Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τσμεδε και απαλλαγη απο ΟΑΕΕ


alel

Recommended Posts

Δε βγάζεις άκρη με αυτά γιατί οι όποιοι υπολογισμοί έχουν γίνει με βάση τα δεδομένα των φορολογικών δηλώσεων του 2015 , πλην της περιπτώσεως να είχες κάνει διακοπή εργασιών ατομικής επιχείρησης μέσα στο 2016.

Οι δηλώσεις του 2015 δεν είχαν σχεδιασθεί για να υποστηρίζουν και το ασφαλιστικό σύστημα , απλά τις επέλεξε ως το πιο πρόσφορο μέσο για να αντλήσει πληροφορίες και να εκδώσει ειδοποιητήρια καταβολής εισφορών . Διαφορετικά θα έπρεπε να αρχίσει να εκδίδει ειδοποιήσεις καταβολής από τον ΑΥΓΟΥΣΤΟ του 2017.

Τα ειδοποιητήρια που έχετε ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ . ΔΕΝ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΟΥΝ την πραγματική σας οφειλή στο ασφαλιστικό σύστημα .

 

 

Ακριβώς εδώ είναι το πρόβλημα όμως . Στην εσφαλμένη βάση υπολογισμού και στις άγνωστες διαδικασίες  . Δε μπορείς να υπολογίσεις τι θα πληρώσεις επειδή δεν έχεις όλα τα δεδομένα .

 

Σε όλα τα ποστ σου αναφέρεις οτι αυτά που θα πληρωθούν το πρώτο εξάμηνο του 16 δεν είναι τα σωστά γιατί θα "βγουν" με τις φορολογικές του 2015 και το δεύτερο εξάμηνο του 16 θα γίνει συμψηφισμός με τις φορολογικές του 16. Οι περισσότεροι θα πληρώουν περισσότερα το πρώτο εξξάμηνο και θα κοπούν από το δεύτερο εξάμηνο. (Υποθέτω ότι τα έσοδα του 15 ήταν περισσότερα από το 16 σε πολλούς μιας και το 16 ήξεραν τι έρχεται...).

Ξέρουν όμως όλοι πόσο θα πληρώσουν συνολικά το 2016. Δεν μας ενδιαφέρει αυτό σε αυτό το ποστ..

Το πρόβλημα εδώ έιναι ότι εμείς δεν έχουμε ακόμα ιδέα ένα χρόνο σχεδόν από όταν ξεκίνησα αυτό το ποστ και μερικές μέρες πριν λήξει η προθεσμία πληρωμής των ασφαλιστικών του πρώτου μήνα του 2017.

Anyway.

Εγώ ακόμα περιμένω να δω αν μπορώ να κρατήσω και ΟΑΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ γιατί έτσι όπως είναι τα πράγματα σε αυτή τη χώρα για τους νέους μηνχανικούς σαν εμένα μόνο με το επάγγελμα του μηχανικού σχεδόν κανείς δεν μπορεί να ζήσει.

Edited by alel
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε όλα τα ποστ σου αναφέρεις οτι αυτά που θα πληρωθούν το πρώτο εξάμηνο του 16 δεν είναι τα σωστά γιατί θα "βγουν" με τις φορολογικές του 2015 και το δεύτερο εξάμηνο του 16 θα γίνει συμψηφισμός με τις φορολογικές του 16. Οι περισσότεροι θα πληρώουν περισσότερα το πρώτο εξξάμηνο και θα κοπούν από το δεύτερο εξάμηνο. (Υποθέτω ότι τα έσοδα του 15 ήταν περισσότερα από το 16 σε πολλούς μιας και το 16 ήξεραν τι έρχεται...).

Ξέρουν όμως όλοι πόσο θα πληρώσουν συνολικά το 2016. Δεν μας ενδιαφέρει αυτό σε αυτό το ποστ..

