Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τσμεδε και απαλλαγη απο ΟΑΕΕ


alel

Recommended Posts

Aπό τις εγκυκλίους ως τώρα δεν προκύπτει κάτι ξεκάθαρο για την περίπτωσή μας, δηλαδή για "διπλή" δραστηριότητα που δεν "ξεχωρίζει" όμως στη φορολογική δήλωση (μηχανικός-κατασκευαστής πλέον 1 βιβλίο όλα έσοδα-έξοδα και προφανώς μία έδρα άρα κοινά έξοδα σε κάθε περίπτωση).

έτσι έχω καταλάβει εγώ. και στον ΟΑΕΕ χθες ρώτησα πάλι εννοείται δεν ξέρουν τιποτα.

 

Πάντως οι απαλλαγές που παίρναμε με το νέο νόμο έχουν καταργηθεί αυτό είναι το μόνο σίγουρο (απλά δε ξέρουν πώς να το εφαρμόσουν ακόμα), άρα για να επανέλθουμε στο παλιό καθεστώς χρειάζεται κάποια αλλαγή στο νομικό πλαίσιο. 

 

όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει είναι σημαντικότατο.

 

Δεν υπάρχουν απαλλαγές . Οσες δραστηριότητες ασφαλίζονται στον ΟΑΕΕ θα έχουν εισφορές επί του φορολογητέου αποτελέσματος αυτής της δραστηριότητας με συντελεστή 26,95% και επειδή υπάρχει και η δραστηριότητα που ασφαλίζεται στο ΕΤΑΑ , θα εχουμε συνολικά εισφορές με βάση το άρθρο 36 , περί πολλαπλής ασφάλισης , του ν 4387/16.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανέις δεν ξέρει τίποτα. Μόνο σε κάποιον που έχει "βγει" ήδη το ειδοποιητήριο μπορεί να πει, αλλά δυστυχώς το καθυστερούν σε όλους με διπλή απασχόληση γιατί ούτε αυτοί ξέρουν τι θα βάλουν (στα ελάχιστα)..

Link to comment
Share on other sites

https://www.topnews.gr/erhetai-egkiklios-gia-300000-pou-ehoun-parallili-asfalisi-poious-afora/

 

Περιμένουμε εγκύκλιο. Τα ελάχιστα νομίζω πως ενδιαφέρει πολλούς.

Τα ποσαστά είναι γνωστά καιρό τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κανέις δεν ξέρει τίποτα. Μόνο σε κάποιον που έχει "βγει" ήδη το ειδοποιητήριο μπορεί να πει, αλλά δυστυχώς το καθυστερούν σε όλους με διπλή απασχόληση γιατί ούτε αυτοί ξέρουν τι θα βάλουν (στα ελάχιστα)..

 

Oύτε τα ειδοποιητήρια σημαίνουν κάτι γιατί έκδίδονται με βάση τα δεδομένα του 2015 , με αποτέλεσμα να μην απαοτυπώνουν την "πραγματική οφειλή" του ασφαλισμένου προς το ασφαλιστικό σύστημα. Η έδκοση των ειδοποιητηρίων στην παρούσα φάση εξυπηρετεί ταμιακούς σκοπούς.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, το δικό μου ακόμη δεν έχει αναρτηθεί...

 

Μήπως εχουν μπλέξει τα μπουτια τους εκει, που ειμαι ΟΑΕΕ, αλλα εδώ και χρόνια έχω εξαίρεση επειδή ήομυν ασφαλισμένος στο ΕΤΑΑ;

 

Τι διάολο; 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεί εδω:

 

Για τον υπολογισμό του κατώτατου (586 ευρώ) ή του ανώτατου (5.860 ευρώ) πλαφόν προστίθενται οι δυο πηγές εισοδήματος, με προτεραιότητα στη μεγαλύτερη.

 

Όποιος το έχει καταλάβει ας στείλει μερικά παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, το δικό μου ακόμη δεν έχει αναρτηθεί...

