Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομικά απόβλητα στις οικοδομικές άδειες


Recommended Posts

Σύμφωνα με την ΚΥΑ του 2010:

α) Ως προς τα ιδιωτικά έργα:
α.1) Το ΣΔΑ υποβάλλεται από τον διαχειριστή ΑΕΚΚ, 
στις αρμόδιες πολεοδομικές υπηρεσίες μαζί με τα άλλα 
δικαιολογητικά που απαιτούνται για τη χορήγηση ή ανα−
θεώρηση των σχετικών αδειών για ανέγερση κτιρίων
κατεδαφίσεις, επισκευές, τοποθέτηση κάδων σε δημό−
σιους χώρους
κ.λπ.

Για προσθήκη στέγης έχω υποχρέωση να υποβάλω; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 370
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επειδή όλο και θα έχεις κάποια σκουπίδια (κομμάτια κεραμιδιών -κομμάτια ξύλων  και υλικών  συσκευασίας) δυστυχώς τυπικά απαιτείται 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα υλικά συσκευασίας δεν περιλαμβάνονται στα ΑΕΚΚ. Οι συσκευασίες έχουν δική τους νομοθεσία. Αλλά όντως έχεις μικροποσότητες από φύρα υλικών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 2/8/2019 at 2:54 ΜΜ, jedi.Yannis said:

@ikont75Σε άδεια και γενικά πράξη που δεν υπήρχε η Α απαίτηση, δεν επιτρέπεται αναδρομικά να σου ζητάνε πράγματα, είναι παράνομο.

@archADΣτον ν.4042 ΦΕΚ 24Α/2012 στο αρθ-16 μιλάει για υποχρέωση της πολιτείας να έχει δίκτυο με γεωγραφική αυτάρκεια για την διάθεση των αποβλήτων.  Δεν διευκρινίζει ακριβώς τι αποστάσεις είναι αυτές. Ουσιαστικά, έστω η πολιτεία πρέπει να σου παρέχει θέση υποδοχής στα 50χμ. τότε η υποχρέωσή σου να τα παραδόσεις περιορίζεται σε απόσταση 50χμ. (τυχαία νούμερα).
Μπορείς να υποβάλεις ερώτημα στην ΥΔΟΜ, να το προωθήσει όπου νομίζει και να απαντηθεί ποια είναι αυτή η απόσταση. Θα αργήσεις, αλλά συνεννοήσου με τον πελάτη και δες τι θέλει: να περιμένει ή να πληρώσει να πάνε πιο πέρα τα ΑΕΚΚ του;

Επανέρχομαι μετά από καταγγελία: Ενώ έχω κάνει σύμβαση με σύστημα διαχείρισης αποβλήτων, μου έκανε καταγγελία η ανταγωνίστρια εταιρεία. Αφού λοιπόν προσκόμισα στην αρμόδια υπηρεσία που ελέγχει την καταγγελία την σύμβαση που έχω επισυνάψει αλλά και τιμολόγιο από μεταφορά υλικών προς ανακύκλωση, μου ζητούν εγγυητική που να έχω προσκομίσει στον οικείο Δήμο. Πως μπορώ να τεκμηριώσω ότι από τη στιγμή που δεν ήμουν υποχρεωμένος όταν είχε εκδοθεί η άδεια να έχω ΣΔΑ δεν ήμουν και υποχρεωμένος αντίστοιχα να δώσω εγγυητική στον δήμο με το ανάλογο ποσοστό; Ή μήπως πρέπει να προσκομίσω εγγυητική στο δήμο; Και αν ναι με ποια διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε στη σελίδα 24 .Εκεί θα βρεις σχετικά  όσα ζητάς και τη νομοθεσία  κλπ σε 2 μηνύματά μου

