Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομικά απόβλητα στις οικοδομικές άδειες


Recommended Posts

Σε ΕΕΔΜΚ για αλλαγη χρησης, ο ιδιοκτήτης πέταξε μόνος του τα μπάζα αγοράζοντας κάδο. Δεν ενημερώθηκα γιατι απουσίαζα για λόγους υγείας. Τώρα τι κάνουμε με το ΣΔΑ καθότι δεν αποδόθηκαν μπάζα? Είχαν υπολογιστεί 2,5 τόνοι...

Edited by elazaria
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 370
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας μιλήσει με την εταιρία που διαχειρίζεται τους κάδους και να στείλει άλλο κάδο στην ανακύκλωση αντί του πρώτου. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έψαξα η αλήθεια είναι μία-μία τις σελίδες του θέματος να δω αν έχει αναφερθεί, αλλά μήπως γνωρίζει κάποιος σε περίπτωση αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου πώς δηλώνεται στα ΣΔΑ και περαιτέρω πληροφορίες για το κόστος απόρριψης, αν γίνεται σε ΣΕΔ που θα πάνε και τα αδρανή ή θέλει ειδική διαχείριση κλπ;

Έχει ζητηθεί σε κάποιον όταν έγινε έλεγχος των δικαιολογητικών;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΑ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΔΑ

Σε οικοδομική άδεια που εκδόθηκε το 2016 όταν δεν ήταν υποχρεωτικό το ΣΔΑ ,προχωράω σε ενημέρωση ως προς αλλαγή στον περιβάλλοντα χώρο και κατασκευή μίας υπόγειας δεξαμενής. Θεωρείτε πως πρέπει να κάνω ΣΔΑ από την στιγμή που απαιτείται σήμερα ; Θα έχω θέμα με το ΠΕΚ αν δεν κάνω;

Link to comment
Share on other sites

εμένα... που είμαι νεος Μηχανικός θα με ενημερώσετε το ΣΔΑ τι είναι?
Και τώρα πρέπει να μεριμνούμε εμείς όταν η εταιρεία παίρνει τον κάδο με τα μπάζα να τον πάει σε συγκεκριμένο χώρο, στους οποίους θα πρέπει να έχουμε δηλώσει και πριν την έναρξη του έργου πόσους τόνους μπάζα θα πάμε?

Link to comment
Share on other sites

Θες ΣΔΑ για τα έξτρα. Τώρα αν είναι μπάζα, έχεις δικαίωμα διαχείρισης. Το πού τα πάει η εταιρία στο υπογράφει. Εσύ θες ένα χαρτί από αυτήν. Δεν ελέγχεις παρακάτω τι κάνει. Θες σύμβαση και χαρτί παραλαβής/τιμολόγιο από το χώρο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στο e-adeies για εργασίες μικρής κλίμακας δεν μου ζητάει σύμβαση για ΑΕΚΚ. Δεν αναφέρει τίποτα.

Πρέπει να τοποθετήσω κάδο σε διπλανό πεζόδρομο καθώς το οικόπεδο έχει ολική κάλυψη.

Σίγουρα χρειάζεται να πάω στις τεχνικές υπηρεσίες του Δήμου αφού ο κάδος θα τοποθετηθεί σε κοινόχρηστο δρόμο.

Θα πρέπει να κάνω και συμβαση με φορέα ανακύκλωσης αδρανών ή να απευθυνθώ αποκλειστικά στον ιδιώτη που θα αναλάβει να αδειάζει τον κάδο ?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει και να ανεβεί η σύμβαση, έστω και αν το αναλάβει ο ιδιώτης.

8 ώρες πριν, subrosaval said:

Στο e-adeies για εργασίες μικρής κλίμακας δεν μου ζητάει σύμβαση για ΑΕΚΚ

Αν με αυτό εννοείς ότι δεν βρίσκεις που ανεβάζεις τη σύμβαση (τουλάχιστον αυτό είχα πάθει εγώ), εκεί που επιλέγεις δικαιολογητικά χρειάζεται να κάνεις scroll προς τα κάτω για να βρεις το κατάλληλο πεδίο. Αν εννοείς ότι δεν περιλαμβάνεται στα υποχρεωτικά, για αυτό δεν θυμάμαι πλέον πως ήταν και στην προβολή της άδειας δεν φαίνεται (πρέπει να δημιουργήσω νέα). Η υποχρέωση πάντως προκύπτει από τη νομοθεσία για κάθε οικοδομική εργασία. Εκτός αν αιτιολογείς ότι δεν θα παραχθούν απόβλητα.

Edited by tettris
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tettris said:

Θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει και να ανεβεί η σύμβαση, έστω και αν το αναλάβει ο ιδιώτης.

Αν με αυτό εννοείς ότι δεν βρίσκεις που ανεβάζεις τη σύμβαση (τουλάχιστον αυτό είχα πάθει εγώ), εκεί που επιλέγεις δικαιολογητικά χρειάζεται να κάνεις scroll προς τα κάτω για να βρεις το κατάλληλο πεδίο. Αν εννοείς ότι δεν περιλαμβάνεται στα υποχρεωτικά, για αυτό δεν θυμάμαι πλέον πως ήταν και στην προβολή της άδειας δεν φαίνεται (πρέπει να δημιουργήσω νέα). Η υποχρέωση πάντως προκύπτει από τη νομοθεσία για κάθε οικοδομική εργασία. Εκτός αν αιτιολογείς ότι δεν θα παραχθούν απόβλητα.

Αυτό . Δεν μου ζητάει πουθενά να ανεβάσω ΣΔΑ και σύμβαση . Έκανα και scroll , πουθενά . Αν δεν τα καταφέρω θα το ανεβάσω στο πεδίο της  τεχνικής έκθεσης . Για μικρή κλίμακα νομίζω ανεβάζω μόνο ΣΔΑ και τη σύμβαση με το διαχειριστή ΑΕΚΚ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν έχεις επιλέξει το αντίστοιχο πεδίο στις "Επιμέρους περιπτώσεις".Θα το βρεις προς τα κάτω,στις μπλε επιλογές.Τσεκάρεις "ΣΔΑ&Σύμβαση" και εμφανίζεται στην λίστα των απαιτούμενων αρχείων.

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.