Το πρόβλημα εδώ έιναι ότι εμείς δεν έχουμε ακόμα ιδέα ένα χρόνο σχεδόν από όταν ξεκίνησα αυτό το ποστ και μερικές μέρες πριν λήξει η προθεσμία πληρωμής των ασφαλιστικών του πρώτου μήνα του 2017.

Anyway.

Εγώ ακόμα περιμένω να δω αν μπορώ να κρατήσω και ΟΑΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ γιατί έτσι όπως είναι τα πράγματα σε αυτή τη χώρα για τους νέους μηνχανικούς σαν εμένα μόνο με το επάγγελμα του μηχανικού σχεδόν κανείς δεν μπορεί να ζήσει.

 

Δεν σχολιάζω το πρώτο γιατί δεν καταλαβαίνω αυτά που γράφεις.

 

Για το δεύτερο μπορείς μια χαρά αν πληρώνεις να έχεις εισφορές και ως μισθωτός (κανονικός ) και στον ΟΑΕΕ  και στο ΤΣΜΕΔΕ  και στον ΟΓΑ και ως αμειβόμενο μέλος ΔΣ ΑΕ και ως αμειβόμενος διαχειριστής ΕΠΕ ή ΙΚΕ . Ολα αυτά πλέον μπορεί να συμβούν ταυτόχρονα ή αναλόγως σε πιο περιορισμένη γκάμα. 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει εξελιχθεί κυριολεκτικά σε θρίλερ για εμάς τους ασφαλισμένους ΕΤΑΑ και ΟΑΕΕ γιατί βρισκόμαστε στις τελευταίες μέρες και ακόμα η αγορά δεν έχει αντιδράσει στις ασφαλιστικές εισφορές..και ακόμα δεν ξέρουμε τις μας γίνεται από την πλευρά μας όσοι έχουμε παράλληλη ασφάλιση...Φανταστείτε να αναρτήσουν ειδοποιητήρια που λήγουν σε μια μέρα ή έστω σε μια εβδομάδα.. (δεν θα ήταν εντελως ελληνική αυτή η νοοτροπία ;))

 

Βλέποντας τον τρόπο που λειτουργεί το κράτος εκτιμώ ότι θα έχουμε ανατροπές (ασφαλιστική μεταρύθμιση στη μεταρύθμιση)...Είμαι βέβαιος ότι λόγω της μειωμένης εισπραξιμότητας (είτε λόγω διαγραφών - κλεισίματος βιβλίων είτε λόγω αδυναμιας κτλ) θα αναθεωρήσουν πολλά πραγματα στον ΕΦΚΑ....

Είναι μεγαλύτερη ανοησία  να πληρώνουμε 37,95% οι ασφαλισμένοι μηχανικοί ΑΕΙ, ελ. επαγγελματίες ενώ όσοι ειναι μηχανικοί ΤΕΙ 27,95% .. Ακόμα και αν αυτή ήταν η τελική συμφωνία θα αποδειχτεί δίκοπο μαχαίρι αυτή η επιλογή. Το επιπλέον 7% και 4% πέραν του 26,95%  ειναι πλήρως ανταποδοτικά ποσοστά και θα αποδειχτούν ιδιαίτερα δαπανηρά ως και ολέθρια για το ασφαλιστικό σύστημα όταν θα πρέπει κάποτε να επιστραφούν.....

 

Τελικά δεν θα ήταν πιο απλά τα πράγματα αν όλοι  πληρώναν έναν ίδιο κοινό συντελεστή μέχρι κάποιο εισόδημα και μετα από εκείνο κάτι διαφορετικό....ότι δηλαδή γίνεται στην υπόλοιπη Ευρώπη. Μάλιστα όσοι έχουνε μεγάλο εισόδημα θα έπρεπε να τυγχάνουν γενναίας έκπτωσης διότι διαφορετικά ο τρόπος υπολογισμού (όπως δηλαδή εφαρμόζεται τώρα) προάγει την φοροδιαφυγή.

