Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανάκληση ΠΕΑ


zio7

Recommended Posts

On 13/3/2019 at 5:59 ΜΜ, ppanag said:

Εννοείς ότι διόρθωσαν το συγκεκριμένο στοιχείο του ΠΕΑ σου ??? Χωρίς να αλλάξουν οι αριθμοί/κωδικοί του ΠΕΑ ????

Ναι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2019 at 5:59 ΜΜ, ppanag said:

Εννοείς ότι διόρθωσαν το συγκεκριμένο στοιχείο του ΠΕΑ σου ??? Χωρίς να αλλάξουν οι αριθμοί/κωδικοί του ΠΕΑ ????

Οι αριθμοί του ΠΕΑ άλλαξαν. Το παλιό ακυρώθηκε αυτόματα. Για να μπεις να το διορθώσεις μετά από ανάκληση παιρνει κατευθείαν αλλο κωδικό. Απλά ο λόγος έκδοσης , όπως γράφει κ στην αρχή δεν γίνεται να αλλάξει μετά. Οπότε μπορούσε να γίνει μόνο από τους ίδιους μέσα από το λογισμικό τους, στο οποίο έχουν μόνο εκείνοι πρόσβαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΝΕΟ ΕΚΟΙΚΟΝΟΜΩ 2019

Ειπώθηκε θα ανοίξει νέο εξοικονομώ (2019) με τα κριτήρια του ΕΚΟ ΙΙ (2018).

Σε περίπτωση που για κάποιο ακίνητο έχουμε ήδη ΠΕΑ το οποίο δεν προχώρησε σε αίτηση ή έχουμε ΠΕΑ που έγινε πριν 2 χρόνια πχ. για ενοικίαση ….για να το χρησιμοποιήσουμε στο νέο εξοικονομώ (2019)..

θα πρέπει να ζητήσουμε ανάκληση ή να κάνουμε νέο ΠΕΑ; (θα έχουμε περισσότερα ΠΕΑ από ένα για το ίδιο ακίνητο).

Αν κάνουμε ανάκληση, ποιος θα πρέπει να είναι ο λόγος-αιτιολογία για να τον δεχτούνε και να μη μας απορρίψουν;

Αν το ΠΕΑ το έχει κάνει άλλος μηχανικός, πως μπορούμε να κάνουμε την ανάκληση;

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα σε τέτοιες περιπτώσεις, με υπάρχον ΠΕΑ, γινόταν απλά ένα προσάρτημα μόνο με το σενάριο προς υλοποίηση.

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την εμπειρία του ΕΚΟ ΙΙ :

Πρέπει να γίνει νέο ΠΕΑ με την έκδοση 1.31.1.9 του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (αναθεωρημένες ΤΟΤΕΕ (2017)), για να ενταχθεί στο ΕΚΟ ΙΙ (ή ΙΙΙ;)

Αν το παλαιό ΠΕΑ είναι με την  έκδοση 1.29 ή παλαιότερη, τότε χρειάζεται ανάκληση με αιτιολογία την πρόθεση ένταξης του ακινήτου στο ΕΚΟ ΙΙ.

Για την ανάκληση θα πρέπει να αναρτηθεί και Υ.Δ. του ιδιοκτήτη (με το γνήσιο της υπογραφής), ότι αιτείται και συναινεί για την ανάκληση.

Η ανάκληση γίνεται άμεσα αποδεκτή χωρίς ποινή, ανεξάρτητα ποιος Ε.Ε. έκανε το παλαιό ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, antloukidis said:

Παλαιότερα σε τέτοιες περιπτώσεις, με υπάρχον ΠΕΑ, γινόταν απλά ένα προσάρτημα μόνο με το σενάριο προς υλοποίηση.

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

Δεν έχει αναφερθεί κάπου για προσάρτημα στο ΕΚΟ ΙΙ...

