Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τσμεδε και απαλλαγη απο ΟΑΕΕ


alel

Recommended Posts

  • 8 months later...
  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει, πώς μπορούμε πλέον να πάρουμε Βεβαίωση για απαλλαγή από ΟΑΕΕ;

Προσπάθησα μέσα από τη σελίδα του www.tsmede.gr, αλλά δε μου βγάζει.

 

Επίσης έχω δει το www.tmede.gr, στο οποίο υπάρχει το e-protokollo, γίνονται από εκεί πλέον όλες οι αιτήσεις;

 

Έχω μπερδευτεί λίγο, γιατί υπάρχουν και οι 2 ιστοσελίδες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από 1/1/2017 με την ισχύ του νέου ασφαλιστικού, δεν παίρνεις πια απαλλαγή ΟΑΕΕ. Αν έχεις δραστηριότητες που υπάγονται στην ασφάλιση και του (πρώην) ΤΣΜΕΔΕ και του (πρώην) ΟΑΕΕ, ασφαλίζεσαι και καταβάλλεις εισφορές και στα δύο. Γενικά η λογική του νέου ασφαλιστικού είναι ότι καταβάλλεις αναλογικές εισφορές για όλα τα εισοδήματα που αποκτάς (μισθωτός, αγρότης, ελεύθερος επαγγελματίας, αυτοαπασχολούμενος). Δεν υπάρχουν απαλλαγές.

 

Το ΤΜΕΔΕ ( www.tmede.gr) δεν έχει καμία σχέση με την ασφάλιση, είναι μόνο για εγγυητικές εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Στον ΟΑΕΕ.

Μετά, στο μηνιαίο ειδοποιητήριο θα έχεις 2 στήλες: μία για ΤΣΜΕΔΕ και μία για ΟΑΕΕ.

 

Να σημειώσω εδώ ότι η 'ενοποίηση' των τέως ταμείων στον ΕΦΚΑ είναι λίγο πλασματική. Δηλαδή ναι μεν υπάρχει μόνο ΕΦΚΑ και έχουν καταργηθεί όλα τα επί μέρους ταμεία, αλλά εσωτερικά στον ΕΦΚΑ συνεχίζεται η διάκριση μεταξύ των ασφαλισμένων των τέως ταμείων, η ασφάλιση των οποίων ακολουθεί διαφορετικούς κανόνες (π.χ. δεν έχουν όλοι επικουρικό και εφάπαξ όπως οι μηχανικοί). Γι' αυτό στα επίσημα έγγραφα του ΕΦΚΑ (εγκύκλιοι, κλπ.) θα δεις να αναφέρονται το "τ. ΤΣΜΕΔΕ" ο "τ. ΟΑΕΕ", κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εστω ότι πληρώνουμε τις ελάχιστες εισφορες του ΕΦΚΑ - ΤΣΜΕΔΕ ως μηχανικοι.

Εαν προσθεσουμε ΚΑΔ που αφορουν τον ΟΑΕΕ, θα ασφαλιστουμε και στον ΟΑΕΕ και θα πληρωνουμε διπλές εισφορες? Δηλαδή τις ελαχιστες και για ΤΣΜΕΔΕ και για ΟΑΕΕ, άσχετα εαν τα εισοδηματα σαν μηχανικοι είναι μεγαλυτερα απο τα εισοδηματα που αφορουν τον ΟΑΕΕ?

2x167,95 το μήνα ?

 

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη καλησπέρα, δες γενικότερα την Εγκ.27/2017 του ΕΦΚΑ. [Στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 3. "ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΑΣΚΗΣΗ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ (Α.3)" έχει και παραδείγματα πάνω σε αυτό που ρωτάς]

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε όλους,

είδα τα περισσότερα θέματα στο φόρουμ και έχω το εξής πρόβλημα.

Είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ (από το 2007) και από το 2011 συμμετέχω σε Ο.Ε. (δραστηριότητα Φαρμακείο). Μέχρι στιγμής δεν είχα κάνει κάποια ασφάλιση ή κάποια ενέργεια στο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ), ώστε να ασφαλιστώ και εκεί.

Καθώς πλέον βρίσκομαι στο εξωτερικό, ρώτησε ο λογιστής μου στο πρώην ΤΕΒΕ σχετικά με κάτι άλλο και του είπαν ότι από 01/01/2017 έπρεπε να είμαι και στο ΤΕΒΕ ασφαλισμένος. Μήπως είχε/έχει κάποιος κάποια παρόμοια περίπτωση? Υπάρχει περίπτωση να μου έρθουν αναδρομικά από το ΤΕΒΕ (από το 2011? από το 2017?).

Δεν είχα ζητήσει μέχρι στιγμής κάποια απαλλαγή από το ΤΕΒΕ. Τα βιβλία μου είναι ανοιχτά με ΚΑΔ μηχανικού και η ΟΕ συνεχίζει και είναι κανονικά ενεργή.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα ταμεία είναι ενιαία εφκα πια. Από την δήλωση θα καταλάβαινε την παράλληλη ασφάλιση. Γιατί έπρεπε να είσαι και ΤΕΒΕ?

Link to comment
Share on other sites

@naper26 Αν είσαι πρωτοασφαλισμένος μετά την 1/1/1993 δεν υποχρεούσαι σε διπλή ασφάλιση από το 2011-2017 αλλά έπρεπε να έχεις πάρει απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ, δηλαδή να προσκομίσεις τα χαρτιά σου της ασφάλισης από το ΤΣΜΕΔΕ και με βάση αυτά να τύχεις απαλλαγής. Κάποια στιγμή πήγαινε κάντο γιατί αλλιώς όντως μπορεί κάποτε να σε θυμηθούν. 

Αν είσαι ασφαλισμένος πριν τις 31/12/1992 ναι έπρεπε να πληρώνεις διπλή ασφάλιση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.