Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομικά απόβλητα στις οικοδομικές άδειες


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 370
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το κείμενο για την ακρίβεια γράφει: «Εγώ ο/η …..… διαχειριστής Α.Ε.Κ.Κ. του έργου ……..... θα συνεργαστώ με εγκεκριμένο σύστημα για την εναλλακτική διαχείριση των αποβλήτων που θα παραχθούν από το παραπάνω έργο σύμφωνα με τις διατάξεις του ΦΕΚ1312Β/24-8-2010 (Κ.Υ.Α. 36259/1757/Ε103/2010), Ν.4042/2012 και την εγκύκλιο 4834/25-1-2013 ΥΠΕΚΑ (ΑΔΑ:ΒΕΙΨ0-Ξ90). Δεσμεύομαι με την έναρξη των εργασιών να προσκομίσω στην ΥΔΟΜ ΔΗΜΟΥ ΑΘΗΝΑΙΩΝ επικυρωμένο αντίγραφο Σ.Δ.Α., εγγυητική επιστολή και μετά την ανάθεση του έργου σε ανάδοχο, την σχετική σύμβαση του έργου.» Νομίζω ότι δεν είναι μια απλή Υ. Δ. που μπορώ να πω ότι δεν έχει ισχύ.

Απλά δεν μου το έχουν ζητήσει ποτέ για Μικρής Κλίμακας, ούτε σε κάποιο άλλο συνάδελφο από όσους γνωρίζω και ψάχνοντας και στο νόμο δεν βρίσκω κάποια εξαίρεση. Γι αυτό ρώτησα μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σε νέα οικοδομή συντάσσω το ΣΔΑ και βάζω το σύνολο των χωμάτων της εκσκαφής ότι θα επαναχρησιμοποιηθούν στην οικοδομή (ένα τμήμα για επίχωση και τα υπόλοιπα για διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου της οικοδομής). Επιπλέον προκύπτουν κάποιοι τόνοι από μπάζα που θα οδηγηθούν σε ΣΣΕΔ ΑΕΚΚ στο τέλος της κατασκευής.

Επικοινωνώντας όμως με την πιστοποιημένη εταιρία από το συλλογικό σύστημα εναλλακτικής διαχείρισης ΑΕΚΚ της περιοχής, μου είπαν πως τα χώματα της διαμόρφωσης πρέπει να μπουν στα ανακτώμενα απόβλητα, πράγμα που σημαίνει πως η εργασία πρέπει να γίνει από πιστοποιημένο χωματουργό και με επιπλέον χρέωση στην εταιρία.

Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πιστοποιημένος χωματουργός είναι και επιχείρηση που έχει άδεια να παίρνει, φέρνει, φυλάει πουλάει μπάζα.

Ίσως εννοούν ότι το χώμα δεν απαιτεί διαχείρηση, γιατί είναι έτοιμο προς επανάχρηση. Τα ανακτώμενα αυτό είναι.

Αυτό που ξέρω είναι ότι ο ιδιοκτήτης των χωμάτων έχει δικαίωμα επιλογής να χρησιμοποιήσει πιστοποιημένο σύστημα διαχείρισης ή να εξασφαλίσει ο ίδιος την διάθεσή τους σε τελικό χρήστη,με βάση την ΚΥΑ 50910/2003.

Για άλλα μπάζα και κατεδαφίσεις, ισχύει η γνωστή διαδικασία (ΣΔΑ/ αποκομιδή/ αποστολή)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα επειδή και εγώ δεν το είχα ξανατύχει, μου ζήτησαν στο πλαίσιο έκδοσης μιας οικοδομικής άδειας αυτή τη βεβα'ιωση/μελέτη (δεν ξέρω τι ακριβώς είναι ομολογώ) για τα απόβλητα,μπάζα κλπ που θα προκύψουν. Υπάρχε κάποια πρότυπη που μπορώ να βρω για να πατήσω;

 

Υπήρχαν στις πρώτες σελίδες κάποια λινκ συναδέλφων από τα οποία όμως δεν άνοιγε κανένα... Μπορεί κάποιος να βοήθησει; 

 

Ευχαριστώ θερμά!

Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση οικοδομικής άδειας υποβάλλεται από τον διαχειριστή ΑΕΚΚ στις αρμόδιες πολεοδομικές υπηρεσίες μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά που απαιτούνται:

- Σύμβαση με εγκεκριμένο σύστημα εναλλακτικής διαχείρισης ΑΕΚΚ των αποβλήτων που θα παραχθούν από το έργο

- Σχέδιο Διαχείρισης Αποβλήτων (ΣΔΑ)

Ενώ πριν την έναρξη των εργασιών ο διαχειριστής υποχρεούται να προσκομίζει στην οικεία υπηρεσία δόμησης

- Εγγυητική επιστολή αναγνωρισμένης τράπεζας ή του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων, ποσού 0,2% επί του συνολικού προϋπολογισμού του έργου αποκλειστικά για έργα εκσκαφών και 0,5% επί του συνολικού προϋπολογισμού του έργου για έργα κατασκευών και κατεδαφίσεων

 

Εσύ ως μελετητής έχεις υποχρέωση σύνταξης του ΣΔΑ (συνημμένο) που είναι ουσιαστικά η εκτίμηση των αποβλήτων που θα προκύψουν στο έργο. Επίσης πρέπει να ενημερώσεις τον (κύριο του έργου) ότι θα πρέπει να συνάψει και να σου προσκομίσει τη σχετική σύμβαση με αδειοδοτημένο φορέα που θα παραλάβει τα απόβλητα και εγγυητική επιστόλή (εσύ θα του πεις το ποσό που προκύπτει ανάλογα με τον προϋπολογισμό)

ΣΔΑ.xls

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια έκδοση αδειας οπου τα χωματα των εκσκαφων καθως και τα μπαζα που θα προκυψουν απο το κτιριο, θα χρησιμοποιηθουν ολα για διαμορφωση χωρου-μπαζωμαδιοτι το οικοπεδο ειναι κατω απο τη σταθμη του δρομου.

Σε αυτη την περιπτωση καλυπτομαι μονο με τεχνικη εκθεση ή υπευθυνη δηλωση?

Link to comment
Share on other sites

οχι, θα πρέπει στο ΣΔΑ να υπολογίσεις τα μπάζα και να τα βάλεις ότι θα επαναχρησιμοποηθούν...

συσκευασίες ναϋλον , χαρτόκουτα  ρετάλια σωλήνων/καλωδίων κτλ θα τα μπαζώσεις και αυτά, δεν θα βάλεις κάποιο κάδο για να τα μαζέψεις; 

γενικά θεωρώ ότι είναι απίθανο να έχουμε 100% ανακύκλωση των μπάζων στην οικοδομή

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρει κάποιος συνάδελφος αν ο Ε.Δ. ασχολείται με το ΣΔΑ (αν οι ποσότητες είναι προσεγγιστικά ίδιες, κ.λ.π).

Επίσης τι πρέπει να προσκομίσει ο Διαχειριστής ΑΕΚΚ στον Ελεγκτή Δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ο ελεγκτής δόμησης σχετίζεται με οποιονδήποτε τρόπο με το ΣΔΑ και τις ΑΕΚΚ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.