Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τσμεδε και απαλλαγη απο ΟΑΕΕ


alel

Recommended Posts

49 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Τα παρακάτω είναι η γνώμη μου όπως την έχω διαμορφώσει σύμφωνα με τη νομοθεσία και θα προσπαθήσω να την τεκμηριώσω όσο καλύτερα μπορώ.

Λοιπόν, το άρθρο 38 του ν.4387/2016

(του βασικού ασφαλιστικού νόμου, δηλαδή του νόμου Κατρούγκαλου),

όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 34 του ν.4670/2020

(δηλαδή του νόμου Βρούτση που πρακτικά δεν είναι ασφαλιστικός νόμος αλλά τροποποιήσεις στον βασικό ασφαλιστικό νόμο)

και ισχύει από 28/2/2020 αναφέρει ότι ασφαλίζονται ως μισθωτοί, πλην των λοιπών αναφερομένων κατηγοριών και: "δ. Τα πρόσωπα που διορίζονται ως μέλη Διοικητικού Συμβουλίου Α.Ε. και λαμβάνουν αμοιβή ..... καθώς και οι διαχειριστές όλων των νομικών μορφών των εταιρειών πλην ΙΚΕ ..."

Επομένως ορίζεται (θεωρώ) ρητά ότι οι διαχειριστές ΟΕ, ΕΕ και ΕΠΕ ασφαλίζονται ως μισθωτοί σύμφωνα με το άρθρο 38 ν. 4387/2016. Αν επιπλέον, είναι µέλος σε ΟΕ ή ΕΕ, τότε για τη συμμετοχή του στα κέρδη καταβάλλει εισφορές και ως ελεύθερος επαγγελµατίας.

Επομένως αν κάποιος διατηρεί και το ελευθέριο επάγγελμα του μηχανικού, θεωρώ ότι έχουμε παράλληλη ασφάλιση:

Γιώργο σε ευχαριστώ. Αυτά ισχύουν για το 2020 και έπειτα από ότι καταλαβαίνω, για μένα θα έλεγα ότι είμαι στην κατηγορία 5 από την παραπομπή.

Σίγουρα θέλει ψάξιμο για να δω όλα τα διαστήματα χωριστά από το 2011 και έπειτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως ναι, εφόσον ισχύουν αυτά που έγραψα παραπάνω και πάντα σύμφωνα με το πως εγώ τα ερμηνεύω μελετώντας την νομοθεσία. Μ εαυτο΄ςυ η ρπάξη ΄πεχει δέιξει ότι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως ερμηνεύουν την νομοθεσία όσο ξεκάθαρη κι αν νομίζουμε ότι είναι.

Σίγουρη απάντηση θα λάβεις μόνο δια ζώσης και αφού τους εκθέσεις την πραγματική κατάσταση και ακόμη καλύτερα αν στην δώσουν και γραπτά ως απάντηση σε κάποιο mail σου (μάλλον απίθανο θα έλεγα) αλλά τουλάχιστον θα έχεις κάτι να τους γκρινιάξεις ότι δεν σου απάντησαν αν κάποια στιγμή δεις ή σου απαιτήσουν οφειλές.

Δεν βοήθησα ιδιαίτερα αλλά έτσι είναι. Καλό βράδυ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας συνάδελφοι,

έχει τύχει σε κάποιον να εμφανιστούν οφειλές ΚΕΑΟ-ΟΑΕΕ, ενώ ήταν ασφαλισμένος μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ και πάντα ενήμερος ως προς την εξόφληση των εισφορών του;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.