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Σε Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών Κατεδάφισης 3 παλαιών αποθηκών από τσιμεντόλιθο-κεραμοσκεπή) θέλουμε να επαναχρησιμοποιήσουμε τα υλικά στο οικόπεδο( για κατασκευή περίφραξης κτλ). Μπορώ οπότε στο ΣΔΑ να βάλω όλη την ποσότητα στην στήλη 4 «Εκτίμηση Επαναχρησιμοποιούμενης Ποσότητας» και να μην συνεργαστώ με ΣΣΕΔ ΑΕΚΚ και στην Υ.Δ. που απαιτείται να το αναφέρω ότι θα τα χρησιμοποιήσω εγώ στο οικόπεδο; Είμαι καλυμμένος;( αφενός εγώ ως Μηχανικός και αφετέρου ο ιδιοκτήτης ως Διαχειριστής των ΑΕΚΚ).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα στην υπ.δήλωση να γράψεις ότι σε περίπτωση που κάτι θα περισσέψει, θα το στείλεις σε ΣΣΕΔ-ΑΕΚΚ. Στην Τενχική Έκθεση μπορείς να αναφέρεις ότι θα τα χρησιμοποιήσεις στο οικόπεδο και όντως τελικά να τα καταφέρεις. Τότε στην επίβλεψη αναφέρεις ότι όλα μείνανε στο οικόπεδο.

Επίσης η γενικότερη ΚΥΑ για την ανακύκλωση, επιτρέπει στους ιδιοκτήτες αποβλήτων γενικά (κύριοι του έργου στην περίπτωση των ΑΕΚΚ), να επιλέξουν ανάμεσα σε ανακύκλωση και σε άμεση διάθεση των αποβλήτων τους. Αν για κάποιο λόγο έβρισκες ένα 2ο οικόπεδο να τα χρησιμοποιήσει, επιτρέπεται.
Όταν είχα ρωτήσει πολεοδομία, αποκεντρωμένη, περιφέρεια και ΕΟΑΝ, οι τρεις δεν ξέρανε και ο ΕΟΑΝ είπε ότι ισχύουν οι εγκύκλιοι κλπ (δεν επιβεβαίωσε και δεν απέριψε τους ισχυρισμούς άμεσα, για να είμαι δίκαιος).
όσο είναι σε ισχύ η ΚΥΑ 50910 b1909_2003, ισχύει και αυτό. Είναι στο άρθ. 11β
Κάθε κάτοχος αποβλήτων υποχρεούται:
α) (ότι ξέρουμε) ..... ή

β) να εξασφαλίζει ο ίδιος την αξιοποίηση ή διάθεσή τους, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρούσας απόφασης και τις διατάξεις του Ν.2939/2001

Απλά πρέπει να μπορείς να αποδείξεις στην ΥΔΟΜ που ελέγχει, ότι δεν πετάχτηκαν. Αν το κάνεις, ο έλεγχος τελειώνει και είσαι ΟΚ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά . 

Απλά θέλει προσοχή εάν τυχόν έχει να διαχειριστεί επικίνδυνα υλικά , όπως ελενίτ ή μόλυβδο .

Να τα ανακυκλώσει με προσοχή .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι, βλέπω στο e-adeies ότι πλέον είναι απαραίτητο το ΣΔΑ και η σύμβαση στα γενικά δικαιολογητικά της μικρής κλίμακας. Πρέπει να πληρώνει ο ιδιοκτήτης και να ανεβάζουμε στο σύστημα και την εγγυητική κανονικά και στις μικρής κλίμακας όπως και στις οικοδομικές άδειες;

Link to comment
Share on other sites

Σε νέα οικοδομή (μεταλλική κατασκευή αποθήκη) ζητείται πλέον ΣΔΑ.

Υπολογίζω κανονικά το ΣΔΑ και το υποβάλω.

Στην Υπ. Δόμησης μου είπαν ότι ότι στην περιοχή δεν υπάρχει ΣΣΕΔ ΑΕΚΚ  και δεν μπορώ να κάνω σύμβαση με διαχειριστή.  Θέλουν μια υπεύθυνη δήλωση που να το αναφέρω. απλά

Παρόλα αυτά δεν θα πρέπει να καταθέσω  εγγυητική?

Αυτή την υπολογίζω βάση ποιου προυπολογισμού?  ΜΕ ΕΤΑ 45 Η 118?

Και την προσκομίζω στα αρχεία στις άδειες πριν την εκδοσή της ? η την δίνω με την έναρξη των εργασιών στην υπηρεσία?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.