Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομικά απόβλητα στις οικοδομικές άδειες


Recommended Posts

0,5% επί του προϋπολογισμού του έργου.

Εάν θεωρείς ότι δεν υπάρχουν τελικά απόβλητα προς διάθεση αναρτάς στο σύστημα την Υπ.Δηλ. σου...αυτά έχουμε προς το παρόν ως δεδομένα...

Edited by ChristinaK
συμπληρωση
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 370
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, 

είμαι έτοιμος να καταθέσω μια άδεια για επισκευή και αποκατάσταση παλιάς ισόγειας κατοικία με επισκευές σε τοίχους και στέγη. Για το ΣΔΑ χρειάζεται από την αρχή πλέον να καταθέσω την σύμβαση στο σύστημα και μάλλον εκτυπωμένη εγγυητική επιστολή. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω πρώτον, είναι αν μπορώ να ανεβάσω ΣΔΑ+Υπ.Δηλ. και μετά να συμπληρώσω στο σύστημα την εγγυητική επιστολή με την σύμβαση ή μόλις πάρω την έγκριση από το σύστημα κλειδώνει και τέλος; Επίσης, η εταιρία για τα ΑΕΚΚ μου ζήτησε προϋπολογισμό τον οποίο δεν τον έχω ακόμα(πρώτη δουλειά τέτοιου τύπου και πάω ψάχνοντας). Πρέπει να είμαι πολύ στρικτ με τον προϋπολογισμό ή μπορώ να είμαι κάπως πιο "στο περίπου". Επίσης, επειδή δεν έχω ξανακάνει προϋπολογισμό αν κάποιος θα μπορούσε να μου στείλει ένα πρότυπο για ΣΔΑ θα το εκτιμούσα. 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, Dimitrios1991 said:

 ή μόλις πάρω την έγκριση από το σύστημα κλειδώνει και τέλος; Επίσης, η εταιρία για τα ΑΕΚΚ μου ζήτησε προϋπολογισμό τον οποίο δεν τον έχω ακόμα(πρώτη δουλειά τέτοιου τύπου και πάω ψάχνοντας). Πρέπει να είμαι πολύ στρικτ με τον προϋπολογισμό ή μπορώ να είμαι κάπως πιο "στο περίπου". Επίσης, επειδή δεν έχω ξανακάνει προϋπολογισμό αν κάποιος θα μπορούσε να μου στείλει ένα πρότυπο για ΣΔΑ θα το εκτιμούσα. 

Ευχαριστώ

1.Κλειδώνει...2.Προυπολογισμό σου ζητούν για τον υπολογισμό της εγγυητικής.Είναι ο αναλυτικός προυπ.του έργου σου,υπάρχει στα downloads εδώ στο σαιτ...ΣΔΑ υπάρχει επίσης εδώ στο site,δες λίγο στα download αρχεία των συναδέλφων,υπάρχουν πολύ βοηθητικά αρχεία!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, ChristinaK said:

1.Κλειδώνει...2.Προυπολογισμό σου ζητούν για τον υπολογισμό της εγγυητικής.Είναι ο αναλυτικός προυπ.του έργου σου,υπάρχει στα downloads εδώ στο σαιτ...ΣΔΑ υπάρχει επίσης εδώ στο site,δες λίγο στα download αρχεία των συναδέλφων,υπάρχουν πολύ βοηθητικά αρχεία!

Kαλησπέρα, το έχω ήδη έτοιμο το ΣΔΑ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα

σε περίπτωση που δεν μου ζητά το ΣΔΑ στα απαιτούμενα έγγραφα για ανέβασμα το προσπερνώ?  Έχω μια άδεια για εσωτερικές διαρρυθμίσεις και ούτως ή άλλως δεν θα έχω απόβλητα.

ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Αυτές κι αν έχουν συνήθως συνάδελφε...όπως έχει προαναπτυχθεί, μετά την ενημέρωση του συστήματος με το νέο ΦΕΚ το ΣΔΑ το επιλέγουμε μόνοι μας..είναι κλικάρισμα πάνω από τις επιλογές εργασιών ΕΕΔΜΚ...προσοχή,οι εσωτ.διαρρυθμίσεις ειδικά αν καθαιρούνται επενδύσεις ή τοιχοποιίες θέλουν ΣΔΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ΣΔΑ που υπάρχει στο φόρουμ σε excel εδώ , δεν βρήκα πουθενά τις κατηγορίες αποβλήτων που ξεκινάνε από 15 , όπως είδα να γράφονται στην προηγούμενη σελίδα..ενδεικτικά η συνάδελφος είχε γράψει πχ την κατηγορία 

15 01 01 συσκευασία από χαρτί και χαρτόνι (για τις χάρτινες σακούλες της κόλλας των μονωτικών πλακών)

Υπάρχει κάποιο άλλο πρότυπο? πιο "επικαιροποιημένο"  - διαφορετικό?

εδιτ: άκυρη η ερώτηση: διαβάζω πιο προσεκτικά τις επεξηγήσεις στο τέλος του φύλλου😁

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, συγγνώμη για την αφελή μου ερώτηση, αλλά όταν λέει επικυρωμένο αντίγραφο ΣΔΑ τι εννοεί? το επικυρώνει η εταιρεία ΑΕΚΚ? Η κάπου άλλου?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, IOANNA said:

Συνάδελφοι, συγγνώμη για την αφελή μου ερώτηση, αλλά όταν λέει επικυρωμένο αντίγραφο ΣΔΑ τι εννοεί? το επικυρώνει η εταιρεία ΑΕΚΚ? Η κάπου άλλου?

Καλημέρα!Στην άδεια ανεβάζουμε αντίγραφο ΣΔΑ που είναι υπογεγραμμένο από την εταιρεία ΑΕΚΚ και τον μηχανικό που το συνέταξε ,καθώς και την σύμβαση με την εταιρεία ΑΕΚΚ που είναι υπογεγραμμένη από τους συμβαλλόμενους δηλαδή ορισμένο διαχειριστή ΣΔΑ (σε μικρά ιδιωτικά έργα ο ιδιοκτήτης) και την εταιρεία ΑΕΚΚ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.