Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομικά απόβλητα στις οικοδομικές άδειες


Recommended Posts

On 8/10/2020 at 11:47 ΠΜ, Egaleo said:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΙΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΔΑ?

H χρήση κεφαλαίων δεν επιτρέπεται τόσο στο κείμενο δημοσιεύσεων όσο και στο κείμενο τίτλων θεμάτων. Επίλεξε επεξεργασία και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Συγνώμη για την καθυστέρηση,  δεν έκανα τίποτα εγώ τελικά οπόδε δε γνωρίζω τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 370
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για αναθεώρηση έντυπης άδειας ως προς τα αρχιτεκτονικά και τον επιβλέποντα (η κατοικία έχει κατασκευαστέι και υπήρξε αρνητικό πόρισμα ΕΔ για αυτό και η αναθεώρηση)

τι ανεβάζω στο πεδίο ΣΔΑ στο eadeies  αφού δεν υπάρχουν απόβλητα πλέον?

(ούτε έγινε ποτέ η διαδικασία με αεκκ καθώς η αρχική άδεια ήταν του 2011)

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2020 at 1:05 ΜΜ, ppanag said:

πάντως σίγουρα στην Μικρής κλίμακας δεν απαιτείται έκδοση εγγυητικής επιστολής....

Αυτό το γράφει κάπου ξεκάθαρα; επίσης με Υπ. Δηλ. μη ύπαρξης ΑΕΚΚ αυτονόητα απαλλάσσεσαι και από έκδοση εγγυητικής. Παρόλα αυτά ούτε αυτό έχω δει να αναφέρεται κάπου. Τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 18/11/2020 at 3:20 ΜΜ, Greg Gor said:

Αυτό το γράφει κάπου ξεκάθαρα; επίσης με Υπ. Δηλ. μη ύπαρξης ΑΕΚΚ αυτονόητα απαλλάσσεσαι και από έκδοση εγγυητικής. Παρόλα αυτά ούτε αυτό έχω δει να αναφέρεται κάπου. Τι ισχύει;

Η άποψή μου είναι ότι αν έχεις απόβλητα προς διάθεση κανονικά έχεις και εγγυητικές και της διαδικασία που ακολουθείται στις άδειες δόμησης από τη στιγμή που στο Ν.4715/2020 Αρ. 41 γράφει το ίδιο κείμενο για τις άδειες δόμησης και τις ΕΕΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παράθεση

Η εγγυητική επιστολή και το ΣΔΑ είναι αναπόσπαστα τμήματα της διαδικασίας έκδοσης άδειας από τις υπηρεσίες δόμησης. Η εγγυητική επιστολή επιστρέφεται 10 ημέρες μετά την έκδοση της βεβαίωσης παραλαβής των ΑΕΚΚ από εγκεκριμένο σύστημα εναλλακτικής διαχείρισης

Προκειμένου να γίνει αγοροπωλησία οικοπέδου με κτίριο, θα εκδοθεί πρώτα άδεια κατεδάφισης.

Η άδεια θα εκδοθεί στον σημερινό ιδιοκτήτη.

Όλα τα έξοδα που συσχετίζονται με την άδεια τα πληρώνω εγώ. Όταν θα γίνει η κατεδάφιση ο τότε ιδιοκτήτης θα είναι ο αγοραστής (λογικά θα πρέπει να γίνει πρώτα αναθεώρηση για αλλαγή ιδιοκτήτη).

Η εγγυητική επιστολή σε ποιόν επιστρέφεται? Στον σημερινό ιδιοκτήτη, στον επόμενο ιδιοκτήτη - αγοραστή ο οποίος θα χρηματοδοτήσει το έργο της κατεδάφισης ή σε εμένα που θα πληρώσω την εγγυητική επιστολή? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Στο έντυπο 758 ∆ΕΛΤΙΟ ΣΥΣΤΑΣΗΣ ΑΡΧΙΚΗΣ ΧΡΗΜΑΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗΣ υπολογίζουμε το 0,5% επί του προϋπολογισμού :

α) Φορολογικών

β) Αμοιβών

γ) Διαφορετικού εκ των άνω δύο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, απ΄όσο γνωρίζω υπολογίζεται επί του προϋπολογισμού έργου επί του οποίου υπολογίζονται και οι εισφορές του ιδιοκτήτη στον Δήμο.

Να θέσω κι εγώ ένα ερώτημα. Σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης δεν παραδώσει τα μπάζα όπως πρέπει, τι κυρώσεις έχει ο ιδιοκτήτης και τι ευθύνη φέρει ( εάν φέρει) ο μηχανικός; Συγκεκριμένα σε περίπτωση κατεδάφισης, εφόσον ο ιδιοκτήτης υπογράφει ο ίδιος την σύμβαση θεωρώ ότι φέρει ο ίδιος την ευθύνη να μεταφέρει τα μπάζα και να εξοφλήσει το αντίστοιχο τιμολόγιο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

δειτε και εδω

στο υπο συζητηση νομοσχεδιο

το ολοκληρωμενο πλαισιο  διαχειρησης αποβλητων.

https://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Epexergasia-stis-Epitropes

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.