 

 

Με το κοινό ποσοστό δεν θα υπήρχε και το μπέρδεμα παράλληλης ασφάλισης στον ΕΤΑΑ και ΟΑΕΕ (η μπακάλικη προσέγγιση: μισό εισόδημα ΕΤΑΑ και μισό ΟΑΕΕ που πάνε τώρα να περάσουν).

 

Το κράτος αντί να κάνει βήματα να βοηθήσει την επιχειρηματικότητα και την επιβίωση όσων έχουν απομείνει, κοιτάζει το αντίθετο..και η παροιμία λέει ότι σπείρεις θα θερίσεις..

Edited by abouts
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν σχολιάζω το πρώτο γιατί δεν καταλαβαίνω αυτά που γράφεις.

 

Για το δεύτερο μπορείς μια χαρά αν πληρώνεις να έχεις εισφορές και ως μισθωτός (κανονικός ) και στον ΟΑΕΕ  και στο ΤΣΜΕΔΕ  και στον ΟΓΑ και ως αμειβόμενο μέλος ΔΣ ΑΕ και ως αμειβόμενος διαχειριστής ΕΠΕ ή ΙΚΕ . Ολα αυτά πλέον μπορεί να συμβούν ταυτόχρονα ή αναλόγως σε πιο περιορισμένη γκάμα. 

 

Τι ακριβως δεν καταλαβαινεις;

Το θεμα ειναι με τα ελαχιστα. Εγω εχω ΟΑΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ και κερδη συνολικα κατω απο 3.000 και το 15 και το 16 αρα κατω απο τα ελαχιστα. Για πες μου αφου ξερεις ποσα ακριβως θα πληρωσω....

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά σε όσους ειναι κάτω από τα ελάχιστα αυτά που κυκλοφορούν ειναι ο ορισμός της δημιουργικής ασάφειας....(ότι θα δοθεί προτεραιότητα στη δραστηριότητα με το μεγαλύτερο...φορολογητέο δηλαδή τι; μετά θα συμπληρωθεί με ένα εικονικό εισόδημα με τις δραστηριότητες από το άλλο ταμείο;.........)

 

πραγματικά σκέφτομαι να ανοίξουμε καμια 50αρια μηχανικοί μια ΙΚΕ για να τελειώνουμε..

Edited by abouts
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως δεν καταλαβαινεις;

Το θεμα ειναι με τα ελαχιστα. Εγω εχω ΟΑΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ και κερδη συνολικα κατω απο 3.000 και το 15 και το 16 αρα κατω απο τα ελαχιστα. Για πες μου αφου ξερεις ποσα ακριβως θα πληρωσω....

 

Τα ελάχιστα υπολογίζονται μόνο μία φορά, έχει απαντηθεί αυτό στο forum. Δες το άρ. 36 παρ. 1 του ν. 4387:

"1. Ασφαλισμένοι, ανεξαρτήτως του χρόνου υπαγωγής στην ασφάλιση, για τους οποίους προκύπτει βάσει γενικών, ειδικών ή καταστατικών διατάξεων, όπως ίσχυαν έως την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, υποχρεωτική ασφάλιση σε δύο ή περισσότερους φορείς, τομείς, κλάδους και λογαριασμούς ασφάλισης που εντάσσονται στον Ε.Φ.Κ.Α., καταβάλλουν για κάθε αναληφθείσα επαγγελματική δραστηριότητα τις προβλεπόμενες ασφαλιστικές εισφορές, όπως αυτές καθορίζονται από τον παρόντα νόμο. Στην περίπτωση αυτή για τις πλέον της πρώτης αναληφθείσες επαγγελματικές δραστηριότητες δεν εφαρμόζεται η υποχρέωση καταβολής ελάχιστης μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς."