4 ώρες πριν, nick_61 said:

Με την εμπειρία του ΕΚΟ ΙΙ :

Πρέπει να γίνει νέο ΠΕΑ με την έκδοση 1.31.1.9 του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (αναθεωρημένες ΤΟΤΕΕ (2017)), για να ενταχθεί στο ΕΚΟ ΙΙ (ή ΙΙΙ;)

Αν το παλαιό ΠΕΑ είναι με την  έκδοση 1.29 ή παλαιότερη, τότε χρειάζεται ανάκληση με αιτιολογία την πρόθεση ένταξης του ακινήτου στο ΕΚΟ ΙΙ.

Για την ανάκληση θα πρέπει να αναρτηθεί και Υ.Δ. του ιδιοκτήτη (με το γνήσιο της υπογραφής), ότι αιτείται και συναινεί για την ανάκληση.

Η ανάκληση γίνεται άμεσα αποδεκτή χωρίς ποινή, ανεξάρτητα ποιος Ε.Ε. έκανε το παλαιό ΠΕΑ.

Είσαι σίγουρος για το "μη ποινή" ;

Τώρα σε περίπτωση που έχω πρόσφατο ΠΕΑ (πριν 6 μηνες- 1χρονο ) για ενοικιαση ή πώληση θα πρέπει να γίνει νέο ΠΕΑ με την αιτιολογηση για ΕΚΟ 2019 ;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, gio said:

Τώρα σε περίπτωση που έχω πρόσφατο ΠΕΑ (πριν 6 μηνες- 1χρονο ) για ενοικιαση ή πώληση θα πρέπει να γίνει νέο ΠΕΑ με την αιτιολογηση για ΕΚΟ 2019

Ο νέος ΚΕΝΑΚ εκδόθηκε το Νοέμβριο του '17 ... πριν 1 χρόνο είχαμε Απρίλιο '18 ... άρα ισχύει το ΠΕΑ αφού έχει εκδοθεί με την 1.31.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, gio said:

Είσαι σίγουρος για το "μη ποινή" ;

Ναι, έχω απάντηση σε e-mail που έστειλα, όπου μεταξύ άλλων μου απαντάνε : ..."Εφόσον η ανάκληση ενός ΠΕΑ είναι δικαιολογημένη (στην προκειμένη περίπτωση είναι απόλυτα δικαιολογημένη), η συγκεκριμένη ανάκληση δεν μετράει για τις συνέπειες που θεωρητικά θα υπάρχουν"

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2019 at 1:34 ΜΜ, dib said:

Ο νέος ΚΕΝΑΚ εκδόθηκε το Νοέμβριο του '17 ... πριν 1 χρόνο είχαμε Απρίλιο '18 ... άρα ισχύει το ΠΕΑ αφού έχει εκδοθεί με την 1.31.

μπορεί να ισχύει εφόσον είναι με 1.31 αλλά τότε ο λόγος που εκδόθηκε ήταν άλλος(πχ ενοικίαση) , επομένως τα σενάρια δεν ήταν για εξοικονομώ. Τώρα που θέλω για εξοικονομώ μήπως θα πρέπει να κάνω ανάκληση;

On 13/4/2019 at 9:54 ΜΜ, nick_61 said:

Ναι, έχω απάντηση σε e-mail που έστειλα, όπου μεταξύ άλλων μου απαντάνε : ..."Εφόσον η ανάκληση ενός ΠΕΑ είναι δικαιολογημένη (στην προκειμένη περίπτωση είναι απόλυτα δικαιολογημένη), η συγκεκριμένη ανάκληση δεν μετράει για τις συνέπειες που θεωρητικά θα υπάρχουν"

Επομένως όσες ανακλήσεις και να ζητήσεις να γίνουν για εξοικονομώ δεν "μετράνε" ως ποινή και σου κάνουν την ανάκληση για ΕΚΟ 2019.

Την αίτηση ανάκλησης  δεν την κάνει ο μηχανικός που έκανε  το ΠΕΑ; Μπορεί και κάποιος άλλος μηχανικός;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 19/4/2019 at 7:06 ΠΜ, gio said:

Την αίτηση ανάκλησης  δεν την κάνει ο μηχανικός που έκανε  το ΠΕΑ; Μπορεί και κάποιος άλλος μηχανικός;

 

ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΠΕΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.