Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικά απόβλητα στις οικοδομικές άδειες


Recommended Posts

 

Πάντα σε συνεννόηση με τους Μελετητές , τα ζητάμε πριν εκδοθεί η ΟΑ.

Και είμαστε όλοι ξένοιαστοι !!

Καλό απόγευμα!!

Σωστά!!!!

ή όπως έλεγε συνάδελφός σου ...." αν σου το υπογράψω πιθανόν να κληθώ να δικαιολογήσω την πράξη μου, αν δεν σου το υπογράψω ναι μεν δεν θα γίνει το έργο αλλά εγώ θα είμαι ξένοιαστος....."

οκ!!!!! Συνεχίστε να είστε ξένοιαστοι ΚΑΚΟΙ ΛΥΚΟΙ....

 

 

Σε πολεοδομία της θεσ/νικης δεν εγκρίνεται πάντως άδεια κατεδάφισης χωρίς το συμφωνητικό ιδιοκτήτη/ΑΕΚΚ.

 

Ισως δε το γνώριζαν οι συνάδελφοι και δεν πίεσαν καταστάσεις...Πάντως θεωρώ πως είναι θέμα χρόνου.

Δε βγάζει η κάθε πολεοδομία τη δικιά της νομοθεσία να ησυχάσουμε λέω εγώ.....

Κε υπουργέ ακούς????

Καλά το ΤΕΕ κοιμάται....

Edited by terry
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σήμερα άκουσα και μια νέα ερμηνεία

ότι το έγγραφο της ΔΟΚΚ (ΔΑΟΚΑ ξερω γω, της Κλαμπατσέα τελος πάντων) δεν καταργεί την υποχρέωση για ΣΔΑ προ αδείας αφού είναι υποχρεωμένος να το ζητήσει ο ΕΔ 

όπως είπε και ο προλαλήσας

Δε βγάζει η κάθε πολεοδομία τη δικιά της νομοθεσία να ησυχάσουμε λέω εγώ.....

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή μερικά πράγματα δε γίνονται μόνο στη Βουλή ...

 

Η ανατροπή στο 90' ... τώρα τι έγινε μέσα στο δεκαήμερο που μεσολάβησε, δεν ξέρω ...

Πάντως σίγουρα δεν κινδύνευσε η περιβαλλοντική ισορροπία ...

 

Τώρα ... ή σκύψτε το κεφάλι στον υπάλληλο που περίμενε την εγκύκλιο και αρχίστε να ξανατρέχετε ή περιμένετε ...

 

 

υγ. imhotep,

όπως ο ίδιος ΓΓ βγάζει σε 10 μέρες δύο έγγραφα στη Διαύγεια με εντελώς αντίθετη ερμηνεία νόμου και βλέπει τα ΣΧΕΔΙΑΜΟΥ,

εγώ σαν μηχανικός που πρέπει να δουλέψω μ' αυτά τι βλέπω ;

76ΥΙ4653Π8-2ΤΛ.pdf

Edited by kan62
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε

και το συμπέρασμα ποιο είναι ??

Μήπως ότι οι ΥΔΟΜ πρέπει να "κολλήσουν τις εκδόσεις" 

περιμένοντας πότε θα συνεννοηθούν!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη χειρότερα Βασίλη, πρέπει να περιμένουμε να νομοθετήσουν ...

 

Το 2010 νομοθετείς κάτι που προφανώς έχεις ευρωπαϊκή υποχρέωση να το κάνεις και προβλέπεις ποινές για παράβαση.

Μέχρι το 2016 δεν κάνεις κάτι για να το οργανώσεις στην εφαρμογή του.

Το 2016 και να θέλεις (βλέπε 1ο έγγραφο) να λύσεις την αδυναμία εφαρμογής, δεν μπορείς να το κάνεις μη εφαρμόζοντας το νόμο (σαν το κάπνισμα σε κλειστό χώρο ένα πράμα).

Οι καμπάνες θα πέσουν ... προς όλες τις διευθύνσεις.

Οπότε, όταν το αντιλαμβάνεσαι, βγάζεις το 2ο έγγραφο και λες απλά στους ιδιοκτήτες και τους μηχανικούς :

ή περιμένετε να νομοθετήσω ξανά ή κόβετε το λαιμό σας ... σιγά μη σας δώσουμε και άδεια.

 

Η προσπάθεια έγινε ...

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε ρε παιδιά και κανένα "κόκκινο" στο ΥΠΕΧΩΔΕ ( ΥΠΕΚΑ , ΥΠΕΝ , ΔΟΚΚ , κλπ) .

Μόνο εμένα ξέρετε να "κοκκινίζετε "!!

Εγώ για το θέμα των ΑΕΚΚ θα περιμένω να καταλήξουν οι "προφήτες".

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Και τελικά σήμερα τοποθετήθηκαν και τα δύο έγγραφα στο τραπέζι :

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=4346&language=el-GR

 

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ για τις οδηγίες προς ΥΔΟΜ :

 

-  Ο ν.4030 δε λέει τίποτε για "εναλλακτική διαχείριση", οπότε δε μπορεί να ζητάτε τα σχετικά με την άδεια δόμησης ...

-  Όμως βρήκαμε ότι λέει ο ΝΟΚ, οπότε θα φροντίσετε να εφεύρετε κάποια "παράλληλη διαδικασία". Όποια νομίζετε, μη σας ζορίσουμε ...

-  Σε περιοχές που δεν υπάρχουν συστήματα διαχείρισης οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να περιμένουν να νομοθετήσουμε ή να κόψουν από τώρα το λαιμό τους ...

Edited by kan62
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

-  Σε περιοχές που δεν υπάρχουν συστήματα διαχείρισης οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να περιμένουν να νομοθετήσουμε ή να κόψουν από τώρα το λαιμό τους ...

Για τις περιοχές αυτές στο άρθρο 7 της ΚΥΑ υπήρχε ο εξής χρησμός:

 

5. Οι υποχρεώσεις των εδαφίων α και β της παρ. 3, θα εφαρμόζονται σταδιακά με την έγκριση και έναρξη λειτουργίας των συστημάτων εναλλακτικής διαχείρισης, τα οποία σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχουν καλύψει όλες τις περιοχές της επικράτειας μέχρι 1 Ιανουαρίου 2014.

 

Με λίγα λόγια, δεν είναι υποχρεωτική η εφαρμογή όπου δεν υπάρχουν συστήματα διαχείρισης αλλά δίνεται εντολή στην ιδιωτική πρωτοβουλία να δραστηριοποιηθεί και να κόψει το λαιμό της να καλύψει όλη την επικράτεια μέχρι 1-1-14.

 

Κι αν δεν κάτσει; Ε, τότε θα ...νομοθετήσουμε εκ νέου.

 

Τι θα πει άραγε "όλες τις περιοχές της επικράτειας" ; Τι γίνεται με τα νησιά ; Θα μπουν δρομολόγια μεταφοράς μπάζων ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.