Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τσμεδε και απαλλαγη απο ΟΑΕΕ


alel

Recommended Posts

52 λεπτά πριν, NeckBreaker said:

@naper26 Αν είσαι πρωτοασφαλισμένος μετά την 1/1/1993 δεν υποχρεούσαι σε διπλή ασφάλιση από το 2011-2017 αλλά έπρεπε να έχεις πάρει απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ, δηλαδή να προσκομίσεις τα χαρτιά σου της ασφάλισης από το ΤΣΜΕΔΕ και με βάση αυτά να τύχεις απαλλαγής. Κάποια στιγμή πήγαινε κάντο γιατί αλλιώς όντως μπορεί κάποτε να σε θυμηθούν. 

Αν είσαι ασφαλισμένος πριν τις 31/12/1992 ναι έπρεπε να πληρώνεις διπλή ασφάλιση.

@NeckBreakerΣε ευχαριστώ, είμαι μετά την 01/01/1993, οπότε για το διάστημα 2011-2017 λογικά αρκεί η προσκόμιση βεβαίωσης ασφάλισης από το ΤΣΜΕΔΕ.

Για το διάστημα 2017-σήμερα, βάσει του Ν.4387/2016 πρέπει να ασφαλιστώ κατά τη γνώμη σου και στον ΟΑΕΕ ή να πληρώνω κάποια εισφορά και εκεί ? Βάσει και της συνημμένης εγκύκλιου?

 

EGK_27-15_06_2017.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως λέει ότι προκύπτουν ουσιαστικά κάθε χρόνο από την φορολογική δήλωση. Όχι ότι πρέπει να γραφτεις

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, katrmp said:

Πάντως λέει ότι προκύπτουν ουσιαστικά κάθε χρόνο από την φορολογική δήλωση. Όχι ότι πρέπει να γραφτεις

Εννοείς ότι οι εισφορές προκύπτουν από το εισόδημα?Ναι, αυτό το καταλαβαίνω.Στην εγκύκλιο αναφέρεται για τις περιπτώσεις Α.3 ότι πληρώνονται οι εισφορές στους επιμέρους ασφαλιστικούς φορείς (ΤΣΜΕΔΕ, ΟΑΕΕ) ανάλογα με το εισόδημα από κάθε δραστηριότητα. Όπως το ερμηνεύω, δε θα πλήρωνα θεωρητικά παραπάνω εισφορές, ίσως μόνο ΟΑΕΔ σε δεύτερο ταμείο, αλλά θα πρέπει να επιμερίζονται οι εισφορές στα 2 ταμεία.

Εφόσον έχει καταργηθεί ο υπολογισμός με βάση το ελάχιστο εισόδημα (586,08€) στην επιπλέον δραστηριότητα.

Link to comment
Share on other sites

@naper26 Άπαξ και πάρεις την απαλλαγή καθάρισες. Από 1/1/2017 πληρώνεις ένα ταμείο (ΕΦΚΑ) και μόνο ως εε, το πως το επιμερίζουν αυτοί μετά είναι δικό τους θέμα, πλέον έχει σταματήσει και αυτό οπότε μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, NeckBreaker said:

@naper26 Άπαξ και πάρεις την απαλλαγή καθάρισες. Από 1/1/2017 πληρώνεις ένα ταμείο (ΕΦΚΑ) και μόνο ως εε, το πως το επιμερίζουν αυτοί μετά είναι δικό τους θέμα, πλέον έχει σταματήσει και αυτό οπότε μην αγχώνεσαι.

@NeckBreakerΚαι εγώ αυτό καταλάβαινα, θα πάρω την απαλλαγή λόγω ΤΣΜΕΔΕ για το διάστημα 2011-2017. Με άγχωσαν από το ΤΕΒΕ βέβαια, θα δούμε, αν υπάρχει απαίτηση με βάση ποια διάταξη το θεωρούν. Ευχαριστώ για το χρόνο σου πάντως, καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς ενημέρωσε τι θα κάνεις και τι σου είπαν. Είμαι ίδια περίπτωση, δεν έχω κάνει κάτι απλά εμένα η συμμετοχή μου είναι σε ΟΕ κατασκευής κτιρίων (δεν ξέρω αν θεωρείται συναφές) χωρίς καμία δραστηριότητα χρόνια τώρα. Και γω μετά 1993 και δεν γράφτηκα ποτέ ΟΑΕΕ αφού μου λέγαν δεν χρειάζεται. Από ΙΚΑ (αυτό είχα διάλεξει και είχα πάρει απαλλαγή από ΟΑΕΕ λόγω διάταξης κρατώντας ΙΚΑ, και μετά διαγραφή ΙΚΑ και κατευθείαν εγγραφή τσμεδε ως μηχανικός σε ένα 5μηνο μετά που πήρα άδεια ασκησεως). Για να πάρεις απαλλαγή θα πρέπει να έχεις εγγραφεί πρώτα!!! Αν δεν έχεις δεν χρειάζεται

