Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομικά απόβλητα στις οικοδομικές άδειες


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 370
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω. Έχουν σταματήσει καιρό να ενημερώνουν τις αμοιβές. Κάπου στο φόρουμ είχα διαβάσει ότι έχουν μείνει πίσω και ένα "λ".
Χρέωσέ το με την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες 

Θέλω να εκδώσω εγγυητική για τα απόβλητα νέας οικοδομής

Διαβάζοντας την ΚΥΑ 36259/2010 (Β΄1312) η οποία αναφέρει 

α.2) Για να εξασφαλίζεται ή εκπλήρωση των υποχρεώσεων που απορρέουν από το Ν.2939/01 και την παρούσα απόφαση, ο διαχειριστής υποχρεούται με την έναρξη των εργασιών να προσκομίζει στις αρμόδιες πολεοδομικές υπηρεσίες μαζί με επικυρωμένο αντίγραφο των Στοιχείων Διαχείρισης Αποβλήτων (ΣΔΑ) εγγυητική επιστολή αναγνωρισμένης Τράπεζας ή του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων, ποσού 0.2 % επί του συνολικού προϋπολογισμού του έργου αποκλειστικά για έργα εκσκαφών και 0.5 % επί του συνολικού προϋπολογισμού του έργου για έργα κατασκευών και κατεδαφίσεων

προβληματίζομαι με το ποιόν προϋπολογισμό να εννοεί

1. εννοεί τον συμβατικό προϋπολογισμό με βάση τον οποίο πληρώνουμε και τις κρατήσεις ιδιοκτήτη (οπότε η εγγυητική είναι περίπου 55€)

ή

2. εννοεί τον  πραγματικό προϋπολογισμό βάσει προμετρήσεων (άλλως τεύχη δημοπράτησης στις αμοιβές ΤΕΕ- οπότε η εγγυητική είναι 1050€)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε δύο άδειες που είχα εκδόσει, μου είχαν ζητήσει με τον συμβατικό. Και επειδή η μία άδεια ήταν νομιμοποίηση (με λίγες εργασίες), κάναμε ταξίδι για το υποθηκοφυλάκειο για να πληρώσουμε 0,01€.
Τώρα ποιος από τους δύο προϋπολογισμούς είναι ο σωστός, τείνω προς την χρήση του συμβατικού ως γενικότερη χρήση σε κάθε περίπτωση ιδιωτικού έργου, καθώς μέχρι τώρα έχουν φροντήσει να κουμπώνουν πίσω του τους κατάλληλους συντελεστές, για αυτό που θέλουν να υπολογίσουν.
Αν ειδικά για τα ΑΕΚΚ ήταν αλλιώς, θα ήταν γραμμένο κάπου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

και εμένα το συμβατικό μου έχουν ζητήσει σε 2-3 άδειες. 

Έχω καταλήξει στο ΤΠΔ για εγγυητικές ΣΔΑ , να και πρέπει να κατέβεις κέντρο Αθήνας ή Πειραιά , η διαδικασία είναι απλή

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

τον συμβατικό των κρατήσεων (ΕΤΑ 45) και νομίζω ότι το ΤΠΔ είναι το καλύτερο για την έκδοση της εγγυητικής (ήτοι 55€ @ΚΑΝΑ)

@jedi.Yannis Εκδίδουν και τα υποθηκοφυλακεία εγγυητική ??? με τι προμήθεια ???

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είχαν κρατήσει κάτι σοβαρό. Μπορεί κάτι μικρότερο του 1€. Αλλά σίγουρα ήταν μια και έξω και δεν είχε κρατήσεις κάθε τρίμηνο όπως οι τράπεζες

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν σε αλλαγή χρήσης ενός μικρού καταστήματος που τα απόβλητα δεν γεμίζουν ούτε μισό κάδο, πρέπει να γίνει σύμβαση με ΑΕΚΚ και να υποβληθεί έντυπο ΣΔΑ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.