφριές κατασκευές.

3) Δεν υπάρχει άδεια δόμησης, αλλά άδεια μικρής κλίμακας κι άλλη μία κάποιου νόμου που δεν θυμόταν.

 

Επειδή δεν είναι στον τομέα μου, τα συμπεράσματα δικά σας.

 

@ Brasco

 

Η ανατροπή ακούγεται τρομερά επικίνδυνο σενάριο, πως μπορεί ένα τέτοιο ενδεχόμενο να αποτραπεί...??

 

Λέω εγώ τώρα τοποθέτηση πλέγματος κι μετά επικάλυψη με κάποιο τσιμεντοειδές (προσωπική τοποθέτηση ... μην παρεξηγηθώ πάλι).

 

@ thanasis3 & kostassid

 

Σίγουρα έχουν γίνει εμφανείς κι αφανείς κακοκτεχνίες...και η πρόληψη της ασφάλειας του φίλου ήταν το κινητήριο έναυσμα της συγγραφής του συγκεκριμένου θέματος. Το σώνουμε το κορμί πατριώτη (χωρίς να περιμένω τον "μάστορα") ...???

Edited by armageddon_gr
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ, διότι πλέον έχει αρχίσει να αποκτά ουσία το συζητηθέν θέμα.

 

@ Salpigoal

 

Αγαπητέ, το εκάστοτε θέμα είναι σας τις εκμπομπές της TV δεν σου αρέσει (..?), βλέπεις άλλη. Την προσωπική επίθεση που μου κάνεις πραγματικά δεν μπορώ να την καταλάβω... να κλειδώσω το θέμα κτλ.

 

@Didonis

 

Sorry αλλά έτσι όπως αρχικά τοποθετήθηκες έδωσες μεγαλύτερη έμφαση στο οικονομικό σκέλος κι όχι σε θέμα ασφαλείας ή νομιμότητας. Ρωτώντας το φίλο για την επανοτοποθετημένη απορία σου είπε οτι:

 

1) Μεταλλική Κατασκευή τοποθετημένη πολύ πριν το 2010.

2) Ο συνολικός όγκος είναι ήδη κατοχυρωμένος (νομιμοποιημένος ή τακτοποιημένος με κάποιο από τους νόμους περί αυθαιρέτων), λόγω του ότι υπήρχαν ξύλινες και ελαφριές κατασκευές.

3) Δεν υπάρχει άδεια δόμησης, αλλά άδεια μικρής κλίμακας κι άλλη μία κάποιου νόμου που δεν θυμόταν.

 

Επειδή δεν είναι στον τομέα μου, τα συμπεράσματα δικά σας.

 

@ Brasco

 

Η ανατροπή ακούγεται τρομερά επικίνδυνο σενάριο, πως μπορεί ένα τέτοιο ενδεχόμενο να αποτραπεί...??

 

Λέω εγώ τώρα τοποθέτηση πλέγματος κι μετά επικάλυψη με κάποιο τσιμεντοειδές (προσωπική τοποθέτηση ... μην παρεξηγηθώ πάλι).

 

@ thanasis3 & kostassid

 

Σίγουρα έχουν γίνει εμφανείς κι αφανείς κακοκτεχνίες...και η πρόληψη της ασφάλειας του φίλου ήταν το κινητήριο έναυσμα της συγγραφής του συγκεκριμένου θέματος. Το σώνουμε το κορμί πατριώτη (χωρίς να περιμένω τον "μάστορα") ...???

Ως προς την ευστάθια των τοίχων δε νομίζω ότι θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Βέβαια δεν μπορείς να εμπιστευτείς την άποψη οποιουδήποτε περισσότερο από μια μελέτη. Μιλάω διαισθητικά. Αυτό που είναι σημαντικό να ελεγχθεί είναι αν η στατική μελέτη της μεταλλικής κατασκευής έγινε με φορτία τοιχοποιίας ή ξύλινες κατασκευές που προείπες.

Link to comment
Share on other sites

        Εάν κατάλαβα καλά υπήρχε στην κάτοψη του μεταλλικού μία προχειρη ξύλινη κατασκευή, στην συνέχεια πηγε ο εξυπνάκιας ιδιοκτήτης σε συνεργασία με ποιό εξυπνάκια μηχανικό και δήλωσε την κατασκευή με τον τρέχωντα νόμο. Υστερα αφού το κτίριο έγινε νόμιμο βγάλανε άδεια μικρής κλίμακας για μην πάνε αυτόφωρο. Τα λέω καλά ως εδώ?

 

Για το θέμα της κατασκευής τώρα συμφωνώ με την άποψη του κώστα δεν συνεργάζονται σωστά ο μεταλλικός σκελετός με  την τοιχοδομή με τούβλα, (όταν ήμουν νέος στο επάγγελμα το δοκίμασε ο εργοδότης μου και ακόμα φτιάχνει κάθε χρόνο τα μερεμέτια)

Edited by georgecv
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Armageddon_gr, κανονικά θα έπρεπε να σου προτείνω να διαλέξεις το δύσκολο μονοπάτι  και να συμβουλέψεις το φίλο σου να ελέγξει  την αρχιτεκτονική, τη στατική και την οικονομοτεχνική μελέτη καθώς και τη νομιμότητα του κτηρίου και να αποφασίσει αν είναι συμφέρον να συνεχιστεί αυτό το έργο. Ωστόσο δε θα το κάνω γιατί στοιχηματίζω ότι αν σε ακούσει τα μπάζα θα καταλήξουν σε κοντινό ρέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.