 

Μήπως εχουν μπλέξει τα μπουτια τους εκει, που ειμαι ΟΑΕΕ, αλλα εδώ και χρόνια έχω εξαίρεση επειδή ήομυν ασφαλισμένος στο ΕΤΑΑ;

 

Τι διάολο; 

 

Eχεις εισοδήματα στον κωδικό 401 , στη δήλωση το φορολογικού 2015 ? Από εδώ ξεκινάμε , αν είχες θα έπαιρνες και ειδοποίηση . 

Υπάρχει ενα ενδεχόμενο να μη σε έχουν στα μητρώα τους , λόγω της καλης οργάνωσης που είχαν .

Υπάρχει και ενα αλλο ενδεχόμενο να μην προλαβαν να αναρτησουν λογω υπερφόρτωσης του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Oύτε τα ειδοποιητήρια σημαίνουν κάτι γιατί έκδίδονται με βάση τα δεδομένα του 2015 , με αποτέλεσμα να μην απαοτυπώνουν την "πραγματική οφειλή" του ασφαλισμένου προς το ασφαλιστικό σύστημα. Η έδκοση των ειδοποιητηρίων στην παρούσα φάση εξυπηρετεί ταμιακούς σκοπούς.

Βλεπεις τα ποσοστα που αναφερει και αφου ξερεις τα καθαρα σου κερδη ξερεις ποσο θα ειναι. Αν εισαι κατω απο το ελαχιστο καθαρο κερδος δεν ξερεις καν ποσο θα ειναι. Ελαχιστα σε τσμεδε + ελαχιστα σε οαεε η απλα ενα ελαχιστο.. Εχει τεραααστια διαφορα.

 

Τι εννοεί εδω:

 

Για τον υπολογισμό του κατώτατου (586 ευρώ) ή του ανώτατου (5.860 ευρώ) πλαφόν προστίθενται οι δυο πηγές εισοδήματος, με προτεραιότητα στη μεγαλύτερη.

 

Όποιος το έχει καταλάβει ας στείλει μερικά παραδείγματα.

 

Θελω να πιστευω οτι εννοει οτι σε τσεδε εχεις ελαχιστα +11% σε σχεση με οαεε γιατι εχει επιπλεον επικουρικη και εφαπαξ. Αρα τα ελαχιστα του οαεε θα ειναι κατα 11% μικροτερα απο τα ελαχιστα του Τσμεδε αρα τα ελαχιστα σου θα ειναι του Τσμεδε μιας και ειναι περισσοτερα..

Αρα μια φορα τα ελαχιστα (153 σε μενα που ειμαι στα πρωτα 3 χρονια).

 

Αυτα για το πρωτο εξαμηνο του 2016 αφου δεν υπαρχει διαχωρισμος κερδων απο Οαεε και απο Τσμεδε αρα απλα θεωρουν οτι τα κερδη ηταν μισα μισα..

Edited by alel
Link to comment
Share on other sites

Eχεις εισοδήματα στον κωδικό 401 , στη δήλωση το φορολογικού 2015 ? Από εδώ ξεκινάμε , αν είχες θα έπαιρνες και ειδοποίηση . 

Υπάρχει ενα ενδεχόμενο να μη σε έχουν στα μητρώα τους , λόγω της καλης οργάνωσης που είχαν .

Υπάρχει και ενα αλλο ενδεχόμενο να μην προλαβαν να αναρτησουν λογω υπερφόρτωσης του συστήματος.

 

ναι στο 401 εχω εισοδήματα. Εκεί είναι δηλ όλα σύμφωνα με το Ε1 που βλέπω.

 

Στα μητρώα με βλέπω, αλλα πολύ "οτιναναι" η φάση. Εχει μέσα στη προσωπική καρτέλα του ΕΦΚΑ την ασφάλιση σου (ανάθεμα αν βγάζω άκρη).

 

Μα είναι δυνατόν, να μην αναρτηθεί; αφού σε 2 εργάσιμες λήγει.

 

Γνωρίζεις που πρέπει να απευθυνθώ;

 

Υ.Γ. υπάρχει περίπτωση να νομίζουν οτι υπάρχει διαχωρισμός; δηλ να πληρώνω και για ΟΑΕΕ και για ΕΤΑΑ; πλάκα θα χει.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.