Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομικά απόβλητα στις οικοδομικές άδειες


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σε περίπτωση προσθήκης καθ' ύψος τι ποσότητες αποβλήτων υπολογίζετε στο ΣΔΑ;...μου φαίνεται υπερβολικό το 0,34 επί των τ.μ....υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το υπολογίσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 370
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!

Προσπαθώ να εκδώσω άδεια μικρής κλίμακας (Περίφραξη Αγροτεμαχίου) και το σύστημα μου ζητά ΣΔΑ. Υπάρχει κάποιο πρότυπο αρχείο;

 

Eυχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα, θελω να κανω μερικες ερωτησεις γιατι εχω μπερδευτει.

Σε ΕΕΔΜΚ για ανακαινιση στην οποια θα υπαρξουν καθαιρεσεις και αποξηλωσεις πλακιδιων και θα χρειστουμε ΣΔΑ.

1) Το ΣΔΑ το συντασει ο μηχανικος που θα βγαλει την αδεια ή ο μηχανικος της εταιρειας ΑΕΚΚ?

2) Η εγγυητική βγαινει υπερ του Δημου που γινεται το εργο ή υπερ Δημοσιου?

3) Την εγγυητικη την ανεβαζουμε στο συστημα και μετα την καταθετουμε στην Πολεοδομια? Οταν ολοκληρωθει το εργο και εχουμε παραστατικο απο την εταιρεια ΑΕΚΚ τοτε παμε στη πολεοδομια για να μας επιστραφει η εγγυητική?

Συγγνωμη αν ρωταω κατι χαζο αλλα ειναι καινουρια συστηματα και χαθηκα.

Edited by tronqi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 6/7/2020 at 12:14 ΜΜ, tronqi said:

 

1) Το ΣΔΑ το συντασει ο μηχανικος που θα βγαλει την αδεια ή ο μηχανικος της εταιρειας ΑΕΚΚ?

Το συντάσσει ο Μηχανικός που βγάζει την άδεια. Το στέλνει στην εταιρεία διαχείρισης η οποία με τη σειρά της (αφού το ελέγξει και το διορθώσει) στέλνει πίσω υπογεγραμένη σύμβαση που την υπογράφει ο ιδιοκτήτης (στο πεδίο διαχειριστής ΑΕΚΚ). Και αυτή είναι που ανεβαίνει τελικά στο σύστημα.

2) Η εγγυητική βγαινει υπερ του Δημου που γινεται το εργο ή υπερ Δημοσιου?

Μπορείς να τη βγάλεις στην εφορία (ταμείο παρακαταθηκών) Εγγυηση προς Πολεοδομία/Δήμο μου του γράψανε εμένα. (όχι δημοσιου)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε άδεια δημόσιου κτιρίου, εφόσον ο ανάδοχος που θα εκτελέσει την κατασκευή του έργου θα είναι ιδώτης, έχει νόημα ο Δήμος να κάνει σύμβαση με εταιρεία διαχείρισης;

Θα μπορούσε να ανέβει ΥΔ ή βεβαίωση ότι στις υποχρεώσεις του αναδόχου θα είναι να συνάψει αυτός σύμβαση για να ανακυκλώσει τα υλικά;

Edited by chris
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 30/10/2019 at 12:02 ΜΜ, silverhawk said:

Καλημέρα, μου ζητήσανε και εμένα τεχνική έκθεση τεκμηριωμένη απαλλαγής από Σ.Δ.Α. για εργασίες διαχωρισμού ενός καταστήματος σε δύο. Υπάρχει κάπου στη νομοθεσία παράγραφος που μας ορίζει ξεκάθαρα πότε απαιτείται και πότε όχι Σ.Δ.Α. ? 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΙΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΔΑ?

H χρήση κεφαλαίων δεν επιτρέπεται τόσο στο κείμενο δημοσιεύσεων όσο και στο κείμενο τίτλων θεμάτων. Επίλεξε επεξεργασία και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το ΣΔΑ απαιτείται σε κάθε περίπτωση που γίνονται εργασίες. Ορίστηκε στο αρ.17 παρ. του ΝΟΚ, διευκρινίστηκε με την ΥΑ 36259/1757/Ε103 και τελευταία για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία προστέθηκε ρητά στα δικαιολογητικά όλων των αδειών (οικοδομική άδεια, έγκριση εργασιών, ΕΕΜΚ) με τις τελευταίες τροποποιήσεις του Ν.4495. Ο μόνος τρόπος να μην υποβάλεις ΣΔΑ είναι να υποβάλεις τεχνική έκθεση/ υπεύθυνη δήλωση στην οποία να τεκμηριώνεται ότι στο έργο δεν θα προκύψουν καθόλου απόβλητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2020 at 11:47 ΠΜ, Egaleo said:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΙΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΔΑ?

H χρήση κεφαλαίων δεν επιτρέπεται τόσο στο κείμενο δημοσιεύσεων όσο και στο κείμενο τίτλων θεμάτων. Επίλεξε επεξεργασία και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Καλημέρα συνάδελφε, δεν θυμάμαι δυστυχώς για να σε βοηθήσω ούτε μου έχει προκύψει από τότε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.