Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομικά απόβλητα στις οικοδομικές άδειες


Recommended Posts

Σε έργο κατεδάφισης ο Ε.Δ. μου ζήτησε το ΣΔΑ και το χαρτί - βεβαίωση για τη μεταφορά των αποβλήτων. Του έδωσα το ΣΔΑ και τη προσωρινή βεβαίωση παραλαβής που είχα εκείνη τη χρονική στιγμή στη διαθεσή μου, από τη μονάδα παραλαβής και προχώρησε στην βεβαίωσή του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 370
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, έχει κάποιος συνάδελφος συμπληρωμένο υπόδειγμα Σ.Δ.Α  για ανέγερση οικοδομής;

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Έγινε διόρθωση από την ομάδα συντονισμού.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε έργο κατεδάφισης ο Ε.Δ. μου ζήτησε το ΣΔΑ και το χαρτί - βεβαίωση για τη μεταφορά των αποβλήτων. Του έδωσα το ΣΔΑ και τη προσωρινή βεβαίωση παραλαβής που είχα εκείνη τη χρονική στιγμή στη διαθεσή μου, από τη μονάδα παραλαβής και προχώρησε στην βεβαίωσή του.

Μήπως έχω χάσει επεισόδια? Με βάση ποιο έγγραφο το ζήτησε ?

Link to comment
Share on other sites

Από την σχετική απόφαση περί ελέγχου οικοδομών από ελεγκτή δόμησης δεν προκύπτει τέτοια αρμοδιότητα. Κατάχρηση ιδιότητας θεωρώ ότι ήταν.

Link to comment
Share on other sites

ο ΕΔ τι το ήθελε αυτό?

ότι δηλαδή και καλά αυτό είναι απόδειξη ότι τα κατεδάφισες και δεν τα έκρυψες πίσω από τη γωνία??

έχουμε ξεφύγει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4. Οι έλεγχοι διενεργούνται στα εξής στάδια:

α) Αμέσως μετά την ολοκλήρωση ξυλοτύπων, οπλισμού θεμελίωσης και τοιχίων υπογείου.

Ο έλεγχος αφορά στην τήρηση του ξυλοτύπου, του βάθους θεμελίωσης, της θέσης, των πλαγίων αποστάσεων και των διαστάσεων του κτιρίου.

β) Αμέσως μετά την ολοκλήρωση του φέροντος οργανισμού και της τοιχοποιίας.

Ο έλεγχος αφορά στις εξωτερικές διαστάσεις, το ύψος, τη θέση του κτιρίου, το είδος της τοιχοποιίας, της θερμομόνωσης του κτιρίου, την τήρηση του εύρους του αντισεισμικού αρμού, τις διαστάσεις των εξωστών και την υποδομή εγκαταστάσεων.

γ) Μετά την ολοκλήρωση του κτιρίου.

Ο έλεγχος αφορά στις εξωτερικές διαστάσεις, τις όψεις, το συνολικό ύψος, τις διαστάσεις των ημιυπαιθρίων χώρων, τις τελικές στάθμες, την διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου και τις προβλεπόμενες εγκαταστάσεις.

 

 

[απο-βλητα...] :mrgreen: :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη δες αυτό:

 

αρθρο 4 παρ.2 ΑΠΌΦΑΣΗ 299/ΦΕΚ57/16-01-2014:

τελικός έλεγχος-κατηγορία Α΄ : "Διενεργείται μετά την ολοκλήρωση των εργασιών και αφορά στη διαπίστωση των εκτελεσθεισών εργασιών σύμφωνα με την άδεια δόμησης"

 

Νομίζω ότι πολύ καλά έκανε ο ελεγκτής, η άδεια δεν περιορίζεται στο να ρίξεις το κατεδαφιστέο κάτω,υπάρχει και συνέχεια ( απομάκρυνση των αποβλήτων με τον νόμιμο και εγκεκριμένο τρόπο).

Μην ξεχνάτε ότι μετά τον έλεγχο και την πιστοποίηση ότι τελείωσαν οι εργασίες, η άδεια παύει να ισχύει και δεν επιτρέπονται εργασίες.

  • Upvote 3
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό δεν είναι όμως δουλειά του ΕΔ, ούτε προκύπτει από κάπου. πολλά μπορεί να ελέγξει ο ΕΔ όπως πχ αν υπάρχει πινακίδα με τα στοιχεία του έργου, επιβλέποντες κτλ, (που σε όσα έχω πάει κανείς δεν έχει βάλει) αλλά δεν είναι στο πλαίσιο του ελέγχου. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η κατεδάφιση είναι κατηγορία Α΄ , και σύμφωνα με αρθρο 4 παρ.2, ο έλεγχος "αφορά στη διαπίστωση των εκτελεσθεισών εργασιών σύμφωνα με την άδεια δόμησης"

Εκτός της Υ.Α 299, ισχύει και ο Ν.4030

  • Upvote 3
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Ο οποίος τι λέει επί του συγκεκριμένου θέματος?

 

υγ. Συνάδελφοι οι αρνητικές ψήφοι δεν σημαίνουν τίποτα από μόνες τους. Ενώ η αντίθετη στοιχειοθετημένη άποψη προσφέρει στην εξέλιξη της κουβέντας...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.