 

Για παράλληλη ασφάλιση ΟΑΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ αυτή τη στιγμή δε γνωρίζουμε ακόμα τι θα ισχύσει, π.χ. 27% και 38%; 27% σε όλα; 38% σε όλα; τα μισά με 27% και τα μισά με 38%; (το τελευταίο έχει διαρρεύσει τις τελευταίες μέρες)

Λίγη υπομονή ακόμα να βγει η εγκύκλιος για την παράλληλη ασφάλιση και θα σου λυθούν οι απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Τα ελάχιστα υπολογίζονται μόνο μία φορά, έχει απαντηθεί αυτό στο forum. Δες το άρ. 36 παρ. 1 του ν. 4387:

"1. Ασφαλισμένοι, ανεξαρτήτως του χρόνου υπαγωγής στην ασφάλιση, για τους οποίους προκύπτει βάσει γενικών, ειδικών ή καταστατικών διατάξεων, όπως ίσχυαν έως την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, υποχρεωτική ασφάλιση σε δύο ή περισσότερους φορείς, τομείς, κλάδους και λογαριασμούς ασφάλισης που εντάσσονται στον Ε.Φ.Κ.Α., καταβάλλουν για κάθε αναληφθείσα επαγγελματική δραστηριότητα τις προβλεπόμενες ασφαλιστικές εισφορές, όπως αυτές καθορίζονται από τον παρόντα νόμο. Στην περίπτωση αυτή για τις πλέον της πρώτης αναληφθείσες επαγγελματικές δραστηριότητες δεν εφαρμόζεται η υποχρέωση καταβολής ελάχιστης μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς."

 

Για παράλληλη ασφάλιση ΟΑΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ αυτή τη στιγμή δε γνωρίζουμε ακόμα τι θα ισχύσει, π.χ. 27% και 38%; 27% σε όλα; 38% σε όλα; τα μισά με 27% και τα μισά με 38%; (το τελευταίο έχει διαρρεύσει τις τελευταίες μέρες)

Λίγη υπομονή ακόμα να βγει η εγκύκλιος για την παράλληλη ασφάλιση και θα σου λυθούν οι απορίες.

 

Τα έχω διαβάσει και εγώ. Όλα όσα έχουν σχέση με τη παράλληλη ασφάλεια αλλά δεν μπορεί κανείς να είναι 100% στο τι θα εφαρμοστεί. Σε ερωτήσει μου σε ΟΑΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΦΚΑ άλλοι λένε 2 φορές τα ελάχιστα με βεβαιότητα.

Από 152 θα πρέπει να δίνω 300+ το μήνα αν έχει διπλά ελάχιστα.

Για έναν νέο μηχανικός που πρέπει να έχει και ΟΑΕΕ γιατί αλλιώς δε τα βγάζει πέρα το 152 από 300 το μήνα δεν είναι απλά μεγάλη διαφορά είναι τεράστια. Εγώ προσωπικά θα πρέπει να κόψω το ΤΣΜΕΔΕ μιας και το επάγγελμα του μηχανικού μου προσφέρει λιγότερα χρήματα.

 

Ξεκίνησα το θέμα αυτό 10 Μαίου του 2016 και ακόμα δεν ξέρω αν θα κρατήσω την σφραγίδα μου ή θα κόψω ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ

--Καταλαβαίνεις πιστεύω την αγανάκτηση και την αγωνία μου--

Edited by alel
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν την καταλαβαίνω.

 

Στο νόμο (άρ. 36 παρ. 1) είναι ξεκάθαρο ότι στην παράλληλη ασφάλιση τα ελάχιστα υπολογίζονται μόνο μία φορά.

Ακόμα, στην Εγκύκλιο 1 του ΕΦΚΑ 20/1/2017 ορίζεται "ΒΑΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΕΠΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ: Το σύνολο του ΚΦΑ της βιοποριστικής ασφαλιστέας δραστηριότητας και το ΚΦΑ των λοιπών δραστηριοτήτων χωρίς περιορισμό κατώτατης βάσης."

 

Μήπως τρώγεσαι με τα ρούχα σου;

 

Χαλάρωσε. Το νέο ασφαλιστικό έχει προβλήματα, αλλά η διπλή πληρωμή ελάχιστης εισφοράς δεν είναι ένα από αυτά.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.