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, katrmp said:

Αν μπορείς ενημέρωσε τι θα κάνεις και τι σου είπαν. Είμαι ίδια περίπτωση, δεν έχω κάνει κάτι απλά εμένα η συμμετοχή μου είναι σε ΟΕ κατασκευής κτιρίων (δεν ξέρω αν θεωρείται συναφές) χωρίς καμία δραστηριότητα χρόνια τώρα. Και γω μετά 1993 και δεν γράφτηκα ποτέ ΟΑΕΕ αφού μου λέγαν δεν χρειάζεται. Από ΙΚΑ (αυτό είχα διάλεξει και είχα πάρει απαλλαγή από ΟΑΕΕ λόγω διάταξης κρατώντας ΙΚΑ, και μετά διαγραφή ΙΚΑ και κατευθείαν εγγραφή τσμεδε ως μηχανικός σε ένα 5μηνο μετά που πήρα άδεια ασκησεως). Για να πάρεις απαλλαγή θα πρέπει να έχεις εγγραφεί πρώτα!!! Αν δεν έχεις δεν χρειάζεται

Ναι, θα το δω και θα ενημερώσω. Πάντως η ΟΕ κατασκευής κτιρίων θεωρώ ότι είναι συναφές σαν αντικείμενο. Έχω συγκεντρωμένα Links με τη νομοθεσία, αν τα χρειάζεσαι ευχαρίστως σου τα στέλνω.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 31/12/2016 πράγματι έπρεπε να έχεις απαλλαγή (ή εξαίρεση, δεν είμαι σίγουρος τι από τα δύο) από ΟΑΕΕ.

Από 1/1/2017 δεν ισχύει πια η απαλλαγή και είσαι και ΤΣΜΕΔΕ και ΟΑΕΕ. Δηλαδή τελικά πληρώνεις τα ίδια που θα πλήρωνες και αν ήσουν μόνο ΤΣΜΕΔΕ, αλλά στο ειδοποιητήριο γίνεται επιμερισμός και βλέπεις δύο ποσά. Αυτά μέχρι 31/12/2019 (είναι η περίοδος που οι εισφορές ελ. επαγγελματία υπολογίζονταν αναλογικά επί του εισοδήματος).

Από 1/1/2020 δεν ξέρω τι ισχύει.

Τώρα θα πείτε πώς γίνεται να υπάρχει ακόμα ΤΣΜΕΔΕ και ΟΑΕΕ, αφού έγιναν όλα ΕΦΚΑ από 1/1/2017; Δυστυχώς η ενοποίηση ήταν μάλλον εικονική, αφού επί μέρος διατάξεις κάθε ταμείου συνεχίζουν να ισχύουν (άλλες εισφορές, άλλες συντάξεις. Και σα να μην έφτανε αυτό, έχει παραμείνει και μία νοοτροπία όπου οι υπάλληλοι βλέπουν το φορέα τους ως 'μαγαζάκι' και εσένα ως 'πελάτη', ακούς π.χ. να λένε στον ΟΑΕΕ "δε μας νοιάζει τι λέει το ΤΣΜΕΔΕ, εμείς θεωρούμε ότι υπάγεσαι σε μας και θα σε εγγράψουμε και θα πληρώνεις εισφορές". Αντίστοιχα και στο ΤΣΜΕΔΕ. Να μη χάσουν τον πελάτη...

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία με το ΤΣΜΕΔΕ με ενημέρωσαν ότι βεβαίωση για απαλλαγή δεν εκδίδεται αναδρομικά (διάστημα 2011-2016). Για το διάστημα αυτό θα προσκομίσω πιθανόν βεβαίωση ασφάλισης.

Τώρα για το διάστημα από 01/01/2017 και εγώ αυτό ερμηνεύω, ότι έπρεπε να γίνει επιμερισμός του συνολικού ποσού. Τώρα εφόσον δεν έγινε, αν πρέπει να γίνει αναδρομικά και πως είναι αυτό εφικτό, δεν το γνωρίζω και πρέπει να διευκρινιστεί.

Για το κάθε ταμείο, ισχύει ότι ο κάθε υπάλληλος το βλέπει έτσι, δυστυχώς...Είναι που θα πέσεις!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.