Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάκληση ΠΕΑ


zio7

Recommended Posts

Καλημερα,

γνωριζει καποιος συναδελφος να μου πει, τι κανω οταν υπαρχει ΠΕΑ για διαμερισμα με ΝΕΟ ΚΕΝΑΚ, αλλα ο ιδιοκτησης θελει τωρα να κανει αιτηση για το ΕΚΟ 2.

Στο ΠΕΑ δεν υπαρχουν οι παρεμβασεις και ο παλιος μηχανικος δεν θελει να ασχοληθεί.

Κανει ανακληση ποιος? οι ιδιοκτητες ειναι δύο  ή λογω του οτι ειναι του 2019 το ΠΕΑ δεν γινεται.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα με ΚΕΝΑΚ, και θέλει να μπει στο εξοικονομώ???

Δεν μπορεί. Δες και τους όρους του προγράμματος. Άσε που είναι αργά πλέον

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, tetris said:

Διαμέρισμα με ΚΕΝΑΚ, και θέλει να μπει στο εξοικονομώ???

@tetris το ΠΕΑ είναι με το νέο ΚΕΝΑΚ/17 ... όχι το διαμέρισμα.

Δεν μπορεί. Δες και τους όρους του προγράμματος. Άσε που είναι αργά πλέον

Για το τελευταίο συμφωνώ απόλυτα .. απο προχθές Δευτερα (σε 3 μέρες) έχω διώξει 16 🤨

 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι με ΚΕΝΑΚ το ΠΕΑ είναι Β ή μεγαλύτερο.

Το πρόγραμμα όμως μιλάει για Δ ή μικρότερο.

Άρα δεν εντάσσεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Έχω υποβάλλει ΠΕΑ για ένταξη σε πρόγραμμα ΕΣΠΑ. Στην βιασύνη μου πάνω (και γιατί δεν χωρούσαν να γράψω όλες τις παρεμβάσεις στο σενάριο) δεν ανέφερα 2 από τις 6 παρεμβάσεις που έχω υπολογίσει στο σενάριο μου. Έκανα αίτημα ανάκλησης και μου το απέρριψαν. Θεωρείτε ότι θα έχω πρόβλημα από το φορέα υλοποίησης, επειδή στο σενάριο δεν αναγράφονται όλες οι παρεμβάσεις (οι οποίες όμως αναφέρονται στην τεχνική έκθεση, στον προυπολογισμό, σε σχέδια, στα άρθρα συμβατικών υποχρεώσεων, κλπ);

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κάποιον να ζητήσει ανάκληση ΠΕΑ  για λάθος (στην περίπτωση αυτή σοβαρό) που επηρεάζει τα ενεργειακά δεδομένα και τι τύχη είχε. 

Στην περίπτωση μου, λόγω βιασύνης έκδοσης ΠΕΑ πριν 2 χρόνια για ένα ενοικιαστήριο, δεν πέρασα καθόλου την οροφή (δώμα). Οπότε περάστηκε σαν να είχε από πάνω άλλη θερμική ζώνη.

Το πρόβλημα το διαπίστωσα τώρα που ενδιαφέρεται ο πελάτης να δει για το εξοικονομώ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να το ανακαλέσεις;

Αν κάνεις εσύ το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ θα κάνεις το προσάρτημα (αφού είσαι μετά το '17)

και είσαι εντάξει.

Αν το κάνει άλλος συνάδερφος τότε ναι θα ζητήσεις ανάκληση

για να βγάλει νέο ΠΕΑ ο συνάδερφος.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gamvro said:

Για ποιο λόγο να το ανακαλέσεις;

Αν κάνεις εσύ το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ θα κάνεις το προσάρτημα (αφού είσαι μετά το '17)

και είσαι εντάξει.

Αν το κάνει άλλος συνάδερφος τότε ναι θα ζητήσεις ανάκληση

για να βγάλει νέο ΠΕΑ ο συνάδερφος.

Δεν ισχύει αυτό. Με το προσάρτημα αλλάζεις ΜΟΝΟ το σενάριο, δεν μπορείς να αλλάξεις τα στοιχεία του xml. Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να κάνει αίτηση ανάκλησης δηλώνοντας το συγκεκριμένο λάθος και ζητώντας να το διορθώσει με το νέο ΠΕΑ. (Εννοείται ότι αν ο προυπολογισμός επιτυγχάνεται έτσι όπως είναι δεν χρειάζεται να το αλλάξει, αλλά προφανώς δεν φτάνουν οι KWh ή δεν ανεβαίνει 3 κατηγορίες μς το υπάρχον ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας.

το θέμα είναι ότι με απλό προσαρτημα μπορώ να αλλάξω μόνο παρεμβάσεις. 
συν ότι μιλάμε για λάθος κατηφοριά στο πιστοποιητικό αφού δεν μπαίνει καθόλου η οροφή σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα.

το μεγάλο μου θέμα είναι αν αυτού του τύπου η ανάκληση οδηγήσει αυτοδίκαια σε πρόστιμο ή αλλα προβλήματα. 

Δεν ξέρω αν έχει συναντήσει καποιος σας περίπτωση ανάκλησης με αλλαγή των ενεργειακών στοιχείων και αν υπήρχε καποια ποινή πέρα από τη λογική «συμβουλή» που γράφουν συνήθως 

Edited by michael_pap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.