Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομικά απόβλητα στις οικοδομικές άδειες


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 370
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λυκε,

   σωστο ερωτημα

 

κατα βαση υπερ του Δημου που εκδιδει την αδεια, αλλα υπο τον ορο το ακινητο να ανηκει στον Δημο αυτον.

 

Αλλα, εάν  ο Δημος Θεσσαλονικης εξυπηρετει -εστω- τον Δημο...Μυγδονιας  [και δυο-τρεις αλλους]

υποτιθεται οτι ο Δημος Θεσσαλονικης εκδιδει μεν μια αδεια αλλα για ενεργει για λογαριασμο  αλλου Δημου,

αλλά,

εαν ο Θεσσαλονικης θα δικαιουται να "εξοφλησει" την εγγυητικη, αν για καποιο λογο "καταπεσει",  κι αν θα αποδοσει στον αλλον Δημο τα χρηματα ή μερος αυτων [οποτε η εγγυητικη θα ειναι στο ονομα του]

ή αν θα στειλει την εγγυητικη στον αλλον Δημο να την εισπραξει,

[οποτε η εγγυητικη θα πρεπει να ειναι στο ονομα του αλλου Δημου]

ο οποιος ομως δεν εχει υπηρεσια  να βεβαιωσει την παραβαση  ορων της  αδειας,

για την οποια δεν εχει ιδεα,

αρα πώς θα προχωρησει  στην καταπτωση της εγγυητικης..

 

υποτιθεται οτι αυτο θα ειχε ηδη επιλυθει με καποια εγκυκλιο.

 

[πληγες ανοιγεις] :smile: :smile:

 

τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

στη δική μου περίπτωση πάντως η εγγυητική θα πρέπει να είναι (όπως μου είπαν στα φορολογικά) υπέρ της ΥΔΟΜ Δήμου Αγίας Παρασκευής αν και το έργο δεν είναι στο Δήμο Αγίας Παρασκευής  8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

Εμένα μου είχε τύχει προϊόντα εκσκαφής, να υπάρχει ανάγκη να τα χρησιμοποιήσω για επιχωμάτωση σε άλλο έργο. Ρώτησα ΥΔΟΜ, Περιφέρεια, Οργανισμό Ανακύκλωσης και μερικούς ιδιώτες ΑΕΚΚ, και δεν ήξερε κανείς πώς γίνεται αυτό. Σε κάποια στιγμή πρωτοφανούς αναλαμπής μίας εκ των υπηρεσιών μου είπαν πως πρέπει να στείλω τα μπάζα από Τροιζηνία στον Ασπρόπυργο (200 χιλιόμετρα μακρυά), να τα παραλάβουν, να τα παραδώσουν και να τα γυρίσω πίσω να τα πάω στο διπλανό οικόπεδο!!!! :shock:

Βρήκα στην ΚΥΑ 50910 b1909_2003 ότι οι κάτοχοι των ΑΕΚΚ, δεν χρειάζεται να συνεργαστούν με εξουσιοδοτημένα συστήματα ΑΕΚΚ, αρκεί να εξασφαλίσουν την αξιοποίηση ή διάθεση των ΑΕΚΚ μόνοι τους.

Στα ιδιωτικά έργα, οι ιδιοκτήτες, εκτός από διαχειριστές ΑΕΚΚ, δεν είναι και κάτοχοι των ΑΕΚΚ ταυτόχρονα; Γιατί αν δεν είναι κάτοχοι ΑΕΚΚ, δεν έχουν κάτι που να χρειάζεται διαχείρηση...

 

Αυτό πώς το σημειώνουμε στο excel των ΣΔΑ που έχουν δημιουργήσει; Δεν έχει τέτοια στήλη.

Δημιουργούμε 4η στήλη ή τα αναφέρουμε στην Τ.Ε. των ΑΕΚΚ και δεν τα βάζουμε στην φόρμα καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα,

 

σε άδεια δόμησης αλλαγής χρήσης κατασκευάζεται πλάκα επί τοιχίου ύψους 90εκ. Μπορώ να εισηγηθώ ότι θα τοποθετήσω τα ελάχιστα προϊόντα καθαιρέσεων μου (βλ.παλαιά κουφώματα και δύο τοίχους από ένα wc) στο κενό της νέας πλάκας με το έδαφος; Με συνημμένη υπέυθυνη δήλωση και αναλυτικό προϋπολογισμό όπου φαίνονται τα μεγέθη των προϊόντων και ο όγκος του χώρου παραλαβής τους.

(ως -ευκολη- λύση αποφυγής γραφειοκρατίας σύμβασης με ανάδοχη εταιρία, εγγυητική επιστολή κλπ..)

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν από την μελέτη των ΑΕΚΚ που θα κάνεις, μένουν τα πάντα στο εργοτάξιο, δεν χρειάζεσαι να κάνεις διαχείρηση αποβλήτων.

Επίσης πέρα από αυτό, αν δεν κάνεις σύμβαση τελικά με ανάδοχη εταιρία, διαχειριστής είναι ο κύριος του έργου, ο οποίος όμως είναι ταυτόχρονα και κάτοχος ΑΕΚΚ και ως κάτοχος, με βάση την ΚΥΑ 50910/2003 μπορεί να επιλέξει να συνεργαστεί με φορείς ή συστήματα διαχείρισης ή να εξασφαλίσει ο ίδιος την διαχείριση των αποβλήτων.

Για το τελευταίο θα πρέπει όμως να πείσεις την ΥΔΟΜ, ότι η ΚΥΑ ισχύει ως έχει....

 

Τελός προς το παρόν η υποχρέωση για τα ΑΕΚΚ, από τα ιδιωτικά έργα έχει ανασταλεί....δεν έχω πρόχειρο το συγκεκριμένο έγγραφο, θα το δω αύριο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Για το τελευταίο θα πρέπει όμως να πείσεις την ΥΔΟΜ, ότι η ΚΥΑ ισχύει ως έχει....

 

Πρώτα πρέπει να πείσουμε το ΥΠΕΧΩΔΕ να αποφασίσει ...

 

Τέλος προς το παρόν η υποχρέωση για τα ΑΕΚΚ, από τα ιδιωτικά έργα έχει ανασταλεί....δεν έχω πρόχειρο το συγκεκριμένο έγγραφο, θα το δω αύριο.

 

Επιτέλους και μια ευχάριστη είδηση !!

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αυτες ειναι οι δυο τελευταιες εγκυκλιοι  της ΔΟΚΚ

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=4346&language=el-GR

 

[και μονον οτι χρειαστηκε μεσα σε 10 μερες απο την πρωτη η εκδοση "διευκρινιστικης¨" αποδειχνει οτι ουτε αυτοι δεν ξερουν τι να κανουν]

 

Συμφωνα με τα παραπανω

"το υπουργειο προωθεί άμεσα επικαιροποιηση - τροποποιηση της σχετικης νομοθεσιας"

 

βεβαια, απο τοτε περασαν   μονον  4  μηνες  χωρις αλλη πληροφορηση.

 

Μονον 4 μηνες.

 

 

 

 

λυκε, τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.